• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İTB ve EÜ işbirliğinde tarımın fotoğrafı çekildi

05 Ekim 2018 Cuma 15:00
12
14
16
18

İTB ve EÜ işbirliğinde tarımın fotoğrafı çekildi

   ► İTB ve EÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işbirliği ile Türk Tarımının Global Entegrasyonu ve Tarım 4.0 Projesi Kapanış Toplantısı gerçekleştirildi.

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Borsası ve Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işbirliği ile yürütülen Türk Tarımının Global Entegrasyonu ve Tarım 4.0 Projesi Kapanış Toplantısı gerçekleştirildi. İTB’de düzenlenen toplantıya, Ege Üniversitesi İİBF Öğretim Üyeleri Prof Dr. Fatih Saygılı, Prof. Dr. Ayten Ayşe Kaya, Dr. Elif Tunalı Çalışkan ve Araştırma Görevlisi Özge Erdölek Kozal proje sunumları ile katıldı.
     Açılış konuşması yapan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Tarım 4.0 Raporu” ile sektör adına yepyeni bir sayfa açıldığını ifade etti. Kestelli, “Öğretilmiş doğrularla yetinmeyip teknolojinin sağladığı gelişmelerden faydalanarak kendi doğrularımızı bulmanın, çağın doğrularını yakalayıp bir adım öne geçmenin zamanı geldiği geldi çattı. Tarım 4.0’ın sektöre sağlayacağı faydaları ana başlıklarıyla özetlememiz gerekirse, bunları “verimlilik, etkinlik, hız, sürdürülebilirlik, gıda güvenliği, rekabet gücü” olarak sıralayabiliriz. Hepinizin bildiği gibi, kısa süre önce, Ege Üniversitesi ile olan iş birliğimizi daha ileri seviyelere taşımak üzere kapsamlı bir protokol imzaladık. Bu protokolün, önümüzdeki dönemde, bugün sonuçlarını öğrenmek için bir araya geldiğimiz proje gibi, ilimiz ve ülkemiz tarımına büyük katkılar sağlayacak daha bir çok kıymetli projenin ortaya çıkmasına vesile olacağına yürekten inanıyorum. Az sonra detayları açıklanacak olan “Tarım 4.0 Raporu” uzun ve hayli titiz bir çalışma döneminin sonucunda ortaya çıktı” diye konuştu.

“Teknoloji kullanımı maliyetli”
     Gerçekleştirilen proje ile Türk tarım sektörünün fotoğrafının çekildiğini söyleyen Ege Üniversitesi İİBF Öğretim Üyeleri Prof Dr. Fatih Saygılı, “Mevcut sorunları saptayıp, sürece entegrasyonunda neler yapılabilir onu bulmaya çalıştık. Arazilerin küçük ölçekli olması nedeniyle teknoloji kullanımının maliyetli olması. Tarımsal alt yapının, örgütlenmenin, kooperatifleşmenin yetersiz olması ve eko sistemi oluşturan aktörler arasındaki iletişim ve iş birliğinin kanallarının yeterince gelişmemiş olması ve tarım teknolojilerine yapılan devlet yatırımının mevcut ihtiyaçları karşılayamaması gibi sorunları tespit ettik” diye konuştu.

“Tarım Tekno-Parkları desteklenmeli”
     Tarımın gençlere hatta çocuklara sevdirilmesi için teknolojiyi kullanma, yeniden yapma ihtiyaçlarına yönelik eğitim modüllerinin tasarlanması gerektiğine vurgu yapan Saygılı, “Mevcut çiftçilerin bilgiye erişim kanallarının arttırılması, özellikle çiftçi ile yüz yüze görüşülmesi ve teknoloji kullanımın, verilerin yorumlanması ve kullanımı öğretilmelidir. Bölgesel yerinde eğitim merkezlerinin kurulması bu profili iyileştirecek yöntemlerden sayılabilir. Genç çiftçileri özendirmek ve tarımsal alanları cazip hale getirmek, tarımsal teknolojileri geliştirmek için Tarım Tekno-Parkları ve girişimcilik devlet ve diğer kurumlar tarafından desteklenmeli” dedi.

“Yerel yönetim ve özel sektör işbirliği önemli”
     Tersine göç kavramının altını çizen Saygılı, “Genç çiftçi yetiştirme proje ve programların özellikle bütçe ve kapsamları arttırılarak devletin ve yerel yönetimlerin öncelikli olarak bu alanlara finansman ve danışmalık desteği vermesi sağlanabilir. Örneğin üniversiteler disiplinler arasında etkileşimi arttıracak bir anlayış ile ziraat, gıda, mühendislik ve iktisat fakülteleri bir araya gelerek hem kendi teknolojisini üretebilir, geliştirebilir hem de uygulama alanları olarak üniversite arazilerinden ve merkezlerinden faydalanılabilir. Bu süreçte yine yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör iş birliği önemlidir” ifadelerini kullandı.
     Hem Türkiye’nin ihracatının yapısı hem de anket bulguları aslında çiftçilerin teknolojiye erişimleri konusundaki problemler ile birlikte ele alındığında Türkiye’de üretimde otomasyonun sağlanması ve yüksek katma değer içeren teknoloji içerikli ürünler üretilebilmesinin önünde kısıtlamalar olduğunu ifade eden Saygılı, “Bunlar da ar-ge harcamaları ile sınırlı Türkiye’de gayri safi yurt içi hasıladan ar-geye ayrılan pay halen yüzde 1’in altında, yine ticari teşebbüslerde tarım, ormancılık ve balıkçılığa ayrılan ar-ge harcamaları; toplam ar-ge harcamaları içerisinde Türkiye binde 23’lerde Hollanda’ya baktığımızda toplam ar-ge harcamalarının yüzde 2,8 olduğunu görüyoruz. Türkiye’de ar-ge harcamalarına ayrılan pay arttırılmalı ve bu sektörle seçicilik ile yapılmalıdır. Yani tarıma dayalı sanayiye yönelik ar-ge faaliyetlere destek sağlanması ve bu alanda uzmanlaşmayı sağlayarak verimlilik arttırılabilir” dedi.

“Devlet destekleri tarım 4.0’ı kapsamalı”
     Maalesef ithal girdi bağımlılığınını da oldukça yüksek olduğuna değinen Saygılı, tarımsal alet ve makine de ithalat ve ihracat giderlerinin çok yüksek ve Türk lirasının piyasalardaki istikrarsız hareketleri nedeniyle maliyetleri arttırdığı ve üretimi azalttığının görüldüğünü söyledi. Saygılı, “Teknolojinin tarımda kullanılması kapsamında pilot uygulamalar gerçekleştirilebilir. Devlet desteklerinin sektörün ihtiyaçlarını gözeterek ve tarım 4.0 uygulamalarını kapsayacak biçimde revize etmesi lazım. Bunun yasal çerçevesinin oluşturulması ve bürokrasinin azaltılması, bilgiye daha kolay erişilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.
     Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Özlem Önder de bir yıldır devam eden projenin tarımın mevcut durumu hakkında bilgi sunduğunu belirterek, “Bu çalışmada akıllı tarım uygulamasına dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Kamu ve üniversite işbirliği açısından da önem teşkil eden bu çalışma gerçekleşecek diğer çalışmalara da örnek teşkil edecek” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Teknoloji odaklı proje yürüten gençlere 200 bin TL hibe
» Üreticideki fiyat düşüşü markete yansımadı
» Egeli hazır giyim ihracatçıları İsveç yolcusu
» TMO, 26 yıl sonra kabuklu kırmızı mercimek alacak
» ESİAD’dan AB sürecine vurgu
» “Farklı temalarda iyi fikirler çıktı”
» TAİDER, Anıtkabir’i ziyaret etti
» Şişecam Düzcam ‘Intersolar Europe 2019 Fuarı’na katıldı
» TİM ihracat meşalesini Ordu’da yaktı
» İhracatçılar Samsun’da


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni