• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İTB ve Üniversite işbirliğinde akıllı çiftlik geliyor

15 Eylül 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

İTB ve Üniversite işbirliğinde akıllı çiftlik geliyor

   ► İzmir’de ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik, Tarım 4.0 uygulamaları ile Türkiye’ye örnek olacak.

           DUYGU GÖKSU     
     Ege Üniversitesi ile İzmir Ticaret Borsası(İTB) arasında tarımda etkin ve ileri teknoloji kullanımı ile yüksek verim ve kalitede tarımsal üretimin ve gıda işlemenin geliştirilmesi, çevreye duyarlı üretim modelleri yaratılması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.
     Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli arasında imzalanan protokol ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen çiftliğinin ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik formatında tüm Türkiye için örnek bir modele dönüşmesi sağlanacak.

     İmzalanan iş birliği protokolünün kapsamı konusunda bilgiler veren Kestelli, borsa ile üniversitenin akıllı tarım uygulamaları, tarımsal üretimde yüksek kalite ve yüksek verim ile üretim konularında birlikte hareket edeceğini belirtti. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen çiftliğinin ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik formatında tüm Türkiye için örnek bir modele dönüşmesini sağlayacaklarını ifade eden Kestelli, “Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen çiftliğinin bir tarımsal eğitim merkezi, tarım-teknoloji uygulama merkezi, sürekli eğitim merkezi, ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik formatında tüm Türkiye için örnek bir modele dönüşmesini sağlayacağız. Sürdürülebilir tarımda atık yönetimi, tarımsal atıkların hammadde olarak değerlendirilmesi, atık borsası kurulması ve çevre dostu tarım uygulamaları alanında projeler geliştirip bunları hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Türk tarımına yepyeni bir vizyon gelecek
     Üniversite ile işbirliğini çeşitli alanlarda da geliştireceklerini söyleyen Kestelli, “Ortaklaşa seminer, sempozyum ve çalıştay düzenleyeceğiz. Çocuklarımız ve gençlerimiz için sosyal sorumluluk projeleri geliştireceğiz. Yine Borsa-üniversite işbirliğiyle üreticiler, işletmeler, ara elemanlar ve öğrenciler için eğitim programları hazırlayacağız.  Ege Üniversitesi Merkezi Araştırma Test ve Analiz Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İzmir Ticaret Borsası Laboratuvar, ARGE ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. arasında işbirliğinin geliştirilmesi için ortak hareket edeceğiz.Bu iş birliğinin, 2014 yılında İzmir Ticaret Borsası’nın yüzde yüz sermayesi ile kurulan ve bu yıl dünya genelinde 31 ülkeden 125 cihazın katıldığı karşılaştırma testlerinde birinci ve dördüncü sırada yer almayı başaran İZLADAŞ Merkez ve Selçuk Pamuk Lif Analiz Laboratuvarlarımızın başarı çıtasını çok daha yükseğe taşıyacağına inanıyorum. Bu protokolün bütününün ve ortaya çıkaracağı eserlerin ise Türk tarımına yepyeni biz vizyon getireceğini düşünüyorum” dedi

“Tarım 4.0’ın figüranı değil başrol oyuncusu olmayı amaçlıyoruz”
     Yeryüzünde ekilebilir alanların sürekli azaldığını, su sorunu giderek daha ciddi bir hâl aldığını dile getiren Kestelli, iklim değişikliği üretimi tehdit ettiğini ve dünya nüfusunun hızla artmayı sürdürdüğünün altını çizen Kestelli, yapılan iş birliğinin ardında yatan en önemli nedenin de geleceğe bugünden hazır olabilmek olduğunu söyledi. Kestelli, “Temelinde akıllı robotlar, nesnelerin interneti, bulut teknolojileri, sensör ağları gibi kavramların olduğu; kısaca bilişim teknolojileri olarak özetlenen büyük dönüşümün, yani Tarım 4.0’ın figüranı değil başrol oyuncusu olmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bilgi birikimimizi arazide ürüne dönüştürmek için destek vereceğiz”
     Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak protokol töreninde yaptığı konuşmada Ege Üniversitesi gibi köklü bir üniversitenin 64 yıllık birikimini akademik ve idari personeliyle gençleri geleceğe hazırlamak için kullandığını söyledi. İçinde bulunduğumuz olumsuz dönemden tek bir çıkış yolu olduğunu dikkat çeken Prof. Dr. Budak, onun da bilim ve eğitim olduğunu vurguladı. Hep birlikte Türkiye’nin ekonomisine katkı sunmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Budak, “Bilgi birikimimizi arazide ürüne dönüştürmek için her türlü desteği vereceğiz. Bu protokol, daha önce Tarım Bakanlığı ile yaptığımız protokollerle çok örtüşüyor. Ege Üniversitesi, Türkiye’nin tarımda sağ kolu olacak. Çiftçinin eğitimi konusunda da akademik desteğimizi vereceğiz. Devlet, üniversite ve sanayi el birliği ile tarımda sürdürebilir anlamda  model fabrika uygulamasını harekete geçireceğiz.Bu protokol ile ülkeye istihdam sağlamaktan Ege Üniversitesi ailesi olarak bahtiyar olacağız ve daha farklı protokollere de imza atacağız. Bu işbirliği tüm milletimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Serter: “Düne dair deneyimleri yarına ışık tutuyor”
» Pet Fuarı Tepekule Kongre Merkezi’nde açılıyor
» Sanayideki yeni meslekler için nitelikli iş gücü şart
» Total Quartz Auto Care merkezleri yaygınlaşıyor
» Enerji ve ekonomiye duyarlılık artıyor
» Ode Yalıtım’dan ‘Express’ ile sektörde ilk: Membran siparişi ertesi gün kapıda
» RTB House, Avrupa’nın en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında
» Aktif Bank Ar-Ge Merkezi, uluslararası proje iş birliğine imza attı
» Küçük işletmele finansmana kolay erişecek
» İlaç sektörüne yön verecek üç iş modeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni