• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İşçilerden iş bırakma dayanışması

03 Ağustos 2017 Perşembe 15:00
12
14
16
18

İşçilerden iş bırakma dayanışması

           KENAN YEŞİL     
     Genel İş İzmir Şubeleri ve Sosyal İş Sendikası İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan işten çıkarmalara karşı yarım gün iş bıraktı. Genel İş İzmir Şubeleri ve Sosyal İş Sendikası İzmir Şubesi’na bağlı işçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işten çıkardığı işçilerin geri alınması için basın açıklamasında bulundu.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne karşı kadro ve ilave tediye davası açan 120'den fazla işçinin işten çıkarılması ile ilgili Genel İş İzmir 2 ve 3 Nolu Şube ve Sosyal İş Sendikası basın açıklamasında bulundu.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanlık kapısı önünde toplanan işçiler ‘Hak Hukuk Adalet, direne direne kazanacağız’ sloganları ile açıklamaya destekte bulundu.

Genel İş İzmir 1 Nolu Şube eyleme katılmadı
     Yüzlerce İZENERJİ ve İZELMAN işçisi alkışlarla ve ıslıklarla yürüyüşe geçerken yürüyüşe Genel İş 5, 6 ve 7 Nolu, Sosyal İş, Güvenlik Sen ve Tüm Bel Sen şubelerinin yöneticileri ve işyeri temsilcileri de katılarak destek verdi.  Büyükşehir Belediyesi Başkanlık kapısı önünde biten yürüyüşün sonunda işçiler 'Haksız Yere Atılan İşçiler İçin Adalet İstiyoruz' pankartı açarak ‘İş Ekmek Yoksa Barış Da Yok', 'Baskılar Bizi Yıldıramaz', ve 'Hak Hukuk Adalet' sloganlarını atarak atılan işçilerin işe geri alınmasını istedi.  
     Öte yandan ESHOT şoförleri arasında örgütlü olan Genel İş İzmir 1 Nolu Şube, 12 işçinin işten çıkarma işlemlerinin askıya alınması ile iş bırakma eylemine katılmaktan vazgeçti. 12 işçiyi büyükşehir tarafından 10 günlük ücretsiz izne çıkarıldı. Bundan dolayı otobüslerde sabah yapılması planlanan iki saatlik iş bırakma eylemi de gerçekleşmedi. Genel İş 1 Nolu Şube yöneticileri eyleme de katılmadı.  

Bürokratlar sendikacıları tehdit etti
     Büyükşehir önünde basın açıklamasını okuyan Genel İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız, ilk olarak kendilerini ve işçileri tehdit eden belediye bürokratlarına tepki gösterdi. Kıyımın durmasını, atılan işçilerin geri alınmasını isteyen Yıldız " Bu işten çıkarmalar ne KHK’lar aracılığıyla hükümet tarafından ne de halkın iradesine ipotek koyan bir uygulama ile atanan kayyımlar tarafından gerçekleştirilmişti. Ne yazık ki bu işten çıkarmalar sosyal demokrat bir anlayışla belediyeyi yönetme iddiasında olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşmişti.Bizler her türlü olgunluğu ve diyalog çabasını göstererek Belediye yönetiminin yanlışını düzeltmesini ve atılan işçilerin işe geri alınmasını beklerken Belediye yönetimi atılan işçileri geri almadığı gibi geçtiğimiz gün yine onlarca işçi arkadaşımızı daha işten çıkarmıştır" dedi.

“Hak aramak suç değildir”
     İşten çıkarmaların yasaya ve TİS'e aykırı bir şekilde yapıldığının da altını çizen Yıldız şunları söyledi " İşçilerin haklarını araması bir suç değildir. Belediye ve Şirket yönetimlerini, bu haksız, hukuksuz, adaletsiz uygulamadan bir an evvel geri dönmeye çağırıyoruz. İşten çıkarılan başta İzenerji’deki üyelerimiz olmak üzere tüm şirketlerdeki işçilerin işlerine geri dönmelerini istiyoruz. Hak arayışında olan işçilere baskı uygulamalarına son vermeye hukukun vereceği kararlara göre davranmaya davet ediyoruz. Toplu sözleşme ihlallerine son vermeye, işyerindeki her türlü sorun ya da konuyu yetkili kurullarda görüşmeyle çözüme kavuşturmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Sorunların çözülmediği, taleplerimizin karşılanmadığı durumda her türlü mücadeleyi vermeye hazır olduğumuzu ilan ediyoruz".  

Diğer sendikacılara da çağrı
     Son olarak işten çıkarmayan sendikalara da tepki gösteren Yıldız "İşten atılan işçilerin Türk-İş ve DİSK’e bağlı bağlı sendikalar üyesidir. Sendikaların varlık sebebi üyelerini haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı koruyabilmektir. Bunun ise en temel konusu üyelerinin iş güvencesini sağlayabilmektir. Bugün bin bir türlü kaygıyla üyelerine sahip çıkmayan, kafasını kuma gömen sendikacılara da buradan sesleniyoruz. Korkunun ecele faydası yok. Üyesinin hakkını arayamayan, imzalanan toplu sözleşmeye sahip çıkamayan, iş güvencesini koruyamayan sendikalar, sendikacılar er ya da geç işçi sınıfı karşısında kaybetmeye mahkumdur. Gelin hep birlikte bu gidişe bi dur diyelim. Birlik olalım. Sesimizi daha güçlü çıkaralım" dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Kurulan şirket sayısı yüzde 32,67 azaldı
» Palandöken, “Gıda ürünlerindeki KDV karmaşası son bulmalı”
» İzmir İtalyan Ticaret Odası’ndan fuar çağrısı
» Yaş Meyve Sebze Sektörü Ortaca’da buluştu
» “26 milyar $ katma değer sağladık”
» Borsa’dan tarım alanında proje fikri olan gençler için ödüllü yarışma
» Şişecam’ın kredi notuna Fitch’ten teyit
» Didim D-Marin’de Petrol Ofisi ve Asmira farkı
» Temsa Bayisi Yaşaroğlu ilk yarıda satış hedefine ulaştı
» Şehit Polis Kesikoğlu’nun adı Urla’da yaşayacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.07.2018
  Ticaret 21.07.2018
  Ticaret 20.07.2018
  Ticaret 19.07.2018
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni