• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İşe alım beklentileri temkinli ama olumlu

14 Haziran 2018 Perşembe 12:00
12
14
16
18

İşe alım beklentileri temkinli ama olumlu

   ► 11 sektör arasındaki en güçlü işe alım planlarını +%24’lük Net İstihdam Görünümüyle Elektrik, Gaz ve Su sektöründeki işverenler bildiriyor.

           HABER MERKEZİ     
     ManpowerGroup 2018 yılı üçüncü çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre, Türk işverenlerin "’si temmuz-eylül döneminde istihdamda artış beklerken %5’i azalma öngörüyor ve %70’i de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. İşe alım beklentileri önceki çeyreğe göre %2 azalırken, 2017’nin üçüncü çeyreğine göre sabit kalıyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış görünüm +%14’ü gösteriyor. 11 sektör arasındaki en güçlü işe alım planlarını +%24’lük Net İstihdam Görünümüyle Elektrik, Gaz ve Su sektöründeki işverenler bildiriyor. Bölgesel olarak ise en güçlü işe alım planları Net İstihdam Görünümü +%18 seviyesinde olan İç Anadolu Bölgesi’nden, en güçsüz işe alım planları +%5 ile Akdeniz Bölgesi’nden geliyor.
     ManpowerGroup 2018 yılı üçüncü çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türkiye’den işverenleri temsil eden 1.002 kişilik bir örneklem ile görüşme yapılarak gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, Türk işverenlerin temmuz-eylül dönemi için pozitif işe alım planları bildirdiği ortaya çıktı.

     Araştırmaya göre, Türk işverenlerin "’si temmuz-eylül döneminde istihdamda artış beklerken %5’i azalma öngörüyor ve %70’i de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış görünüm +%14’ü gösteriyor. İşe alım beklentileri önceki çeyreğe göre yüzde 2 azalırken, 2017’nin üçüncü çeyreğine göre sabit kalıyor.
     İşverenler, önümüzdeki üç ayda 11 sektörün ve beş bölgenin tamamında istihdam artışı bekliyor. Bir önceki çeyrekle kıyaslandığında, işe alım eğilimleri beş bölgenin dördünde ve 11 sektörün dokuzunda zayıflıyor. 2017’nin üçüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında, işe alım planları 11 sektörün yedisinde ve beş bölgenin ikisinde zayıflıyor.
     ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye’nin 2018 üçüncü çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi: “Yeni istihdam görünümü, önceki yılın aynı dönemine çok benzer özellikler taşıyor. 2018’in ikinci çeyreğine kıyasla daha zayıf bir işe alım beklentisi söz konusu olsa da, genel olarak olumlu bir tablo olduğunu söyleyebiliriz. İşverenlerin 5’te 1’inden fazlası büyüme beklentisi içinde. Üçüncü çeyreğin en güçlü tahmini +%24 ile Elektrik, Gaz ve Su sektöründen geliyor. İşverenlerin +"’lik bir görünüm bildirdiği Üretim sektöründe de aktif bir işe alım hızı bekleniyor. Türkiye’nin önde gelen bu iki sektörüne ek olarak, 11 sektörün tamamındaki işverenler, bir sonraki çeyrek için personel sayısında artış öngörüyor.”

En yüksek işe alım beklentisi elektrik, gaz ve su sektöründe
     İşverenler, önümüzdeki üç ayda 11 sektörün tamamında istihdam artışı tahmin ediyor. Elektrik, Gaz ve Su sektöründeki işverenler +%24’lük Net İstihdam Görünümüyle en güçlü işe alım planlarını bildiriyor. Öte yandan, Üretim sektöründeki işverenler +"’lik görünümle sağlıklı işe alım planları bildirirken, +%17 seviyesinde görünüm bildiren İlaç sektöründe işverenler istikrarlı bir istihdam artışı bekliyorlar. İşverenler, Kamusal ve Sosyal Hizmetler sektöründe +%16’lık görünümlerle olumlu istihdam artışı beklerken Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründe görünüm +%15 seviyesinde. Diğer yandan, en zayıf işe alım eğilimlerini Ulaştırma, Depo ve İletişim ile Restoran ve Otelcilik sektörlerindeki işverenler bildirirken, bu sektörlerde görünüm sırasıyla +%4 ve +%5 seviyesinde.
Bir önceki çeyrekle kıyaslandığında, işe alım eğilimleri 11 sektörün dokuzunda zayıflıyor. En dikkate değer düşüş, yüzde 9 ile Ulaştırma, Depo ve İletişim sektöründe bildirilirken İnşaat sektöründe işverenler yüzde 7’lik bir azalma bildiriyor. Öte yandan, İlaç sektöründe görünüm yüzde 6 zayıflarken, Toptan ve Perakende Ticaret sektöründe yüzde 5’lik bir düşüş bildiriliyor. Bununla birlikte, Üretim sektörü işverenleri önceki çeyreğe göre yüzde 2’lik hafif bir iyileşme bildiriyor.
     2017 üçüncü çeyrekle karşılaştırıldığında, işe alım planları 11 sektörün yedisinde zayıflıyor. Gerek Ulaştırma, Depo ve İletişim sektöründe gerekse Toptan ve Perakende Ticaret sektöründe yüzde 11’lik kayda değer düşüşler bildiriliyor. Restoran ve Otelcilik sektörü işverenleri yüzde 8’lik bir düşüş bildirirken, görünümün, Madencilik sektöründe ve Elektrik, Gaz ve Su sektöründe sırasıyla yüzde 7 ve 6 zayıfladığı görülüyor. Diğer yandan, yüzde 7 ile en kayda değer yükselişin yaşandığı Üretim sektörü de dahil olmak üzere dört sektörde işe alım planları güçleniyor.

Üçüncü çeyreğin en güçlü istihdam görünümü İç Anadolu’da
     İşverenler, beş bölgenin tamamında 2018 yılının üçüncü çeyreğinde istihdam seviyesinde artış öngörüyor. En güçlü işe alım planları Net İstihdam Görünümü +%18 seviyesinde olan İç Anadolu bölgesinde ve +%17 seviyesinde olan Marmara bölgesinde bildiriliyor. Karadeniz bölgesindeki işverenler +%14 seviyesinde bildirilen görünümle istikrarlı bir istihdam artışı beklerken, Ege bölgesindeki işverenler +%10 seviyesindeki görünümle ihtiyatlı işe alım planları bildiriyor. En zayıf bölgesel görünümü, +%5 ile Akdeniz bölgesi bildiriyor.
     Önceki çeyrekle kıyaslandığında, beş bölgenin dördünde işe alım beklentileri zayıflıyor. Ege bölgesindeki işverenler yüzde 10’luk kayda değer bir düşüş bildirirken, görünümler Marmara bölgesinde yüzde 6 ve Akdeniz bölgesinde yüzde 5 geriliyor. Bununla birlikte, İç Anadolu’da işverenler yüzde 3’lük hafif bir iyileşme bildiriyor.
     İşe alım beklentileri, geçen yılın aynı dönemine göre hem Ege hem de Akdeniz bölgelerinde yüzde 8’lik bir düşüş gösteriyor. Öte yandan, Karadeniz’deki işverenler yüzde 5’lik bir iyileşme bildiriyor. Hem İç Anadolu hem de Marmara için görünümler istikrarını nispeten koruyor.

Net İstihdam Görünümü (%)
     Ege: +10%
     Karadeniz: +14%
     İç Anadolu: +18%
     Marmara: +17%
     Akdeniz: +5%

İşletme ölçeği bazında en yüksek beklenti büyük ölçekli işverenlerden geliyor
     Önümüzdeki çeyrekte işletme ölçeği kategorilerinin dördünde de istihdam seviyesinde artışlar öngörülüyor. En güçlü işe alım eğilimi, Büyük ölçekli işverenlerin +" Net İstihdam Görünümü ile bu alanda beklenirken Orta ve Küçük işverenlerin Net İstihdam Görünümü sırasıyla +%18 ve +%11 seviyelerinde kalıyor. Öte yandan, Mikro ölçekli işverenler, +%6’lık görünüm ile ılımlı işe alım beklentileri gösteriyor.
     Mikro ölçekli işverenler 2018’in 2. çeyreğine göre yüzde 8 düşüş bildirirken Küçük ve Büyük ölçekli işverenler için görünümler sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 3 zayıflıyor. Diğer yandan, Orta ölçekli işverenler nispeten istikrarlı işe alım planları bildiriyor.
     Geçen yılın aynı dönemine göre Büyük ölçekli işverenlerin işe alım beklentileri yüzde 9’luk kayda değer bir düşüş gösterirken, Küçük ölçekli işverenler için görünüm yüzde 3’lük bir düşüşle zayıflıyor. Diğer yandan, Mikro ve Orta ölçekli işverenler, nispeten istikrarlı işe alım planları bildiriyor.

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni