• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir arıcılığın Ar-Ge merkezi olacak

09 Ekim 2020 Cuma 16:00
12
14
16
18

İzmir arıcılığın Ar-Ge merkezi olacak

   ► Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Bölgesi’nin ana arı ve arı sütü üretim üssü olduğunu söyledi

           HABER MERKEZİ      
     Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Kampüsü’ndeki Bölgesel Tahıl Pas Hastalıkları Merkezi ve Ulusal Tohum Gen Bankası’nı ziyaret etti, Arıcılık Ar-Ge ve İnovasyon Merkezinin açılışını yaptı. Pakdemirli, “Bakanlık olarak Ar-Ge çalışmalarımız için çeşitli kaynaklardan yaklaşık 1 milyar lira bütçe kullanıyoruz. 34 gen bankasında toplam 320 bin genetik materyali muhafaza altına aldık. Gen bankalarımızdaki bu türler, sadece bizim değil tüm insanlığın geleceğinin de bir nevi garantisi” diye konuştu.

     Dünyada son 50 yılda, tarım alanlarının sadece yüzde 12 arttığını buna karşın iki kattan fazla artan nüfusun gıda ihtiyacının ar-ge ve inovasyon sayesinde sağlandığını kaydeden Pakdemirli, “Bu nedenle ‘Tarım Gelecektir’ diyoruz ve geleceğin tarımı için de, ‘İşimiz Araştırma, Gücümüz İnovasyon’ diyoruz” dedi. Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın en büyük ve en güçlü tarımsal Ar-ge altyapısına sahip ülkesi olduğunu belirten Pakdemirli, son teknolojilere, güçlü teknik donanımlara ve nitelikli binlerce personel kaynağına sahip olduklarını söyledi.

“Ege Bölgesi ana arı ve arı sütü üretim merkezidir”
     Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi’ni Türkiye’ye kazandırdıklarını ifade eden Pakdemirli, “Malum, arı kültür ve medeniyetimizde, kutsal bir varlık. 65 milyon yıldır varlığını sürdüren, dünyanın en sosyal ve en önemli canlılarından biri. Arı olmadan ne yaşam, ne de tarım mümkün değildir. Ülkemiz; hem arı popülasyonu, hem de bal üretiminde Dünyada ilk sıralarda yer alıyor. 8 milyon arılı kovan ile dünyada üçüncü, 110 bin ton bal üretimi ile Dünyada ikinci sıradayız. Ürettiğimiz balın 30-40 bin tonu çam balı ve bunun 8-10 bin tonu ihraç edilmektedir. Ege Bölgemiz de, dünya çam balı üretim merkezidir. Çam balı üretiminin yaklaşık yüzde 90’ı bu bölgede yapılmaktadır. Ayrıca, Ege Bölgesi; ana arı ve arı sütü üretim merkezidir” diye konuştu.

“Merkez, yol gösterici rolü üstlenecek”
     Arıcılık Araştırma Geliştirme ve İnovasyon Merkezi’nin uluslararası seviyede önemli çalışmalar yürüterek, arı ürünlerinin kalite ve verim olarak artmasına katkı sağlayacağını belirten Pakdemirli, “Merkez, arıcılıkla ile ilgili olarak yapılacak araştırmalarda hem destek hem de yol gösterici rolü üstlenecek. Tabi Bakanlığımız bünyesinde hazırlanan “Ülkesel Arıcılık Projesi” kapsamında da ciddi mesafeler aldık. Proje içerisinde yer alan, İzmir yöresi Bal Arılarında saf hat oluşturma çalışmasında elit sürüler oluşturuldu ve 2013’te “Damızlık Ana Arı Üretim İzni” alındı. Bu kapsamda Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Efe Arısı geliştirildi ve ulusal tescili yapıldı” ifadelerini kullandı.

“Un ihracatında dünyada birinci sıradayız”
     Anadolu’nun buğdayın anavatanı olduğunu dile getiren Pakdemirli, buğdayın dünya nüfusunun dörtte biri için yani yaklaşık 2 milyar insanın temel gıda kaynağı olduğunu söyledi. Türkiye’nin buğday üretiminde kendine yeterli olduğunu aynı zamanda un ihracatında dünyada birinci sırada yer aldığının altını çizen Pakdemirli, buğdayda verim kaybına neden olan pas hastalığına karşı dünyadaki 5 merkezden biri olan Bölgesel Tahıl Pas Hastalıkları Araştırma Merkezi’nin Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde 2018 yılında kurulduğunu dile getirdi.


+ Benzer Haberler
» Vergi yapılandırmasının detayları belli oldu
» Pekcan: Küresel ekonomi %4.4 küçülebilir
» Eylül ayında kurulan şirket sayısı arttı
» Boyner, 2021’de 5 yeni mağaza açacak
» Demir yolunda hedef yüzde 80 yerlilik
» Sosyal yardım desteği Ekim ödemeleri başladı
» Sabancı ve Skoda Transportation, güçlerini TEMSA’nın geleceği için birleştirdi
» Çelikte kapasite fazlasına çözüm arayışı
» “Sanayici gerekli önlemlerini alarak üretime devam etsin”
» 250 milyar dolarlık hırdavat sektörü İstanbul’da buluşacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
  Ticaret 19.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni