• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İşsizlik sorunu 4 yıldan önce çözülemez”

21 Ekim 2021 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“İşsizlik sorunu 4 yıldan önce çözülemez”


   ► ESİAD tarafından düzenlenen “ESİAD Ekon 101” başlıklı toplantıda konuşan Bilget, önümüzdeki dönemde de enflasyondaki yükselişin devam edeceğini belirtti

           KÜBRA TOPAL      
     Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD), makro ekonomik görünümün ele alındığı ‘ESİAD Ekon 101’ başlıklı toplantı düzenledi. Toplantıya, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, ESİAD Ekonomi, Finans ve Maliye Yuvarlak Masası Başkanı Muhittin Bilget ve Eski Hazineci, Bankacı, Para Analiz yazarı Kerim Rota katıldı. Türkiye ekonomisine dair paylaşımlarda bulunan ESİAD Ekonomi, Finans ve Maliye Yuvarlak Masası Başkanı Muhittin Bilget, “Türkiye bu yılı yüzde 8-9 civarında bir büyümeyle kapatacak. Önümüzdeki sene ise en iyimser ekonomistler bile yüzde 5 büyümeyi görmüyor. Türkiye’de geniş tanımlı işsizlik yüzde 30’larda. Genç işsizlik ise yüzde 25’lerde. Her yıl iş gücüne 1 milyon kişi katılıyor. Muhalefet lideri bile bu sorunun 4-5 yılda çözülebileceğini söylüyor. Gerçekçi olmamız lazım. Geniş tanımlı işsizliği ve genç işsizliği 4-5 seneden önce yüzde 20’lerin altına düşürmemiz pek mümkün görünmüyor” dedi.

“50 MİLYAR DOLAR CİVARINDA BİR DIŞ TİCARET AÇIĞI VERECEĞİZ”
     Enflasyon rakamlarının aşağıya inmeyeceği noktasında herkesin hemfikir olduğunu kaydeden Bilget, “Enflasyondaki yükleşin devam edeceği noktasında da herkes hemfikir. Son yaşananlar beraberinde zincirleme biçimde zamları getirecek. Asgari ücrette yüzde 25’ten aşağı bir artış beklemiyorum. İhracatımız bu sene ilk defa psikolojik sınırı geçiyor. Ama ne parsak yapalım bu 50 milyar dolar civarında bir dış ticaret açığı vereceğiz. Son 18 yılda 570 milyar dolar cari açık verdik. 446 milyar dolar dış borcumuz var. Dış borcumuzun milli gelirimize oranı yüzde 58. Yıl sonunda 55-56’larda bitecek. Ekonominin ve dış ilişkilerin dünya ile iyi gittiği dönemde bu oran 34’lere kadar gerilemişti. Dış borcun yüzde 77’si orta ve uzun vadeli. Yüzde 23’ü kısa vadeli. Finansal borçları çıkıp reel sektöre baktığımızda borçlar çevrilebiliyor” diye konuştu.

“TL KADAR DEĞER KAYBEDEN BAŞKA PARA YOK”
     Türkiye ekonomisindeki risklere dikkat çeken Eski Hazineci ve Bankacı Kerim Rota ise “Dünyada enflasyon sorunu çoktan bitti. Türkiye enflasyon sorununu ciddiye almadı. Türkiye’de enflasyon çok yüksek. Enflasyonu ciddiye almak lazım. Ama enflasyonla mücadele ciddiyeti yok. Yüksek enflasyon yüksek faize yol açıyor. Hem enflasyonun hem de faizin yüksek olması birçok şeyi bozuyor. 1994 yılından 2021 yılına kadar TL’nin reel olarak en düşük olduğu seviyeye geldik. Türkiye’de satın alma gücü en düşük seviyelerde. Türk lirası kadar değer kaybeden başka bir ülke para birimi yok” ifadelerini kullandı.

“AB İLE BÜTÜNLEŞME POLİTİKALARINA GERİ DÖNÜLMELİ”
     Ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ESİAD Başkanı Mustafa Karabağlı, “Demokrasi hukukun üstünlüğü en önemli konularımız arasında. Adaletin olmadığı yerde güven olmuyor. Güven olmayınca da ekonominin gelişmesi ve sağlıklı bir ekonominin tesis edilmesi pek de mümkün değil. Bunu yaşayarak gördük. Avrupa Birliği (AB) bütünleşme politikalarına geri dönülerek güven tesis edici bir modelin yeniden inşa edilmesi gerekiyor” dedi.
     Dünya ekonomilerinin sarsıldığı böyle bir dönemde Türkiye’de yüksek büyüme oranları yakalanabilse de, izlenen politikaların bizi bugünkü yüksek enflasyon ve yüksek döviz ihtiyacı gibi kırılganlıklara taşıdığını belirten Karabağlı, “TÜİK verilerine göre Eylül ayında yıllık enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,58 artış kaydederek son 30 ayın zirvesine çıktı. Merkez Bankası, yüzde 20’ye yaklaşan enflasyon oranına rağmen geçen ay politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18’e indirdi.

     Merkez Bankası Piyasa Beklentileri Anketi Ekim ayı sonuçlarına göre yılsonu enflasyon beklentisi ise, yüzde 16,74’den yüzde 17,93’e yükseltildi. Sonuç olarak doların 9 TL’yi aştığı günlere gelindi. Her ne kadar anket sonuçlarına göre dolar/TL beklentisi 9,22 olarak açıklansa da, artık dolar kurunun ne zaman 10 TL’yi aşacağı konuşuluyor. Bu gelişmelerin yanı sıra ülkemiz ekonomisini bekleyen bir diğer mesele de, yeşil ve döngüsel ekonomiye geçiş planlarının hayata geçirilebilmesi. Küresel değer zincirlerinin bir parçası olabilmek ve AB ile aramızdaki Gümrük Birliğinden maksimum fayda elde edebilmek için, Türkiye’nin sanayide yeşil dönüşümü başarıyla gerçekleştirmesi gerekiyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Dış ticaret açığı 5,3 milyar dolar
» “Mevcut para politikası etkileri 2022’nin ilk yarısında görülecek”
» Travel Turkey İzmir turizme yön veriyor
» Nebati: Önceliğimiz yatırım ve istihdam olacak
» Güler: Tek tarafı koruyan sözleşme olmaz
» Duayen iş insanı Erdoğan Özgörkey hayatını kaybetti
» Süt üreticisi fahiş zamlara tepkili
» “Antalya Havalimanı ihalesi ekonomiye olan güvenin göstergesi”
» Google Türkiye 15. yılını kutluyor
» Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni