• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İYTE’ye Avrupa Komisyonundan destek

30 Mart 2021 Salı 11:00
12
14
16
18

İYTE’ye Avrupa Komisyonundan destek

   ► İYTE, Avrupa Komisyonundan Green Night / UFUK 2020 Avrupa Araştırmacılar Gecesi Projesi kapsamında destek aldı.

           HABER MERKEZİ      
     Yetenekli genç beyinlerin bilimsel kariyer tercih etmesini amaçlayan projenin İYTE Koordinatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gamze Tanoğlu “Proje ekibinde yer alan değerli akademisyenlerimiz Prof. Dr. Canan Varlıklı,  Doç. Dr. Sevgi Kılıç Özdemir ve Dr. Öğr. Üyesi Ayça Tunç Cox ile Enstitümüze, bölgemize ve ülkemizin gelişim sürecine katkıda bulunacak bir çalışmanın içinde olmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz” diye konuştu.
     Proje çerçevesinde dört ana tema üzerinden Yaşar Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi kampüslerinde farklı kitlelere yönelik etkinlikler düzenlenecek. Proje ekibinde yer alan akademisyenler tarafından planlanacak etkinlikler kapsamında; seminer, atölye çalışmaları, konferans, gösteri gibi sosyal ve bilimsel alanlarda programlar gerçekleştirilecek.

     Projenin ana hedefi, bilim insanlarının / girişimcilerin toplumda görünürlüklerinin artırılması; özellikle bilime meraklı gençlerin ve toplumun, araştırma ve inovasyon konusunda bilimsel çalışmalar ve başarılı çıktılar hakkında bilgi sahibi olması; farkındalığının artmasına katkı sağlanması; vizyoner bireylerin toplumda artışı ve daha fazla gencin bilimsel kariyer tercih etmesinin sağlanması olarak belirlendi. Belirtilen hedefler doğrultusunda İYTE kampüsünde bir dizi etkinlikler düzenlenecek.
     Projenin detayları hakkında, yapılan toplantıda bilgi alan Rektör Prof. Dr. Yusuf Baran, İYTE’li öğretim üyelerini başarılarından ötürü tebrik etti.
     Rektör Baran: “Bu projenin özellikle gençlerimizin, bilime ve Ar-Ge’ye ilgisini arttıracağına ve ülkemizin insan kaynaklarının doğru yönlendirilerek gelişim süreçlerine önemli katkılar sunacağını inanıyorum.” dedi.

Araştırmacılar Gecesi Etkinliği (European Researcher’s Night) Programı Nedir?
     Program kapsamında, Avrupa Birliği ve Asosiye ülkelerin tamamında her yıl Eylül ayının son cuma günü araştırmacılarla toplumdaki diğer bireyleri bir araya getirebilecek ve gençleri bilime teşvik edecek tek günlük bir etkinliğin düzenlenmesi hedeflenmektedir. Gençlerin araştırmacılık mesleğine özendirilmesi, toplumda araştırmacılara karşı var olan önyargının kırılması ve araştırmacıların “içimizden biri” olarak tanıtılması hedefiyle oluşturulacak etkinliğin amacı, kapsamı ve beklenen etkisi başvuru yapacak kurumların hazırladıkları proje önerisi içinde belirtilmektedir. Özellikle gençler arasında, araştırma kariyerlerine ilgiyi teşvik etmek için Avrupa çapında düzenlenen bu etkinlik boyunca kamuya açık ve halka yönelik olarak faaliyetler düzenlenir. Bu faaliyetler uygulamalı deneyler, bilimsel gösteriler, tartışma oturumları, yarışmalar, konserler gibi çeşitli biçimlerde olabilmektedir.


+ Benzer Haberler
»
» Aktif vak’a sayısı 570 bini geçti; vak’a/test oranı %17,30’a geriledi
» Tarım Bakanlığından İzmir’e 35 proje
» İkinci çeyrek için çift rakamlı büyüme öngörüsü
» Dijital Türkiye’nin skoru 100 üzerinden 68
» Ramazan’da yiyecek ve içecek satışları %20 artacak
» Bakanlık güvensiz kişisel koruyucu donanımları tespit etti
» 23 Nisan’ı eğlenceli, mini bilgi yarışmasıyla kutluyoruz
» İzmir İtalyan Ticaret Odası yeni yönetimini belirledi
» ASKİ, içme suyu şebeke hattı yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni