• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG)’de bir ilk

14 Aralık 2019 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG)’de bir ilk

           HABER MERKEZİ     
     Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde iki yıl önce faaliyete geçen İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) ile İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) işbirliğinde ilk kez düzenlenen Tanıtım ve İşbirliği Toplantısı’nda, merkez ve sağlık alanında faaliyet gösteren özel sektör temsilcileri bir araya gelme ve ikili görüşmeler yapma fırsatı buldu.
     Merkezin ilk işbirliği toplantısı üniversite yerleşkesindeki İBG binasında gerçekleşti. Merkez Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk konuşmasındaİBG’nin 2017’de kurulma kararı alınan Türkiye’nin dört ulusal merkezinden biri olduğunu söyledi. AR-GE’de sanayinin kamuyla işbirliklerinde sürdürülebilirliğin en önemli unsur olduğunu vurgulayan Öztürk, “Bugünkü toplantının amacı bu tür işbirliklerini birebir görüşmelerle başlatabilmek, tetikleyebilmek. İlk kez yapılan bu toplantı herkes açısından doyurucu olacaktır” dedi.

İZKA’YA TEŞEKKÜR
     Toplantıya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE Teşvikleri Genel  Müdürlüğü AR-GE ve Teknoloji Politikaları Daire Başkanı İlknur İnam, bu organizasyona önemli desteği nedeniyle İzmir Kalkınma Ajansı’na teşekkür ederek konuşmasına başladı, İZKA’nın süreci yerelden çok iyi yönettiğini vurguladı. “Bakanlığımızca yürütülen kamu-sanayi-üniversite işbirliği kapsamında bu merkezlerin sanayiyle işbirliği ve entegrasyonunun sağlanmasını hedefliyorduk” diyen İnam,  “Buralarda yapılan AR-GE çalışmalarını bir ileri faz olan ticarileşme aşamasına getirmemiz, yüksek katma değerli ürünler üretmemiz ve uluslararası alanda da iddiamızı ortaya koymamız gerekiyor. Ürünlerimizi satmak, dünya pazarında yer almak istiyorsak  rekabetçi ürünleri üretmemiz, tasarlamamız, tüm süreçlerini yapabiliyor olmamız gerekiyor. Bu nedenle bu dört merkezimize özel önem verildi” dedi.

     İnam sözlerini şöyle sürdürdü:
     “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildikten sonra aslında Ar-Ge  ve yenilik ekosisteminde tüm aktörleri bir araya getirme fırsatı yakalamış olduk. Sanayiyle işbirliği faaliyetlerininı geliştirilmesini hedefledik.  Biz de bakanlık olarak bu sürecin içinde aktif olarak yer aldık. Bu seneki odağımız kurumsal işbirlikleriydi. İmzalanan protokol sayısı 300’ü aştı. Bu protokollerin hayata geçirilmesi, somut çıktılarının takibi ve yaygınlaştırılması bizim görevimiz. Bu eko sistemi büyüteceğiz. Sağlam ve emin adımlarla gitmek istiyoruz. Ar-Geçalışmalarını ticarileştirme, ekonomik değere dönüştürme konusundaki sıkıntıları sanayiyle çalışarak aşabileceğimize inanıyoruz. Birebir yöntemini ilk kez bu toplantıda deniyoruz.”

YAVUZ: İLK MEYVESİNİ ALDIK
     Organizasyonun her aşamasına önemli katkı sağlayan İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz da konuşmasında, daha önce 11 yılDevlet Planlama Teşkilatı’nda uzman yardımcılığı, uzman ve daire başkanı olarak bulunduğu görevleri sırasında bir yıl da Ar-Geyatırımlarını takip ettiğini ve o dönemde İBG binasını inşaat halindeyken ziyaret ettiğini hatırlattı.,“Kuruluş hikayesini en başından itibaren bildiğim bir yer. Bugün bu noktaya gelmek beni mutlu ediyor” dedi.
     Dr. Yavuz, merkezde bir ekosistem oluşturulmaya çalışıldığını ve devletin burada büyük ölçekli bir yatırımı olduğunu kaydetti, “Bu binanın yanında, yine  Ajansımız tarafından desteklenmiş Bioİzmir binası var. Orası da zaman içinde daha aktif hale gelecek. Bakanlığımızla birlikte onun da üzerinde çalışıyoruz. Ticarileşme potansiyeli olan temel araştırmaların çıktılarının bir sonraki aşamaya taşınması çok önemli.Araştırmanın sonucunun ticarileşmesi ve ülkemiz için katma değer üretilmesini hedefleyen ekosistemin burada yer aldığını görüyoruz.

     Kalkınma Ajansı olaraközel sektöre yönelik desteklerimiz, Bakanlığımız bünyesinde, hatta aynı bakan yardımcılığı bünyesinde toplandı. Böylece birimler arası koordinasyon arttı. Bakanlığımızla ve ilgili kurum ve kuruluşlarla daha yakın çalışmaya başladık. Bu da onun ilk meyvesi. İzmir’de İBG’nin varlığı, bizim açımızdan bölgesel perspektifte mukayeseli üstünlüğe tekabül ediyor. Yatırımları, insan potansiyelini, araştırma potansiyelini dikkate alıp özel sektör başta olmak üzere her türlü işbirliğini desteklemek için bu süreçte Ajans olarak yer alacağız. Bu bir başlangıç toplantısı. İnşallah daha niceleriyle birlikte olacağız” dedi.
     Törende İBG Müdür Yardımcısı Soner Gündemir Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın da danışma kurulunda olduğu merkezin yapısı ve özel sektöre yönelik faaliyetlerine ilişkin sunum yaptı.


+ Benzer Haberler
» Toplu taşımaya ‘sistemli’ teşvik geliyor
» YEP’in 3 yıllık yol haritası: V tipi büyüme, finansal istikrar
» Elazığ ve Malatya’daki işletmelere ek süre
» "Aliağa’nın gelişmesi için çalışacağız"
» Henkel’de Hasan Alemdar’a yeni görev
» Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Başvuru Ofisi hizmetinizde
» Kastamonu Entegre ihracattaki yükselişini sürdürüyor
» Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 8 arttı
» Kaçak Hobi Bahçesine Güzelbahçe Belediyesi’nden geçit yok
» Online pazar yerlerinde strateji nasıl olmalı?


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni