• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İsrail, Türkiye’nin doğalgaz altyapısını örnek alacak”

06 Aralık 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“İsrail, Türkiye’nin doğalgaz altyapısını örnek alacak”

   ► Gülefşan Demirbaş, İstanbul’da yapılan seçimlerle başkanlığı devralması sonrası birliğin yeni dönem faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği (MEDREG) Başkanı ve EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı  Gülefşan Demirbaş, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet toplantısında 2 yıldır başkan yardımcılığını yürüttüğü MEDREG’de İstanbul’da yapılan seçimlerle başkanlığı devralması sonrası birliğin yeni dönem faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Umman’ın gelerek Türkiye’nin tarife metodolojisini inceleyeceğini anlatan Demirbaş, “Türkiye’nin MEDREG’deki görünürlüğü bizim uluslararası piyasalardaki görünürlüğümüzü de artırdı. İsrail mesela şehiriçi gaz dağıtım projesini gerçekleştirmek istiyorlardı. İsrail de MEDREG içinde ve bizim böyle bir iş yaptığımızı öğrenince geçen yaz geldiler ve bir hafta boyunca gaz piyasamız, şehiriçi gaz dağıtım metodolojimiz açısından bilgiler verdik ve çok faydalandılar bundan. İyi uygulama örneklerini kendi sistemlerine yansıtacaklar” ifadelerini kullandı.

     MEDREG’in 23 üye ülkesi bulunduğunu ve Akdeniz’deki tüm ülkeleri kapsadığı için etkin bir yapıya sahip olduğunu anlatan Demirbaş, “Doğası gereği Akdeniz bölgesinde bir çok gelişmiş düzenleyici ülkeler var. Türkiye de dahil Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Balkan ülkelerinde gelişmiş piyasalar var. Fakat güneyde ciddi sıkıntılar var. Öyle olunca her ülkenin ihtiyacı farklı, hedefimiz ülke bazlı ihtiyaçları tespit etmek. Gelişmiş bir düzenleyicinin konusu siber saldırı, dijitalleşme iken Tunus gibi düzenleme kurumu olmayan ya da henüz düzenleme ve piyasanın ilk evrelerinde olan ülkelerin bu gündeminde bile değil. O yüzden her ülkeye birebir gidip ihtiyaçlarını tespit edip o ihtiyaçlar doğrultusunda nasıl geliştirebiliriz ve nasıl düzenleyici altyapıyı uyumlaştırırız o çalışmaları yapmak hedefimiz” dedi.

Hedef Akdeniz Enerji Topluluğu
     MEDREG’in Akdeniz bölgesindeki ülkelerin düzenleyici altyapısını sağlayarak Akdeniz Enerji Topluluğu’na gitme yolunda hedefi bulunduğunun altını çizen Demirbaş, “MEDREG çok paydaşlı bir yapı ve bu paydaşlardan biri de AB. Çünkü yüzde 95 oranında fonluyor” dedi.
     Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetlerine de değinen Demirbaş, “Akdeniz’de gazının çıkarılması halinde bunun piyasaya arzı söz konusu. O zaman piyasalara girildiğinde düzenleyici altyapı o piyasa için çok kritik. Biz burada teknik kalacağız. Ama siyaseten doğrudan değil. Örneğin raporlarımızda Kıbrıs’ı diğer ülkelerin çabalarına rağmen bir ada olarak gösterme yönünde diplomatik bir girişimimiz var. Ülke bölümüne girmeden fiziki bir ada olarak yayımlıyoruz. Bu bağlamda hassasiyetimizi her platformda dile getirdiğimiz gibi Türkiye’nin haklı davalarını tüm platformlarda anlatacağız ve hakkını koruyor noktada olacağız” diye konuştu.

Elektrik piyasasında en ileri noktadayız
     MEDREG’in temel görevinin iyi uygulamaları ortaya çıkarmak olduğunu kaydeden Demirbaş, “Tüketici odaklı çalışmalarımız da var bu kapsamda. Örneğin İtalya’da bir tüketici derneğinin rolü nedir ve bu rol kendi mevzuatına nasıl dahil edilmiştir. Bunu öğrenmek bizim önümüzü açmakta ve karar vericilere bu yönde tavsiyede bulunmakta önemli. Her ülkenin iyi uygulamalarını örnek alıyoruz” dedi.
     Türkiye’nin mevzuat ve piyasa gelişimi olarak çok ileri noktada olduğunun altını çizen Demirbaş, “Elektrik piyasasında en ileri dediğimiz kendi bölgemizde tüm uygulamalarda çok iyi durumdayız. Gazda Organize Toptan Satış Piyasamızı açtık. Orada yabancılar tarafından kip ediliyor piyasa, bize üye ülkeler kendi bilgilerini bize aktararak bizi takip ediyorlar” dedi.

Türkiye’nin enerji gündemi yoğun
     Yeni dönemde Türkiye’nin enerji gündemini belirleyecek başlıkları da anlatan Demirbaş, “depolama faaliyetleri, elektrik depolama kapasitesi, hibritle ilgili çalışmalar, elektrikli araçla ilgili çalışmalar gündemimizde olacak” dedi.

2019 Akdeniz gündemi kayıp kaçağın önlenmesi
     2019’da kayıp kaçağın önlenmesine ilişkin yaklaşımları çalışacaklarını anlatan Demirbaş, “Kayıp kaçak her ülke için büyük bir sorun. Kayıp kaçağın çok yüksek olduğu ülkeler var. Onların resmini çekeceğiz şimdi. Güney ülkeleri için yani Kuzey Afrika ülkeleri, Ürdün gibi ülkeler için daha büyük bir sorun. Ürdün’de yüzde 18-20 kayıp kaçak var. İlk aşamada ülkelerin durumunu raporlayacağız ve buna ilişkin kayıp kaçakta nasıl bir ilerleme sağladı diğer ülkeler bunlarla ilgili faydalı uygulamaları anlatacağız. Ondan sonra hepimiz kendi ülkemize dönüp bu uygulamalarla bunları azaltmaya çalışacağız. Kayıp kaçağın önlenmesi yatırımcı içinde çok önemli” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Kentsel dönüşüm için çalışmalar başladı
» Karşıyaka’da vezneler haftasonu açık olacak
» WannaCry’ı unutmayalım!
» KOBİ’ler bulut yedekleme ile para ve zaman kazanıyor
» Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı
» Albayrak İVME Finansman Paketi’ni açıkladı
» “Bankacılık sektörüne özel çözümler üretilmeli”
» Deri ihracatçıları Uzakdoğu pazarına odaklanacak
» Qatar Airways Doha’dan İzmir’e doğrudan ilk seferini yaptı
» “Kentin kaderini değiştiren 15 yıl”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni