• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İthal buğdayla un ihracat lideriyiz”

09 Şubat 2019 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

   ► İthal buğdayı una çeviren Türkiye, uluslararası pazarın bir numaralı un temin eden ülkesi konumunda bulunuyor.

     Türkiye’de buğday, ekim alanlarının daralması, girdi maliyetleri, teşvikler, buğday hastalıkları gibi nedenlerle verim, kalite ve miktar düşüklüğü yaşıyor. 2018 yılında 20 milyon ton civarında üretilen buğdayın önemli bir kısmı da Rusya’dan ithal ediliyor. Ülkemizde buğday ithal edilirken, aynı zamanda un ihracatı rekor seviyelerde gerçekleşiyor. İthal buğdayı una çeviren Türkiye, uluslararası pazarın bir numaralı un temin eden ülkesi konumunda bulunuyor. İthal edilen buğdayla un ihracat lideri olduğumuzu dile getiren İzmir Ticaret Borsası Hububat Mamulleri Toptan Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Nihat Sağır, Türkiye’nin ürettiği buğdayla yetinebilecek durumda olduğunu kaydetti.

“Türkiye dünyada un ihracat lideri”
     Türkiye’nin ürettiği buğday ile yetinebilecek durumda olduğunu dile getiren İzmir Ticaret Borsası Hububat Mamulleri Toptan Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Nihat Sağır, “Buğday ithal edilirken unun ihracatı yapılıyor. Yıllık 4-5 milyon ton buğday ithal ediyoruz. Bu buğdayı Türkiye’deki değirmenlerde işliyoruz. Türkiye aslında buğdayda kendi ürettiğiyle yetinebilecek durumda. Ancak ülkemizdeki buğday kalitesi ve işleme yetenekleri düşük olduğu için, yurtdışından gelen yüksek proteinli buğdayla paçal edilip Türkiye’de un yapıyoruz” ifadelerinde bulundu.
     Türkiye’nin dünyada un ihracat lideri olduğunu ifade eden Sağır, Türkiye’nin dünya un ticaretinin yalnız başına yüzde 30’unu yaptığını dile getirdi.

“Buğdayın üreticiye yeteri kadar getirisi yok”
     Buğday ithal etmenin üretmekten daha karlı olduğunu açıklayan Tellioğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Servet Tellioğlu, “Buğdayı ithal etmeye mecburuz. Pamuk ekip 10 dönüm arazinizden 800 lira alıyorsanız, aynı araziye buğday ekerek yarısını alıyorsunuz. Pamukta, üzümde domateste köylünün geliri daha fazla oluyor o nedenle bu ürünlere yöneliyorlar. Çünkü aynı toprağa farklı ürün ekiyor, farklı para kazanıyor. Getirisi az olduğu için insanlar buğday ekiminden vazgeçiyor. Şu anda buğday ve arpa yeteri kadar gelir sağlamadığı için insanlar ekmiyor, geliri yüksek olan ürünlere yöneliyorlar” diye konuştu.
     Kalitesiz buğdayların yem fabrikalarında kullanıldığını ifade eden Tellioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buğday kalitesiz olduğu zaman aynı paraya yem fabrikası kullanıyor. Bugün arpa, mısır, buğday da aynı fiyat. Kalitesiz buğdayı yem sanayide arpa mısır yerine de kullanabiliyoruz” dedi.

“Buğday üretimi teşvik edilmeli”
     Geçmişte Türkiye’nin kendi buğdayını kendisinin ürettiğini açıklayan Tellioğlu, “Biz zamanla buğdayı değil de başka ürünleri üretme yoluna girdik. Pamuktan, üzümden, incirden daha çok kazanıyoruz. Kazandığımız ürünlere yöneldik, az para kazanılan ürünü üretmemeye başladık. Şu an ki politikalarda buğday üretiminin artması olmaz. Buğday üretiminin teşvik edilmesini ancak daha yüksek fiyat vererek ve destek arttırılarak buğday üretimi arttırılabilir. Ama biz daha kar edilen ürünleri ekiyorsak o da ülke menfaatinedir” diye belirtti.
     Ülkelerin tarım ürünlerinde kendi ürününü kendisinin üretmesi gerektiğini belirten Tellioğlu, “Devlet buğdaya verdiği desteği iki katına çıkartmalı ki köylü de buğday ekmeye devam etmeli. Köylünün taban fiyatının arttırılması lazım hem de devlet desteğinin arttırılması lazım ki köylü üretimi arttırabilsin. Rusya’dan 250 dolara buğday alıyoruz, un haline getirip 350-400 dolardan başka ülkelere ihraç ediyoruz. Böyle yapılmasında da bir mahsur yok” açıklamalarında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Besiciler, hayvanları da geleceği de kestiremiyor
» Tarımsal desteklemede kuralsızlık sürüyor
» Önlem alınmazsa sıcak ekonomiye çarpıyor
» Yumurta krizini aşmak için ortak çağrı: planlı üretim
» Emeklilik hayalimizi birkaç yıl öne almış olduk
» Yumurta tüketimi, üretimi yakalayamıyor
» “Yurtdışındakilerle yarışabilecek laboratuvarlarımız var”
» Avcılara denizden ekmek çıkmıyor
» Müze gelirlerinde yüzde 41,64’lük artış
» “Müteahhitlerimiz yurtdışına yönelmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.07.2019
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni