• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İZİKAD’dan başarılı kadınlara ödül

30 Eylül 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

İZİKAD’dan başarılı kadınlara ödül

   ► İZİKAD öncülüğünde, AFAEMME proje ortağı olduğu ‘İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi’ projesinin kapanış toplantısı ve ödül töreni gerçekleşti

           KÜBRA TOPAL      
    Avrupa Birliği Başkanlığı “Sivil Toplum Diyaloğu V” programı kapsamında desteklenen, İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) öncülüğünde hayata geçirilen ve Akdeniz İş Kadınları Dernekleri Federasyonu’nun (AFAEMME) proje ortağı olduğu “İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi” projesinin kapanış toplantısı ve ödül töreni gerçekleşti. İzmir Ticaret Odası’nda yapılan, pandemi nedeniyle fiziksel ve dijital katılımın birlikte sağlandığı “İzmir İş Dünyası Kadının Güçlenmesi Başarı Ödülleri” törenine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AFAEMME Yönetim Kurulu Başkanı Maria Helena De Felipe Lehtonen, Barcelona Türkiye Başkonsolosu Selen Evcit, TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, BASİFED Başkanı Hasan Küçükkurt, İzmir İl Dernekler Müdürü Turgay Esen, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağnur Balsarı, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Huriye Serter, TÜGİAD Ege Şubesi Başkanı Melih Sebastien Durmuş ve sınırlı sayıda konuk katıldı.

     Olağanüstü ve bilinmezliklerle dolu bu dönemde dahi İZİKAD olarak sorunları çözüme çevirebilme yetilerinin geliştiğini fark ettiklerini dile getiren İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, bu toplantıyı da 300’ün üzerinde kişinin katıldığı hibrid yayın ile hayata geçirdiklerini söyledi. Bu proje ile birçok şeyi hayata geçirmek istediklerini belirten Sezgin, “Ne yapmak istedik. İzmir ve Barcelona arasında bir diyalog geliştirmek istedik. Özel Sektöre, faaliyet gösterdikleri alanlarda, kadının güçlenmesi konusunda yol göstermek istedik.

     İç uygulamaların deneyimlenmesi için firmalarımızla  birlikte yurtdışına gidip iyi örnekler görmek istedik. Karar alma mekanizmalarında kadının görünür olmasını istedik. İlköğretim çağındaki çocuklara toplumsal cinsiyet farkındalığının duyurulmasını istedik. Çalışan kadınlarımızın yetkinliklerini artırmak için eğitim desteği vermek istedik. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini sözel anlatmak yerine sanatı kullanarak daha çok duyurulmasını istedik. Kadın meselesinin öyle bir çırpıda anlatılacak bir şey olmadığını bir demokrasi meselesi olduğunu anlatmak istedik. Sosyal bir İnovasyon yapmak istedik. İş hayatında kadınların daha fazla yer alması için İZİKAD olarak çalışmalara devam edeceğiz. Ödüllerimiz kadınlarımızı cesaretlendirdiği gibi diğer kadınlarımıza da örnek olacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Belediyemiz en çok kadın yöneticinin görev yaptığı kurumlardan biri”
     Kadınların yönetime aktif katılımını sağlamadan eşitlik, özgürlük, adalet ve kalkınma hedeflerine ulaşmanın mümkün olmadığını dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kadınların istihdam edilmesi ve cinsiyet rollerine ilişkin mevcut algıyı değiştirmek için yaptığı çalışmalardan da bahsetti. Soyer, “Büyükşehir otobüslerimizin koltuğundaki kadın şoförlerimiz, kırsal kalkınma projelerimizde, üretici pazarlarımızda ve Halkın Bakkalı gibi tarım politikalarımızda kadın üreticilere öncelikli olarak verdiğimiz destekler bunun en somut örneği. Meslek Fabrikamızda istihdam garantisi olan iş kollarında kadınlara meslek kazandıran eğitimler veriyoruz. Masal Evleri projemizin en önemli amaçlarından biri, çalışmayan annelere iş ve hizmet üretebilmeleri için becerilerini geliştireceği kurslar vermek. İzmir’de ilkini Örnekköy’de açacağımız, ‘Anahtar’ adıyla kadınlara yönelik bütüncül hizmet sunmayı hedefleyen sosyal yaşam merkezleri kuruyoruz. Bu merkezlerde kadınların eğitim, kültür, sanat ve spor gibi her türlü faaliyeti gerçekleştirebilmeleri, ücretsiz şekilde hukuki, psikolojik ve sosyal hizmet danışmanlığı almaları mümkün” diye konuştu.

     Türkiye’de ilk kez görme engelli yurttaşların bilinen sanat eserlerine erişim sağlayabilecekleri Sanat Galerisi hazırlıklarının devam ettiğini de söyleyen Soyer, “Engellilerin sorunlarına dikkat çekebilmek, sosyal yaşamda karşılaştıkları sıkıntıları, toplumun diğer kesimlerine uygulamalı olarak hissettirmek adına Farkındalık Merkezi hazırlıklarımız da devam ediyor. Gururla söylemeliyim ki Belediyemiz, aldıkları yetki ve görev açısından Türkiye’de en çok kadın yöneticinin görev yaptığı kurumlardan biri. Daire Başkanlarımızın yarısı kadın. Müdürlük ve şirket yöneticiliğindeki kadın yönetici sayısı yine benzer şekilde çok yüksek” dedi.

“Kadınları patron yapalım”
     Toplantıya canlı bağlantıyla katılan Uluslararası Akdeniz İş Kadınları Federasyonu (AFAEMME) Yönetim Kurulu Başkanı Maria Helena De Felipe Lehtonen de bu yıl 20 Kasım’da çevrim içi düzenleyecekleri forumun konusunun koronavirüsün iş kadınları üzerindeki etkisi olduğunu söyleyerek İzmir’deki tüm iş kadınlarını foruma katılmaya davet etti. Maria Helena De Felipe Lehtonen, İZİKAD’IN 82 üyesi bulunan Uluslararası Akdeniz İş Kadınları Federasyonu’nun en aktif ve etkili üyelerinden biri olduğunu da vurguladı.
     Barcelona Başkonsolosu Selen Evcit ise kadını güçlendirmeye yönelik bu gibi projelerin bir parçası olmaktan mutluluk duyacağını belirtti. Evcit, “Kadınların sadece iş dünyasına katılmalarını sağlamakla kalmayalım, onları patron yapalım, karar verici olmalarına ön ayak olalım” dedi. AB Türkiye Delegasyon Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut da geceye mesajlarını ilettiği bir videoyla katıldı.
     Ticaret Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemal Tükel ise “1962 yılında ilk bayan departmanını başlattık. Şu an şirketimizin 8 departmanının 5’ini kadınlar yönetiyor. Çünkü özellikle bulunduğumuz Basın ve Yayın konusunda kadınların çok daha başarılı olduğunu görüyoruz. Belki bizi yerel bir gazete olarak görebilirsiniz fakat şu anda Türkiye’nin yaklaşık 16 iline direk yayın yapabiliyoruz. Bunun dışında da dünyaya ulaşabiliyoruz. Bu konuda elimizden gelen gayreti göstereceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Ödüller sahiplerini buldu
    Üç ayrı ödül gecesini tek bir akşamda organize ettiklerini söyleyen Sezgin, covid-19 sonrası daha yüksek katılımlı gecelerde ödülleri vermek istediklerini vurguladı. İzmir İş Dünyası Kadının Güçlenmesi Başarı Ödülleri’nin yanı sıra Weps Uygulama Ödülleri, Liseler Arası Kısa Film Yarışması Ödülleri de takdim edildi. İzmir İş Dünyası Kadının Güçlenmesi Başarı Ödülleri’nde yılın başarılı kadın girişimcisi Meşhed Hayvancılık firma sahibi Nurcan Kaplan, yılın başarılı kadın üst düzey yöneticisi Karşıyaka Demirköprü Spor Kulübü Başkanı Selma Kazanç, yılın kadın istihdamına destek veren kurumu İrmik Hanım Pattiserrie Sahibi Esra Özkutlu alırken, yılın kadın iş hayatına önem veren şirketi Eldor Elektronik Şirketi adına Lojistik Müdürü Ayça Aygen aldı.
     Kısa film ödülünü ise senarist Başak Şam ve Bahçeşehir Koleji Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kulübü Danışman öğretmeni Yeliz Öztürk Lider aldı.

Ticaret Gazetesi’ne plaket verildi
     İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) öncülüğünde hayata geçirilen ve Akdeniz İş Kadınları Dernekleri Federasyonu’nun (AFAEMME) proje ortağı olduğu “İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi” projesine destek vermesi ve iştirakçi olmasından dolayı İzmir Ticaret Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemal Tükel’e plaket takdim edildi.


+ Benzer Haberler
» “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”
» Biyoteknoloji yatırımları yükseliyor
» Arsa fiyatları yüzde 21, arazi fiyatları ise yüzde 25 arttı
» İklimlendirme sektörünün en iyi ihracatçıları ödüllerine kavuştu
» Ege Ekonomik Forum 2 Kasım’da başlıyor
» Şeker pancarı baz alım fiyatı 336 TL oldu
» 2021 yılında 387 fuar düzenlenecek
» Viven İnşaat’tan İzmir’e yatırım hamlesi
» İşler: Tesislerimiz İzmir Valiliği’nin emrinde
» Asrın projesi Marmaray 7 yaşında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni