• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İSO 2018 Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

01 Aralık 2018 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

İSO 2018 Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

   ► İSO 2018 Çevre Ödüllerinde ‘Büyük Ölçekli İşletme Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi’ kategorisinde birinciliğe Tofaş Türk layık görüldü.

           ANKARA TİCARET     
     Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşlarının “sürdürülebilirlik ve çevre yönetimi” konusunda ürün ve projeleri ile yarıştığı İstanbul Sanayi Odası 2018 Çevre Ödüllerinde “Büyük Ölçekli İşletme Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi” kategorisinde birinciliğe Tofaş Türk layık görüldü. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleşen törende ikinci Unilever, üçüncü Ülker Bisküvi olurken, jüri özel ödülüne de Sütaş Süt Ürünleri layık görüldü.
     İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “İstanbul’dan sanayi kimliğini silmek onu ekonomik krizler karşısında savunmasız bırakır. Sanayinin sorun yaşamaması için İstanbul çevre düzeni planı; ‘bölge ölçeğinde’ ele alınmalıdır. Ülkemiz için de acil olarak mekansal stratejik planının hazırlanması sanayimiz açısından büyük önem taşıyor” dedi.

     Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşlarının daha çevreci ürünlerinin, daha az enerji ve hammadde ile üretim sağlayan projelerinin ve “sürdürülebilirlik ve çevre yönetimi” konusundaki çalışmalarının yarıştığı İstanbul Sanayi Odası (İSO) 2018 Çevre Ödülleri sahiplerini buldu. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleşen geleneksel İSO Çevre Ödüllerinde Büyük Ölçekli İşletme Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi kategorisinde birinciliğe Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. layık görüldü. Aynı kategoride ikinciliği Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş., üçüncülüğü de Ülker Bisküvi alırken, jüri özel ödülünün sahibi de Sütaş Süt Ürünleri oldu. Törende KOBİ ve büyük ölçekli olmak üzere üç kategoride ayrı ayrı ödüller verildi.

     Sanayi ve iş dünyasından çok sayıda ismin katıldığı törende açılış konuşmasını yapan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin en köklü ve güçlü sivil toplum kuruluşlarından olan İSO’nun, 1990 yılında ilk çevre şubesini kuran oda olarak ülkenin ekonomik, toplumsal, çevresel ve kültürel konularında çözüm arayışlarının parçası olmaya dayalı sorumluluğa sahip olduğunu söyledi. Bahçıvan, bu bağlamda İSO Çevre Ödülleri ile Bakanlığın bir paydaşı olarak çevre konusundaki toplumsal farkındalığı pekiştirmek ve geliştirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

     Konuşmasında İstanbul’un moda, finans, turizm ve hizmet odaklı bir istihdam yapısına dönüşmesine yönelik 2009 yılında hayata geçirilen çevre düzeni planına atıfta bulunan Bahçıvan “İstanbul’dan sanayi kimliğini silmek onu ekonomik krizler karşısında savunmasız bırakır. 2008 küresel finansal krizde sanayiden uzaklaşan toplumlar ve şehirlerin durumuna hep beraber şahit olduk. Sanayinin sorun yaşamaması için bahsettiğim dönüşümün bölge hatta ülke ölçeğinde ele alınacak bir program ve plan dahilinde gerçekleşmesi gerekmektedir. İşin özü şudur; İstanbul bölge ölçeğinde planlanmalıdır. Ülkemiz için acil olarak mekansal stratejik planın hazırlanması sanayimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ‘100 günlük icraat Programı’nda yer alan Yatırımlar İçin Arazi İhtiyacı Analizinin yapılacak olması bu açıdan çok önemli” diye konuştu.

Tapudan uzak bir sanayi modeline geçilmeli
     Sanayinin mekan sorunu nedeniyle adeta göçebe durumda olduğuna ve bunun kaynak israfını beraberinde getirdiğine dikkat çeken Bahçıvan, “Tapudan uzak bir sanayi modeline vakit kaybetmeden geçilmelidir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına önerdiğimiz ‘emlak sanayi’ modelinin hayata geçmesinde Odamız her türlü katkıyı vermeye hazırdır. İskansız binalara kalıcı çözüm getiren İmar barışı için teşekkür ederiz. Bu konuda sanayinin toplam inşaat alanı fazla olduğundan yüksek başvuru bedelleri çıkmıştır, taksitlendirme kolaylığının faydalı olacaktır” dedi.

İSO 2018 Çevre Ödülleri
     Büyük Ölçekli İşletme Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi Kategorisi
     1- Tofaş Türk
     2- Unilever
     3- Ülker Bisküvi
     Jüri Özel Ödülü-Sütaş Süt Ürünleri

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, e-ihracatta da öne çıkmak istiyor
» 8. Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı
» Üreticilere 1 milyar 432 milyon TL ödenecek
» İhracat hedefi Ortadoğu pazarının kapılarını araladı
» Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi
» 10. Alaçatı Ot Festivali yine dopdolu geçecek
» Garanti Bankası’ndan 103 milyon 220 liralık ihraç
» BİST, ATPET hisselerini kottan çıkardı
» Dagi Yatırım Holding brüt takasa alındı
» Emlak Konut bir projesini tasfiye etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni