• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İTB ve Güneydoğu omuz omuza

12 Ekim 2018 Cuma 17:00
12
14
16
18

İTB ve Güneydoğu omuz omuza

           DUYGU GÖKSU / ŞANLIURFA     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB), E-CommodityBazaar emtia alım-satım portalına ilişkin tanıtım ve işbirliği geliştirme çalışmaları ve İZLADAŞ Laboratuvarı faaliyet geliştirme çalışmaları kapsamında Güneydoğu turu düzenledi. Güneydoğu turunda ilk durak Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) olurken, ardından ise Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) ziyaret edildi.
     ŞUTB’da ŞUTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve Kızıltepe Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin İTB yönetim kurulu ve meclis üyelerini ağırladı. Gerçekleştirilen ziyaret kapsamında  GTB, ŞUTB ve KTB,  İTB’nin tarım ve gıda ürünleri ticaretinin geliştirilmesi amacıyla oluşturduğu elektronik alım-satım platformu E-Commodity Bazaar Emtia Alım - Satım Portalı’na dahil olarak odalar arasında güç birliği gerçekleştirildi.
     Toplantıda konuşan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli,  Gaziantep, Şanlıurfa ve Kızıltepe şehirlerinin topraklarının tarıma elverişli olması ve ürün yelpazesinin geniş olmasının Gaziantep, Şanlıurfa, Kızıltepe ve İzmir’in önemini arttırdığını ifade ederek, “Ülkemizin 2023 hedeflerine elbirliğiyle ulaşmak için tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi yine yan yanayız” diye konuştu.

“Akıllı tarım dönemi”
     Tarıma elverişli toprakları ve eşsiz ürün yelpazesinin, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve İzmir’in önemini artırdığı belirten Kestelli “Hiç şüphe yok ki tarıma elverişli toprakları ve eşsiz ürün yelpazesi, Gaziantep ve İzmir’in tarih sahnesinde kalıcı olmasını sağlayan en önemli değerlerin başında yer alıyor. Dönem Tarım 4.0’ın; yani akıllı tarım dönemi. Emeğin azaldığı, verimin ve gelirin yükseldiği yeni bir devir başlıyor. İTB olarak bu dönüşümü fırsata çevirmek adına büyük gayret sarf ediyoruz. Borsamız ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan “Tarım 4.0 Raporu”nu kamuoyu ile paylaştık. Türk tarımının yol haritasını en ince detaylarına kadar ortaya koyduk. Yaptığımız çalışmaların tek bir amacı var. Türkiye’nin Tarım 4.0’la gelen büyük değişimin takipçisi değil öncüsü olmasını sağlamak” ifadelerini kullandı. Tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgeleri için harekete geçtiklerini belirten Kestelli, “Tarım ve orman bakanımız sayın Bekir Pakdemirli’nin desteği, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın ortak çalışmasıyla, ilk etapta seracılık organize sanayi bölgesi kurulması için harekete geçtik. Ardından da besi hayvancılığı organize sanayi bölgesi kurmayı hedefliyoruz.

     Bu konuda Şanlıurfa – merkez ihtisas besi organize sanayi Bölgesi’nin tecrübeleri de bizim için çok önemli. Ticaret borsaları olarak bizlerin sorumlulukları elbette ki sadece tarımla veya ticaretle sınırlı değil. Türkiye odalar ve borsalar birliği çatısı altında faaliyet gösteren bizler, aynı zamanda ülkemizin en geniş sivil toplum örgütünün birer parçasıyız. İzninizle, İzmir ticaret borsası olarak son dönemlerde neler yaptığımızdan da kısaca bahsetmek istiyorum. Gençlerin topraktan uzaklaşmasını, yeni nesillerin toprağın öneminden habersiz yetişmesini, gelecek adına en önemli sorunlardan biri olarak görüyoruz. İzmir ticaret borsası olarak gençlerin tarıma ilgisini artırabilmek adına her yıl “tarım gençlerle yükseliyor” fikir yarışması düzenliyor ve başarılı projeleri ödüllendiriyoruz. Onların geleceklerinin de ekmeklerinin de tarımda olduğunu fark etmesi için çalışıyoruz. Ayrıca,“toprak ve çocuk” programımız kapsamında, geleceğimizi emanet edeceğimiz ilköğretim çağındaki nesillerin toprak sevgisiyle büyümesi, tarımın ülkemiz için önemini kavraması için eğitimler, yarışmalar ve saha çalışmaları düzenliyoruz” dedi.

“Tarımın nimetlerini uluslararası e-ticaret ortamına taşıyoruz”
     E-commoditybazaar elektronik emtia alım-satım platformunun, Gaziantep Ticaret Borsası’nın da sisteme katılımıyla çok daha etkin bir güç haline geleceğini ifade eden Kestelli, “Yakın zaman önce entegre edilen sipariş ve ödeme sistemleri ile yeni bir ivme kazanan E-commoditybazaar platformumuz kapsamında şu ana kadar 247 firma ve ikisi yabancı, toplamda 17 kurum ile işbirliği protokolü imzaladık. Türk ve İtalyan firmaları arasındaki dış ticaret işlem hacmini artırmak amacıyla İtalyan Online Ticaret Borsası elektronik işlem platformu ile E-commoditybazaar elektronik pazaryerinin entegre edilmesi çalışmalarımız da devam ediyor. Türk tarımının nimetlerini uluslararası elektronik ticaret ortamına taşıdığımız anda önümüzde yepyeni ufukların açılacağından eminim” açıklamalarında bulundu.

“Işınsu Kestelli marka bir isim”
     GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ise İTB’nin yaptığı başarılı çalışmalardan haberdar olduklarını ve çalışmalarını takip ettiklerini belirtirken, Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Işınsu Kestelli marka bir isim, uzun yıllardır çalışıyoruz. TOBB’un kadın yüzü ve yıldızı başarılı bir başkan. Bu başarıların arkasında güçlü bir meclis ve güçlü bir yönetim var. Bu toplantıyı çok önemsiyorum, bu toplantının arkasını mutlaka geliştirmeliyiz. Bu sürecin takipçisi olacağız. İTB çok önemli bir pozisyonda, inanılmaz derecede başarılı işler var. GTB’de çok büyük işler yaptı. Gaziantep, stratejik bir yerde. Bu yüzden bize de büyük sorumluluklar düşüyor. Türkiye tarımının gelişmesi için bizler tetikleyici birer gücüz. Vizyonu bizler vereceğiz” diye konuştu.

“Bu toprakları çoraklaştırmayalım”
     Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, “TÜİK tarafından açıklanan geçen yıllardaki rakamlara göre Türkiye’nin kütlü pamuk üretiminin yüzde 42’sini karşılıyoruz. Bu yıl sulanabilir yeni alanlarımızla birlikte yüzde 47’nin üzerine çıkacağız. Pamuk ile ilgili geçmişten bu yana çeşitli çalışmalarımız oldu. Bir çalışmamız da pamuğun depolarda sınıflandırılması ile ilgili oldu. Valiliğimizin komisyon kararı ile odalarımızla birlikte sorunları çözmek üzere çalışmalar yaptık. Pamuk sadece Urfa için değil ülkemiz için kalite ürünümüzdür. İzmir’i takdir ediyorum, Gaziantep ve Kızıltepe’yi de takdir ediyorum. Ülke hepimizin ülkesidir. Ülkenin her karış toprağı bizimdir ve her karışıma sahip çıkmalıyız. Buğdayda Fırat’tan bu tarafa, bölgede Türkiye’nin en büyük ve kaliteli makarna buğday çeşitleri üretiliyor. Bu bölgedeki gibi makarnalık buğday hiç bir yerde çıkmıyor. Yüzde 5 ‘in üzerinde üretimimiz var. Bölgemizdeki tarım alanlarına şükrediyoruz. Bu değeri kaybetmememiz lazım. Hep birlikte çalışmamız lazım. Bu toprakları bitirmeyelim çoraklaştırmayalım” ifadelerini kullandı.

“İthal buğday çiftçiyi sıkıntıya sokacak”
     Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, “Kızıltepe Ticaret Borsası’nı 1997 de kurduk. Kuruluşundan bu yana üyelerimizin tercihi ile başkanlık yapıyorum. Kızıltepe Ticaret Borsası’na ne kadar hizmet edilirse azdır.
     ÇKS kayıtlarına göre Mardin ilimizde 29 bini aşan çiftçi sayımız var. Türkiye genelinde buğdayda 6’ıncı, mısırda 14’üncü, pamukta 7’inci, meşhur kırmızı mercimekte 3’üncü sıradayız. 420 bin ton buğday üretimi, 12 bin 600 ton kütlü pamuk üretimi, 14 bin ton meşhur kırmızı mercimek üretimimiz var. OSB’mizde 113 adet tarıma dayalı fabrikamız bulunmaktadır. Son yıllarda getirilen sınırlama ile un ihracatının ithale dayanan buğday ile yapılması OSB’mizi sıkıntıya sokmuştur. Harran ovası, Mezopotamya ovası çiftçilerimizin üretebileceği en kaliteli buğday topraklarıdır. Temennimiz, yaşanan bu ithalattan ötürü çiftçilerimizin sıkıntıya girmemesi. Bu sıkıntı bir an önce aşılmalıdır” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”
» Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi’ ile ihracat atağına kalkacak
» Palandöken, “İşyeri kiralamada stopaj uygulaması kaldırılmalı”
» EBSO’dan Ticaret’e ödül
» KOBİ ve işletmelere ‘büyümenin sırrı’ anlatıldı
» İzmir’den direk uçuşlar başlıyor
» “Türkiye’de kadının var olma sorunu var”
» Kuru meyve sektörü yol haritasını belirledi; hedef 3 milyar dolar ihracat
» TEV, 100 öğrenciye burs sağlayacak
» TABA AmCham ve Ortak Akıl Platformu Afrika’daki yatırım fırsatlarını anlattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni