• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İstihdamda 2019’un yıldızları

17 Ocak 2020 Cuma 12:00
12
14
16
18

İstihdamda 2019’un yıldızları

   ► 2019’da istihdamı Tekstil, Bilişim ve Üretim/Endüstriyel Ürünler sektörleri sırtladı.

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu olan Kariyer.net; istihdam piyasasının nabzını tutmak amacıyla her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Aralık 2019 verilerini açıkladı. 2019 yılının Aralık ayının istihdam açısından hareketli kapanması, 2020 için de umut verdi. Aralık ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısı, geçen aya göre 3%, geçtiğimiz yıla göre ise 23% arttı.
     Kariyer.net; İstihdam Endeksi Aralık 2019 verileriyle birlikte, 2019 yılına ilişkin bir değerlendirme de yayınladı. 2019 yılı boyunca iş arayanlar, Kariyer.net aracılığıyla 130.614.917 iş başvurusu gerçekleştirdi. 2019’da yayınlanan toplam 236.439 iş ilanının analizinden yola çıkarak yapılan değerlendirmeye göre, en çok iş ilanı yayınlanan sektörler; Tekstil, Bilişim, Üretim/Endüstriyel Ürünler oldu.

     Kariyer.net’in her ay yayınlanan on binlerce iş ilanı ve 12 milyonu aşkın iş başvurusuna dayanarak oluşturduğu İstihdam Endeksi’nin aralık ayı verileri açıklandı. 16.659 yeni iş ilanının yayınlandığı Aralık’19’da şirketler; Aralık 2018’e göre %23; Kasım 2019’a göre ise %3 daha fazla yeni iş ilanı yayınladı. Tekstil sektörü, aralık ayında en çok yeni iş ilanı yayınlayan sektör olurken; bu sektörde geçtiğimiz aya göre %4 daha fazla iş ilanının yayınlandığı görüldü. Yapı, Turizm, Otomotiv ve Perakende sektörlerinin yeni ilan sayıları ise geçen aya göre %3 oranında arttı.

     İstihdam Endeksi verileri ile İstihdam Piyasası’nda 2019 değerlendirmesi yapan Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal şunları kaydetti:
     “2019, istihdam piyasası açısından durağan başlasa da, yıl boyunca yeni işe alımların temkinli ve istikrarlı şekilde ivmelendiğini gözlemlediğimiz bir yıl oldu. Bu hızlanma özellikle son çeyrekte kendini gösterdi. Bu dönemde yayınlanan yeni iş ilanlarının, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %16 arttığını görüyoruz. Bu artışı sektörler bazında incelediğimizde; 17.488 iş ilanı ile Bilişim en fazla yeni ilan yayınlayan sektör olarak öne çıkıyor. Yeni iş ilanı sayısını geçtiğimiz yıla göre en çok arttıran sektörleri incelediğimizde ise;  Havacılık sektörünün %30’luk artışla ilk sırada yer aldığı, Perakende ve Sigortacılık sektörlerinin Havacılık sektörünü takip ettiğini görüyoruz.
     Söz konusu veriler ışığında, bu sektörlerin 2020 yılında da istihdam piyasasındaki büyümeyi sırtlayacağını öngörüyoruz. Eylül ayından bu yana yeni iş ilanı sayılarında gördüğümüz artış, istihdam piyasasının 2019’u hareketli kapatacağını işaret etmişti. Bu pozitif gelişmenin 2020 yılında daha fazla sektörde gözlemleneceğini öngörüyoruz.”

Zirvedeki üç sektör
     2019 yılında yayınlanan iş ilanları sektörler bazında değerlendirildiğinde; Tekstil (22.121), Bilişim (21.843) ve Üretim – Endüstriyel Ürünler (17.853) en çok iş ilanı yayınlayan sektörler oldu. 2019 yılında en çok yeni iş ilanı yayınlayan sektörler sıralaması da aynı oldu. 2019’un son 6 ayında, 2018’in aynı dönemine göre; Bilişim (%13), Perakende (%48) ve Gıda (%13) sektörleri yeni iş ilanı sayılarında en çok artış yaşanan sektörler oldu.

Haftaya iş arayarak başlanıyor
     2019 yılında iş başvurularının en çok yapıldığı gün Pazartesi oldu. Saat aralığı bazında ise iş başvurularının en çok pazartesi günleri 15.00 ile 16:00 arasında yoğunlaştığı görüldü. Başvuruların %55’inin mesai saatleri içerisinde (09:00 -18:00 saatleri arası) yapılması dikkat çekti. Madalyonun diğer yüzüne baktığımızda ise şirketlerin iş başvurusunda bulunan adayların CV’lerini, sıcağı sıcağına en çok  Pazartesi günleri görüntülediği ortaya çıktı.

İstanbul’da yaşayanlar en çok Ankara’yı tercih etti
     İstanbul’da yaşayıp, şehir dışındaki pozisyonlara başvuru yapan adayların en çok tercih ettiği iller de incelendi. İstanbul’dan yapılan iş başvurularında ilk sırayı Ankara alırken; onu İzmir, Bursa, Kocaeli ve Antalya illeri izledi. 2019’un son 6 ayında yayınlanan yeni iş ilanları şehirler bazında incelendiğinde; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, İstanbul-Avrupa (%11), İstanbul-Asya (%5), Kocaeli (%4), İzmir (%3) ve Bursa (%3) yeni ilan sayılarında artış sıralamasında en önde yeraldı.

     2019 Aralık İstihdam Endeksi’nden dikkat çeken bazı sonuçlar:
     En Çok İş İlanı Yayınlanan Pozisyonlar: Satış Danışmanı, Mağaza Müdürü, Muhasebe Uzmanı, İnsan Kaynakları Uzmanı, Stajyer.
     Yayınlanan İş İlanı Sayısında En Çok Artış Yakalayan Pozisyonlar: İhracat Satış Uzmanı, Dijital Pazarlama Uzmanı, E-Ticaret Uzmanı, Tıbbi Satış Mümessili, Ar-Ge Mühendisi, Sosyal Medya Uzmanı, Yazılım Geliştirme Mühendisi.
     2019’da ilk kez işe alım yapılan pozisyonlar: Dönemsel Satış Temsilcisi, SAP ABAP Uzmanı, Siber Güvenlik Uzmanı, Satın Alma Analisti, E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi.
     Adayların özgeçmişlerine ekledikleri sertifikalar: İngilizce Kursu Bitirme Sertifikası, Bilgisayar İşletmenlik Sertifikası, Pedagojik Formasyon Sertifikası, İlk Yardım Eğitim Sertifikası ve Bilgisayar Eğitim Sertifikası.

En çok merak edilen konular değişmedi
     Kariyer.net’in; kariyer ve iş yaşamı üzerine içeriklere yer verdiği, yılda 5 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen blog’larında en çok okunan konular bu yıl da değişmedi. Kariyer hayatına yönelik tavsiyelerle adaylara yol gösteren Kariyer Rehberi’nde; özgeçmiş hazırlama ve kariyerini şekillendirme konularına ilişkin makaleler 2019’da da en çok okunan içerikler arasında yer aldı. “Kariyerinde değişiklik yapman gerektiğini gösteren 5 şey” ve  “İdeal bir özgeçmiş hangi uzunlukta olmalı?” makaleleri en fazla okunan ilk iki içerik oldu. Diğer yandan insan kaynakları çalışanları için bir referans kaynağı olan İK Blog’da en çok okunan içeriklere bakıldığında, “Yönetici çalışan ilişkisi nasıl olmalı?” ve “İş hayatında olumsuz geri bildirim nasıl verilir?” başlıklı içerikler ilk iki sırada yer aldı.

Mavi yaka istihdamına katkı İşin Olsun’dan
     Cama ilan asarak ya da eşe dosta sorarak mavi iş ve eleman arama ihtiyacını ortadan kaldıran İşin Olsun uygulamasının 2019 verileri, platformun mavi yaka istihdamına katkı sağladığını ortaya koydu.  Şimdiye kadar 4 milyon kişi tarafından indirilen İşin Olsun’da 2019 yılında 364.279 yeni iş ilanı yayınlandı. Bu ilanlara toplam 20.516.527 iş başvurusu yapıldı.
     Yayınlanan yeni ilanlar arasında en fazla mavi yakalı çalışan aranan pozisyonlar; Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Aşçı ve Komi olarak sıralandı. Adayların iş başvurusu yaptığı ilk beş pozisyon; Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Çağrı Merkezi Elemanı ve Kasiyer oldu.
     Türkiye’nin ilk ve en büyük ücretsiz mavi yaka iş ve eleman bulma platformu haline gelen İşin Olsun’un; kolay kullanımı, adayları ve işverenleri hızla buluşturması, lokasyon bazlı hizmet sunması hem adayları hem de işverenleri memnun etti. Aday memnuniyet skoru oldukça yüksek olan İşin Olsun platformunda, işverenlerin yarıdan fazlası aradığı elemanı kolayca bulduğunu ifade etti.


+ Benzer Haberler
» “Ambalaj Ay Yıldızları” finalistleri belli oldu
» Ankara keçisi sayısı desteklerle artıyor
» Başkan Arda atletizm pistinde
» Universal Robots, Dünya Otomotiv Konferansına katıldı
» Açlıkla birlikte obezite de küresel bir sorun
» E-ticaret sitelerinin kullanımı %159 artış gösterdi
» Gmail hesapları, kredi kartı verilerinden pahalı
» Bucalı öğrencilerin sağlığı için 100 tonluk hijyen desteği
» Karşıyaka’dan Destek Kampanyası: “Sen de destek ol, uzakta kalmasınlar”
» Heykel Çalıştayı’nda üretilen eserler Halk Park’ı süslüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni