• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İstanbul göçüne karşı İzmir modeli

11 Mayıs 2018 Cuma 16:00
12
14
16
18

İstanbul göçüne karşı İzmir modeli

           HABER MERKEZİ     
     Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nde konuşan İzmir Gelişim Vakfı (İGV) Başkanı Şener Bayyurt, İstanbul’dan İzmir’e doğru olan göçün doğru yönetilmesi halinde bunun fırsata çevrilebileceğini söyledi. Bayyurt, “Ancak göçü doğru yönetemezsek o zaman kriz kapımızda” dedi. Bayyurt, İzmir’in çok acil şekilde göç yönetim modeli oluşturması gerektiğini söyledi.
     Bayyurt Şirketler Topluluğu bünyesindeki yapı ve dekorasyon merkezi Decozone sponsorluğunda İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen 11. Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nin son oturumunda İzmir’in son dönemde aldığı yoğun göç masaya yatırıldı. Forum İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur yönetimindeki oturumda konuşan İGV Başkanı Şener Bayyurt, sadece geçen yıl İzmir’e 26 bin kişinin göç ettiğini, bunlardan 18 bininin ise İstanbul’dan geldiğini hatırlattı.

Taşra göçü
     Son dönemde İzmir’e olan bu göç akınının, eski göçlerden çok farklı olduğuna dikkat çeken Bayyurt, “Geçmişte göç taşradan büyükşehireydi. Taşra göçü, çaresizlik sonucu oluşmuştu. Gelenlerin maddi imkanları kısıtlıydı. Köprüleri yakarak, sırtlarında yataklarıyla geliyorlardı. İzmir’den tekrar memleketine geri dönmeleri mümkün değildi. Burada fedakarlığa hazırdılar. Bu kitlenin hayat pahalılığına karşı duyarlılığı vardı ve iş, eğitim, barınma temel konularıydı” dedi.

Göçte ikinci dalga
     Göçle birlikte bu temel konulara yönelik talebin hızla arttığını, konut ihtiyacının giderek yükseldiğini ve bu durumun da rant sağlamak isteyen tarafların iştahını kabarttığını dile getiren Bayyurt, sürecin yönetilememesi nedeniyle de kentte sosyal, kültürel fiziki hasarlar oluştuğunu söyledi. Gelinen noktada kentsel dönüşümün bir ihtiyaç ve zorunluluk olarak ortaya çıktığını ifade eden Bayyurt, bu süreçte İzmir’in ikinci göç dalgasıyla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Şener Bayyurt, bu göçün de İstanbul kaynaklı olduğunu belirtti.

İstanbul göçü
     Taşra göçünün çaresizlik, iş, eğitim ve barınma kaynaklı olmasına karşın İstanbul göçünün bunlarla hiçbir ilgisi olmadığını ifade eden Bayyurt, “Bu göç, taşra göçü gibi değil, köprüleri yakmadan geliyorlar. Gelenler şehirde kök salmıyor. Kök salmaları için işlerini de İzmir’e taşımaları gerekir. İstanbul’dan gelen göç, yerelle aynı düşünmüyor, sanayiye, betonlaşmaya, trafiğe, apartmanlara karşı. Bir ayakları toprağa değsin istiyorlar. Oturdukları yer şehre de hava alanına da yakın olsun diyorlar. İstanbul göçünün maddi sorunu yok. Evini alabilecek şekilde sermayesiyle geliyor, ayrıca gayrimenkul yatırımına da meyilli. ‘Arsa alırsam değerlenir para kazanırım’ diye bakıyor. Böylece arsalar da gerçekçi olmayan fiyatlarla el değiştiriyor. Bu da gerçek yatırımcıları etkiliyor” dedi.

İzmir’in genetiği değişiyor
     İstanbul göçünün nitelikli olduğunu söyleyen Bayyurt, “Biz İzmir’de nispeten kolektif yaşam içinde yaşıyoruz. Mahalle hayatımız hala var. İstanbul’da ise kalabalıkta yalnız ve bireysel bir yaşam var. Mahalle yaşamı kültürel ve sosyal çatışmaya açık sahalardır. Eğer göç edenler, şehirle kültür çatışması yaşarsa şehrin de genetiği değişmeye başlıyor, bu çatışmaların işaretlerini de her gün duyuyoruz. ‘Geldiler, fiyatlar yükseldi, lokantalarda bile farklı davranıyorlar’ gibi serzenişler başladı” diye konuştu.

“Fırsata çevirelim”
     İzmir’in göçün etkilerinden olumlu yönde etkilenmesi için hazırlık yapması gerektiğini ve göçü fırsata çevirmesi gerektiğini söyleyen Bayyurt, “Göç, tüm bu bilgiler ışığında hem fırsat hem tehdit. Göçün çok iyi yönetilmesi lazım. Her gelen misafire ihtiyacımız var. Onların sosyal, kültürel, fiziksel farklılıklarıyla ilgili çözümler yaratmalıyız. Bu iş, ‘merkezi yönetim” ile çözülmez. Çünkü her göç şehirden şehre coğrafyadan coğrafyaya farklı özellikler sergiliyor. İzmir’in bu konuda özel çözümler üretmesi gerekiyor. Biz göçü yönetirken proaktif olmalıyız. Gelecek planlarını hazırlamamız gerekiyor. Hem göçenin hem İzmirlinin beklentilerini karşılamamız gerekiyor. Çatışmayı engellememiz gerekiyor. Kentleri tasarlarken insanların neler isteyeceklerini dikkate alarak bir daha kentsel dönüşüme ihtiyaç olmasın diye farklı tasarımlar yaratmalıyız” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» E-İhracat Zirvesi İzmir’de gerçekleşti
» Evinizde baharı müjdeleyen öneriler
» Paşabahçe ile bahara merhaba deyin
» Vestel’in 12 ürününe Good Design Ödülü
» Soyer: İzmir’de alternatif ulusal medya yaratabiliriz
» Kemalpaşa’da mesleki eğitim için güçbirliği
» Türk zeytin ve zeytinyağı İngiliz sofralarını süsleyecek
» Havacılık sektörü İzmir’de buluşuyor
» BİST, Çimentaş hisselerinde tedbir kararı aldı
» Koç Holding, yönetim kurulu komite üyeliklerini belirledi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni