• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İstihdam piyasasında hareketlilik artıyor

15 Nisan 2019 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

İstihdam piyasasında hareketlilik artıyor

   ► Geçtiğimiz aya göre, mart ayında ilan sayısında en çok artışı yakalayan sektörler Perakende(+%17), Gıda(+%12) ve Turizm(+%9) oldu.

           HABER MERKEZİ     
     Kariyer.net İstihdam Endeksi’nin Mart 2019 dönemine ait verileri açıklandı. Endeks verilerine göre; turizmin başkentleri Antalya ve Muğla’da yaşanan istihdam hareketliliğine, mart ayında İstanbul, İzmir, Ankara, Sakarya ve Balıkesir başta olmak üzere pek çok şehir de eklendi.  Geçtiğimiz aya göre, mart ayında ilan sayısında en çok artışı yakalayan sektörler  Perakende(+%17), Gıda(+%12) ve Turizm(+%9) oldu. Bilişim, Tekstil, Otomotiv ve Yapı sektörlerinin ilan sayılarında da yukarı yönlü hareket olduğu görüldü.
     Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu olan Kariyer.net’in istihdam piyasasındaki gelişmeleri mercek altına aldığı İstihdam Endeksi’nin Mart 2019 sonuçları açıklandı. Kariyer.net’in her ay yayınlanan onbinlerce iş ilanı ve 10 milyonun üzerinde iş başvurusuna dayanarak oluşturduğu endekse göre mart ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısında şubat ayına göre yüzde 10 artış kaydedildi.
     İlan sayıları bazında yapılan değerlendirmede, büyük kentlerdeki iş ilanı sayılarının artışa geçtiği görüldü. Sakarya (+%12), Balıkesir (+%11), Ankara (+%7), İstanbul (+%6), İzmir (+%6), Bursa (+%6)‘da yayınlanan iş ilanı sayısında artış yaşanırken, şubat ayında en fazla ilan artışı yakalayan iller olan Muğla ve Antalya‘da da hareketlilik korundu. En çok iş ilanı yayınlanan ilk beş şehir ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli oldu.

Yükselişte olan sektörler ve aranan pozisyonlar
     İstihdam endeksi verileri sektörler bazında incelendiğinde ise geçen aya göre iş ilanı sayısı en çok artan sektör Perakende (+%17) oldu.  Gıda (+%12) ve Turizm (+%9) sektörleri de geçen aya göre iş ilanı sayısını arttıran sektörler sıralamasında yer aldı.  Otomotiv (+%6), Yapı (+%6), Bilişim (+%4) ve Tekstil (+%3) sektörlerinde de bir önceki aya göre yukarı yönlü hareketlilik yaşandığı dikkat çekti. 
     Mart ayında yükselişte olan sektörlerde, öne çıkan pozisyonları incelediğimizde; Otomotiv sektöründe; ‘SAP Danışmanı’, ‘Ar-Ge Mühendisi’ ve  ‘Üretim Mühendisi’  pozisyonlarının ilan sayılarında artış görüldü. Tekstil sektöründe;  ‘Planlama Uzmanı’, ‘Moda tasarımcısı’ ve ‘Tekstil Mühendisi’ pozisyonları öne çıkarken,  Perakende sektöründe ise; ‘Mağaza Müdürü’ ilanlarının arttığı görüldü.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal: “İstihdam piyasasında İstanbul, İzmir, Ankara, Sakarya ve Balıkesir’de hareketlenme görülüyor.”
     Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, İstihdam Endeksi Mart 2019 verilerinin, istihdam piyasasında canlanmaya işaret ettiğine dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı: “Şubat ayında istihdam piyasasında turizm sektörü öne çıkmış; sezon hazırlığı Antalya ve Muğla’da yayınlanan iş ilanlarının sayısını arttırmıştı. Mart ayında ise iş ilanlarındaki hareketliliğin bir çok sektöre ve şehire yayıldığını görüyoruz; Sakarya, Balıkesir, Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere bir çok şehirde yayınlanan iş ilanı sayısı Şubat 2019’a göre artış gösteriyor. İş ilanlarının hangi pozisyonlarda yayınlandığını incelediğimizde ise üretim pozisyonları(+%15), satış pozisyonları(+%9), mühendislik pozisyonları (+%5) ve yazılım pozisyonları (+%9) öne çıkıyor. İstihdam teşviklerinin de etkisi ile özellikle üretim ve satış pozisyonlarındaki iş ilanlarının artmasını; önümüzdeki dönemde piyasaların hareketleneceğinin bir öncü göstergesi olarak yorumlamak mümkün. Diğer yandan staj ilanlarında da geçtiğimiz aya göre +%32’lik bir artış görüyoruz. Bu vesile ile tüm üniversite öğrencilerini kariyerlerindeki ilk adım olacak olan staj pozisyonunu ararken; Türkiye’de en çok staj ilanı yayınlayan platform olan Kariyer.net’e davet ediyoruz.”

Mavi yaka ilan sayısında en yüksek artış İzmir’de…
     Kariyer.net’in mavi yaka istihdam piyasasının nabzını tutan İşin Olsun uygulamasından alınan verilere göre, mart ayında en çok ilan yayınlanan pozisyonlar sırasıyla Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Aşçı ve Komi oldu. Yayınlanan ilan sayısı, İstanbul’da geçen yıla göre yüzde 7, geçen aya göre yüzde 25 arttı. Şubat ayına göre yayınlanan ilan sayısında en yüksek artış yüzde 36’lık oranla İzmir’de, yüzde 35 ile Antalya’da yaşandı.


+ Benzer Haberler
» Şişecam ihracatta rekorlar kırmaya devam ediyor
» Ayakkabı sektörünün dev buluşması başlıyor
» Denizyolu baykuş seferleri başlıyor
» 2023’te 72 Milyar $ ihracat hedefi
» İş’te Kadın İşte Kadın Zirvesi
» Yaratıcı parmaklar 23 Nisan’da yarıştı
» Elektrikli ve Hibrid araçlar testi geçti
» Alaçatı fabrika ayarlarına dönüyor
» Bayramlarını Mistral Carrera’da kutladılar
» 23 Nisan İzmir’de coşkuyla kutlanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2019
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni