• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İşimiz, emeğimiz sigorta sayesinde korunuyor”

09 Ekim 2019 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

“İşimiz, emeğimiz sigorta sayesinde korunuyor”

   ► İZTO’da düzenlenen toplantıda, iç piyasaya destek vermesi amacıyla hayata geçirilen devlet destekli ticari alacak sigortası hakkında katılımcılara bilgi verildi.

           SELDA AK     
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ekonominin geliştirilmesi için alınan önlemlerden biri olan ve iç piyasaya destek vermesi amacıyla hayata geçirilen devlet destekli ticari alacak sigortası hakkında toplantı düzenledi. Tahsilat problemlerini çözmesi beklenen devlet destekli ticari alacak sigortasının özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından büyük önem taşıdığını anlatan İZTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Türkiye’de son birkaç ay içerisinde enflasyon ve faiz oranlarında düşüşler yaşandığını belirterek cari dengenin fazla verir hale geldiğini söyledi. Kısa vadede piyasaları iyileştirecek Merkez Bankası politika faiz indiriminin önemli atılımlar olduğunu dile getiren Tanyeri, KOBİ’lerin öngörülmeyen tahsilat problemlerine karşı korunması yoluyla finansal yapılarını güçlendirmesini sağlayan sigortanın iş dünyası için önemini anlattı.

“Küçük ölçekli üyelerimiz sisteme dahil olabiliyor”
     Ticari alacak sigortasına gerçekten ihtiyacı olan firmaların olduğunu ifade eden Tanyeri, “Alacak sigortasından haberi olmayan veya önceki olumsuz sigorta deneyimlerden dolayı alacak sigortasına ön yargılı yaklaşan üyelerimiz için bugünkü toplantı bir fırsat niteliğinde. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın oluşturduğu yeni sigorta modeli KOBİ’lerin alacaklarını garanti altına alıyor. Bugün 25 milyon TL yıllık net satış hasılatını aşmayan mikro ve küçük ölçekli üyelerimiz sisteme dahil olabiliyor. Yakın zamanda yıllık net satış hasılatının orta büyüklükteki üyelerimizi de kapsaması ve bu rakamın 125 milyon TL’ye çekilmesinin daha çok üyemizin sistemden yararlanması için uygun olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
     İç piyasadaki ticari ilişkilerin sağlıklı bir şekilde işlemesi, çek, senet, açık hesap ile tüzel kişiliklere ait vadeli faturalı satışların teminat altında olması sayesinde toptan satış yapan ve iç piyasa ile çalışan üyelerin bir nebze rahatlatılacağını kaydeden Tanyeri, “İş dünyamızın büyük sorunları haline gelen kredi limiti tahsis edilmiş bir alıcının iflas, konkordato, tasfiye, vb. hukuki durumlar ile temerrüde düşmesi alacak sigortası ile teminat altına alınıyor. Sigortacılık sektörümüzün iş dünyamız için büyük bir önemi bulunuyor. İşimizin ve emeğimizin temeli olan çok değerli mallarımız, binalarımız, demirbaşlarımız sigorta sayesinde korunuyor” ifadelerini kullandı.

“Dengesizlik ve mali sıkıntılar tüm firmalara yansıdı”
     EBSO Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu, özellikle son yıllarda hem küresel hem de ulusal arenada politik ve ekonomik olarak pek çok belirsizlikle yüzleştiklerini söyleyerek ticaret savaşları, Ortadoğu ve Suriye krizi ile uluslararası ilişkilerdeki belirsizliğin gündemin temel belirleyicileri olduğunu söyledi. Sürecin öncelikle gelişmekte olan ülkelerde ciddi bozukluklar yarattığını ifade eden Gökçüoğlu, “Dünya ticareti daralırken küresel ekonomide küçülme hakim. Bir yılı aşkın süredir yaşadığımız kur şoku, küresel ekonomideki gelişmeler nedeniyle daha da bozuldu. Bu bozulmada en fazla etkilenenlerin başında KOBİ’lerimiz geldi. KOBİ’ler süreci minimum hasarla atlatmaya çalışırken, piyasalardaki dengesizlik ve mali sıkıntılar tüm firmalara yansıdı. Piyasalarda nakit sıkıntıların yaşandığı, borçların ödenemediği bir tablo ortaya çıkmıştır. 2019’un ilk sekiz ayında geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çek sayısı yüze 37, protestolu senet sayısının ise yüzde 10 artması tabloyu açıkça ortaya koyuyor. Pek çok kriz deneyimi geçiren ülkemizde aynı mali sıkıntı tabloların tekrar etmemesi adına önleyici adımların atılmasını iş insanları olarak her zaman önemsedik. Bu anlamda devlet desteği sistemin işleyişine dair karar firmalarımız için bir fırsattır” diye konuştu.

“1.3 milyar TL ciroya teminat vermiş durumdayız”
     Faturalı yani kayıtlı olan ticari faaliyetlerde teminat verdiklerini anlatan Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan, teminatın koşullarıyla ilgili oda üyelerine bilgi verdi. Ödeme vadesinin not edildiği faturalı alışverişleri teminat kapsamına aldıklarını vurgulayan Karan, “Satışların tüzel kişilere yapılmış olması gerekir. Alışveriş peşin olmamalı kredi kartlı alışveriş olmamalı. Kamu kurumları olmamalı. İlk etapta 0 ile 25 milyon cirosu olan şirketleri sistemimize dahil ettik. Yaklaşık 5 binden fazla poliçe düzenledik, 16 bin alıcı için teminatlar verdik. Şuan 1.3 milyar TL ciroya teminat vermiş durumdayız. Bizden şuana kadar dün itibariyle 47 tane hasar dosyası talebi oldu. Önümüzdeki günlerde alacağını alamayan 3 alıcıya, bu paraları tahsil etme süresi dolduğu için faturalarını ödeyeceğiz. Bir fatura zamanında ödenmediği zaman tahsilat yapıyoruz. Bunun için başvurudan itibaren 120 gün tahsilat süresi tanıyoruz. Bu noktada avukatlarımız aracılığıyla tahsilatı yapmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar gelen başvuruların yüzde 10’unda tahsilatı gerçekleştirdik. Son basamağı ise tazminat sürecidir. Alacaklının parası hiçbir şekilde tahsil edemezsek bu rakamın yüzde 70’ini veya yüzde 90’ınını size ödüyoruz. Bu da alıcının risk skoruna göre belirleniyor. Biz 300 bin liraya kadar olan alacakları sigortalıyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Açılan ve kapanan şirket sayısı nisanda geriledi
» 22 milyon ev tüketicisi elektrik tedarikçisinden memnun değil
» Moda Gelişim Akademisi eğitimleri girişimcilere rehber oluyor
» Görünmeyen İnciraltı’ndan Turizm Bakanına davet var
» Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde mutfaklarda silverline teknolojisi
» Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi
» Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı
» Turkcell Gönüllüleri’nden çocuklara mutlu masallar
» “Ergonomi standartları yüksek önem taşıyor”
» Covid-19 hastaları damgalanma travması yaşıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni