• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İstanbul, OECD Rekabet Hukuku Eğitim Merkezi olacak

25 Kasım 2019 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

İstanbul, OECD Rekabet Hukuku Eğitim Merkezi olacak

   ► Dünyanın önde gelen rekabet kurumları İstanbul’da toplandı. İstanbul hem finansın hem de rekabetin başkenti olacak.

           SEDA GÖK / İSTANBUL     
     Türkiye, küresel kartellere karşı mücadelede Güney Kore, Macaristan, Peru’dan sonra dördüncü merkez oluyor. Finanstan ulaşıma turizmden sağlığa kadar elektronik ticarette dijital kartellere karşı mücadelede hukuki kararların alınacağı OECD Rekabet Eğitim Merkezi İstanbul’da kurulacak.
     Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, “Merkez’in Türkiye’de kurulması konusunda OECD’den teklif geldi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da birçok ülke için eğitim merkezi olacağız. İstanbul’un finans merkezi olma yolundaki bu dev adım ile birlikte eğitim merkezi de burada kurmamız tamamlayıcı unsur olacak. Dijital pazarda hakimiyeti olan küresel firmalarla ilgili gelişmekte olan ülkelerin korunması için Türkiye öncü ülke olacak” dedi.

 30 ÜLKE İSTANBUL’DA BULUŞTU
     Rekabet Kurumu ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD)  düzenlediği İstanbul Rekabet Forumu (ICF) 30’a yakın ülkenin rekabet otoritesini biraraya getirdi.  “Dijitalleşme ve Uluslararası İşbirliği” temalı forumda 2018’de küresel ticari dijital ekonominin büyüklüğünün 11.5 trilyon dolar olduğuna dikkat çekildi.  Dijital pazarın birkaç firmanın tekeline girmemesi ve tüketicinin bundan zarar görmemesi için rekabet kurumlarının rolü tartışıldı.
     İstanbul Rekabet Forumu’nda Türkiye’ye OECD rekabet eğitim merkezi olma teklifi de geldi. Konuya ilişkin basın mensuplarının sorularını da yanıtlandıran Küle, “Bölge ülkeleri ile işbirliği çok önemli. Bu foruma 30’a yakın ülke katıldı. Artık rekabet otoritelerinin kendi içinde verdiği kararlar diğer ülkeleri de etkiliyor. Böyle bir eğitim merkezinin İstanbul’da olması işbirliğini daha da geliştirecek. Ortak akıl oluşturma konusunda önemli çalışmalara imza atacağız” dedi.

FİNANSTAN SONRA REKABET EĞİTİMİNİN MERKEZİ…
     İstanbul’da kurulacak eğitim merkezinin hukuk ve rekabet politikalarının uygulama temelli olacağını ifade eden Küle, “Dünyada Peru ve Macaristan gibi birkaç ülkede böyle bir merkez var. İstanbul’un finans merkezi olma yolundaki dev adımı ile birlikte eğitim merkezini de burada kurarsak tamamlayıcı bir unsur olacak. OECD, Türkiye diyor. Aralık ayının ilk haftasında OECD yıllık toplantısına gidecek ekibimiz detayları konuşacak” değerlendirmesini yaptı.

TÜRKİYE ÖNCÜ ÜLKE OLACAK
     Dijital piyasada hakimiyeti olan küresel firmaların aldığı kararların gelişmekte olan ülkelerdeki tüketiciye etkisini değerlendiren Küle, şunları söyledi: “Küresel firmalar ile ilgili AB Komisyonu ve kısmen de Rusya’nın kararları var. Bizim aldığımız kararlar da neredeyse AB Komisyonu ile eşdeğer. BU anlamda gelişmekte olan ülkelere öncülük görevimiz olduğuna inanıyoruz. Türkiye, bu konuda öncü ülke olmaya devam edecek” dedi.

DİJİTAL EKONOMİYE 7 BÜYÜK EKONOMİ HAKİM
     Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, 7,6 milyarlık dünya nüfusunun 4.3 milyarı internet, 5.1 milyarı mobil cihaz kullandığını belirterek, yapay zeka ile şekillenen bir ekonomi çağının yaşandığını söyledi. Küle, “Mobil internet abone sayısı 4,3 milyara ulaşmış durumda. 5.1 milyarı mobil cihaz kullanıyor. Dijital ekonominin büyüklüğü 11,5 trilyon dolara ulaşmış durumda. Diğer yandan dijital ekonomiye 7 büyük markanın hâkim olduğunu görüyoruz.  Dijital harcamaların yüzde 50’si sadece iki ülkeye ait bulunuyor. Alışveriş yapılan internet sitelerinden sosyal medyaya kadar her alanda bıraktığımız ayak izleri, artık çok ciddi bir değer haline geldi.  Dijital konaklama hizmetlerinden arama hizmetlerine FİNTEK pazarından e ticarete kadar rekabet kurumunun aldığı kararlar bu alanda iyi örnekler sayılabilir” dedi.

TÜKETİCİ REFAHINA 3,28 MİLYAR TL KATKI
     Geçen yıl Rekabet Kurumu’nun yürüttüğü çalışmalar ile tüketici refahına 3,28 milyar TL  katkı sağlandığını belirten Küle, “Vergi mükelleflerinin faaliyetlerimiz için harcadığı her bir TL’ye karşılık tüketicilere 51 TL’lik katkı sağlıyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Üniversite tercihlerinde İzmir zamanı
» Bucalı gençlere üniversite yolunda tam destek
» TÜBİTAK’a 7 yeni kritik altyapı
» Başkan Sandal, “Biz bir aileyiz”
» Başkan Kılıç eleştirilere yanıt verdi
» Kentsel dönüşümde yol haritası belirlendi
» YKS tercihine dijital destek
» Kızılçullu’nun öğrencileri 32 ülkeyi geride bıraktı
» Bornova’da önce iş güvenliği
» Kızılay’dan Bornova’ya teşekkür


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni