• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İTB’de zeytinyağı tadım odası açıldı

11 Temmuz 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

İTB’de zeytinyağı tadım odası açıldı

   ► Zeytin ve zeytinyağı sektörüne olumlu katkılar sağlayacak tadım odası hizmete açıldı.

           EZGİ ÜTKÜR / DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Borsası tarafından oluşturulan “Zeytinyağı Tadım Paneli” sonrasında, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün teknik desteği ile yürütülen çalışmalar kapsamında panelin ulusal ve uluslararası tanınırlığına hazırlık için Borsa binası içerisinde “Zeytinyağı Duyusal Analiz Tadım Odası” hizmete açıldı.
Açılış konuşmasını yapan  İzmir Ticaret Borsası(İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İTB tadım panelinin ulusal akreditasyonu için Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK)’na, uluslararası tanınırlığı için Uluslararası Zeytin Konseyi’ne başvuru yapacaklarını ifade etti.

     Zeytin konusunda ülke olarak çok şanslı olduğumuzu belirten Kestelli, “Türkiye, 160 milyonu aşan ağaç varlığı ve bir buçuk milyon tonun üzerinde tane zeytin üretimi ile dünyanın en önemli zeytin üreticilerinden biri. Borsamızın çalışma alanı olan İzmir ise, zeytin üretimi yapılan iller arasında, toplam zeytin ağaç sayısı bakımından üçüncü sırada yer alıyor. İzmir, sadece zeytin üretimi açısından değil gelişmiş zeytin ve zeytinyağı sanayinin varlığı ile de önemli bir kent. Ülkemizin zeytinyağı ihracatının yarısından fazlası ilimizden gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

“Evrensel çalışmayı ilke edindik”
     Kestelli, ”Borsa olarak, faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda evrensel çalışmayı ilke edindik. Şimdi de ülkemizin zeytin ve zeytinyağı sektörüne olumlu katkılar sağlayacağına inandığım Zeytinyağı Tadım Odasını hizmete açtık. Bugün açılışını yapacağımız zeytinyağı tadım odamızın hikâyesinin de yaklaşık üç yıllık bir geçmişi var. İlk olarak 2015 yılında İTB bünyesinde zeytinyağında duyusal analiz yapılabilecek bir tadım paneli oluşturulması için çalışmalara başladık. Bu kapsamda panel grubunun eğitiminde işbirliği yapmak ve teknik destek almak amacıyla Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile protokol imzaladık” dedi.

75 saat temel eğitim verildi
     Zeytincilik Araştırma Enstitüsü uzmanlarının, panel grubuna toplam 75 saatlik temel eğitim verdiğini söyleyen Kestelli, eğitimlerde panelistlere zeytin yetiştiriciliği, yağ üretim teknolojileri, zeytinyağı kalitesi ve zeytinyağı sınıfları hakkında bilgilendirme yapıldığını söyledi.
     Önümüzdeki dönemde İTB tadım panelinin ulusal akreditasyonu için TÜRKAK’a, uluslararası tanınırlığı için Uluslararası Zeytin Konseyi’ne başvuru yapacaklarını söyleyen Kestelli, “Hedefimiz tadım odamız ve uzmanlarımız ile Türk zeytin ve zeytinyağının kalitesini maksimum seviyeye çıkarmak, üründe istikrarı yakalamak. Bu alanda İspanya’nın seviyesine çıkmak, kısa vadede pek kolay olmasa da İtalya ve Yunanistan ile başa baş mücadele edecek hale gelmemiz için dünden daha çok çalışacağız” ifadelerini kullandı.
     Zeytinyağı Duyusal Analiz Tadım Odası’nın açılışının ardından panele katılan panelistlere sertifikaları verildi.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik çift haneyi bırakmıyor
» Pamuk primi en az enflasyon oranı kadar arttırılmalı
» Boeing ve ODTÜ’den İHA tasarım yarışması
» Plastik sektörü 19.4 milyar dolar üretim yaptı
» Tarım-ÜFE’deki artış, yurt içi ÜFE’nin üçte birinde kaldı
» “AB, İngiltere ve Türkiye iş birliğine gitmek zorunda”
» Turkcell Gelibolu Maratonu yine ‘Barış’ın buluşma noktası oldu
» İAOSB Sanayicileri ‘dayanışma gecesi’nde buluştu
» LG’den ev ekonomisine destek
» “Tarımın yükü kadınların sırtında”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni