• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir e-ticarette atak yapmalı”

13 Haziran 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“İzmir e-ticarette atak yapmalı”

   ► EGİKAD, Ege Bölgesi Sanayi Odası meclis salonunda ‘İzmir’de E-ticaret Zirvesi 2019’ etkinliği düzenledi.

           SELDA AK     
     Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meclis salonunda ‘İzmir’de E-ticaret Zirvesi 2019’ etkinliği düzenledi. Toplantıda açılış konuşması yapan EGİKAD Başkanı Nilhan Antitoros, İzmir’in e-ticarette atak yapması gerektiğini vurgulayarak hak ettiği konuma gelmesi gerektiğini belirtti. E-ticaret girişimcilerine tavsiyelerde bulunan Orion Yazılım kurucusu Utku Bilgin ise e-ticaret sitesi kurmanın mağaza açmaktan daha kolay olduğunu söyledi.
     Hızlanan teknolojik gelişmelerde artan internet kullanımı ile yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olan e-ticareti gündeme getirdiklerini kaydeden EGİKAD Başkanı Nilhan Antitoros, “E-ticaretin dinamiklerini ve İzmir’deki yerini konuşmak için bir aradayız. Eskiden kataloglardan baktığımız ürünleri artık internet üzerinden alıyoruz. 2019 yılında global olarak 3,5 trilyon ABD Dolarına erişeceği ön görülen pazarda Çin 634 milyar Dolar, ABD 504 milyar Dolar, Japonya 123 milyar Dolar, Birleşik Krallık 103 milyar Dolar ve Almanya 70 milyar Dolar olarak ilk 5 sırada yer alıyor.

     Türkiye’de 2017 yılında yüzde 4,1 olan online perakendenin toplam perakendeye oranı 2018 yılında yüzde 5.3’e yükselmiştir. Bu oranla Türkiye gelişmekte olan ülkelerin ortalamasını yakından takip etmektedir. Bilişim Sanayicileri Derneği tarafından Türkiye e-ticaret Pazar büyüklüğü raporunda sektörel büyüklükleri sırasıyla perakende dışı işlemler için 28,4 milyar TL, perakende işlemlerde ise 31,5 milyar TL olarak belirlenmiştir. Türkiye’de daha çok İstanbul merkezli firmaların çalıştığını görmekteyiz. Ancak yüzyıllardır ticaretin beşiği olan ve vasfını halen sürdüren İzmir’in bu konuda atak yapması ve hak ettiği konuma gelmesi gerekiyor. Bilişim konusunda iddiası olan İzmir’in e-ticaret konusunda da gerek alt yapı hizmetleri gerekse doğrudan operasyonlarda ivme kazanması gerekmektedir. Bugün ki zirvemiz bu yolda atılan adımdır” dedi. 

“Normal mağaza açmaktan daha kolay”
     E-ticaret sitesi kurmak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Akıllı Ticaret (Orion Yazılım) kurucusu Utku Bilgin, “E-ticaret sitelerinin yanında birçok iş ortağına ihtiyaç var. E-ticarette markanızı belirlemelisiniz ve akılda kalıcı olmalı. E-ticaret sitenizi kurduğunuzda dijital reklamları ve sosyal medyayı kullanmalısınız. Instagram gibi sosyal ortama entegre ederek çeşitli pazar yerlerinde ürünlerinizi sergileyebilirsiniz Öncelikle bir analiz yapmanız gerekiyor. E ticaret sitenizi kurduktan sonra kime pazarlayacağınıza yönelik analiz araçlarını kullanmanız gerekir. İyi pazarlama yapmanız için yeni pazarlama araçları ile pazarınızı genişleterek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

     Müşteri sitenize ne zaman girmiş, hangi ürünleri seçmiş, sepete eklemiş bunları analiz etmelisiniz. Yeni başlayanlar için birebir destek çok önemli. Müşterilerimizin yüzde 90’ı ‘biz bu işi bilmiyoruz’ diyor. Sıfırdan başlıyorlar. ‘Nasıl?’ sorusu hep bize soruluyor. Sizi yönlendirebilecek insanlarla çalışmanızı öneriyorum. Güvenilir insanlarla işe başlamak en önemli nokta. İş planınızda sizlere yol gösterecek kişilerle çalışmanız gerekir. Bir kişinin ya da bir firmanın yapması mümkün değil. E-ticaret yaparken 10-15 firmayla çalışır konuma geliyorsunuz. Ayrıca ‘Bazı ürünler internetten satılır mı satılmaz mı?’ diye düşünmeyin. Davlumbaz, kapı kolu gibi ürünler bile satılıyor. Ürün online satışta karlı mı bunu analiz etmeniz gerekiyor. O iş olmaz, bu sektör olmaz gibi lafları ciddiye almayın. Çok fazla müşterimiz çok değişik iş kollarından ürünler sattı. İnsanlar deniyorlar ve başarıyorlar. Normal bir mağaza açmaktan çok daha kolay” şeklinde konuştu.

“E-ticaretle dünyaya açılmanız zor değil”
     E ticarette girişimcilerine yönelik önerilerini aktaran Utku Bilgin, “Doğru ürün, doğru kargo maliyeti,  doğru ödeme seçenekleri, ürün online ortamda kar getiriyor mu? Müşteri geribildirimleri için canlı destek gerekiyor. Sitenizdeki olup bitenleri anlamak için yetkin analiz araçları kullanın.  İşinizi oturtup mağazanızı kuruduktan sonra kampanyalara odaklanmanız gerekir. Bugün zaten birçok büyük firmalarda kampanyalar devamlı bulunuyor” dedi.
     E- ticaretle ihracat kapılarının da açılacağını vurgulayan Bilgin, “Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayın. Ürününüzün niteliğine göre ihracat yapabilirsiniz. E-ticaretle dünyaya açılmanız hiç zor değil. Yabancı ödeme araçlarıyla satış yapmanızı sağlayabiliyoruz. Firmaların tamamı size destek oluyor. Bunları yapamayacağınızı düşünmeyin. Mobil uygulamalarla istediğiniz her şeyi müşteriye gösterebiliyorsunuz. 7/24 insanların elinde tuttuğu bir ekran var. Bildirimlerle müşteriye anında ulaşabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“Güvenlik önemli”
     Pay/TR CEO’su Tarık Tombul ise, firma olarak sanal POS cihazları ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, “Biz KOBİ’lerin satışlarını tek bir elden satışlarını yapmalarını sağlıyoruz. PAY/TR İzmir ve Ege Bölgesi’nde çok bilinen bir firma ihracat tarafına yoğunlaşacak şekilde büyümeyi amaçlıyor. Neden İzmir sorusunu soruyorlar. İzmir, batıya açılan anahtar rol oynamış bir şehir. İzmir’in PAY/TR için önemli bir şehir. PAY/TR’yi İzmir’den tüm dünyaya açacağız. İlk hedefimiz Körfez ülkeleri” dedi.  İnternet işlemlerinde güvenliğin büyük önem taşıdığını söyleyen Tarık Tombul, “Yapay zeka sistemleri var. Örneğin sürekli alışveriş yaptığınız sitelerin dışında bir yerden alışveriş yapılıyorsa sizi sistemimiz hemen uyarıyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Kriz yurtdışı proje hedefini vurdu
» Çin-Türkiye Kültürel İletişim Forumu İstanbul’da düzenlendi
» “Perakendecilerin ve tüketicilerin yükü alındı”
» Kurulan ve kapanan şirket sayısı arttı
» Güvende kırılganlık sürüyor
» Konutta 3 milyarlık Eylül bereketi
» Philsa’da ‘Lider Tütün Çiftçileri Günü’ buluşması
» Otokar’ın elektrikli KENT Otobüsü Busworld Europe’da sergilenecek
» Ulusal Beste Yarışması’nın 11’incisi viyolonsel dalında
» Türk lezzetleri Amerikalılara Türk kahvesiyle tanıtıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.10.2019
  Ticaret 18.10.2019
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni