• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir Enternasyonel Fuarı sanat şölenidir”

13 Eylül 2018 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“İzmir Enternasyonel Fuarı sanat şölenidir”

   ► İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ‘Sinema Burada’ etkinliği ödül töreni düzenlendi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK / EZGİ ÜTKÜR     
     İzmir Enternasyonel Fuarı etkinlikleri kapsamında 18’incisi gerçekleştirilen ‘Sinema Burada’ etkinliği başladı. 12-16 Eylül’de gerçekleştirilecek Sinema Burada festivalinin açılış töreninde Suna Selen ve Tamer Levent’e ‘Onur Ödülü’, Berrak Tüzünataç ve Engin Günaydın’a ‘Başarı Ödülü’ verildi. Açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Cumhuriyetin kuruluşuna dayanan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın benden önce ve benden sonra da mutlaka belediye başkanlarımız gelişen koşullara günün gereklerine çağın gereklerine uygun olarak geliştirecekler ve çalışmalarını sürdüreceklerdir” dedi.

“Yaşam standardının yükselmesinden sorumluyuz”
     Kentte yaşayan insanların yaşam standartlarını yükseltmeye çalıştıklarını ifade eden Kocaoğlu, “İzmir bir müddet bir durağanlık yaşayan bir kentimiz potansiyelinin altında gelişen bir kentimiz ama sanayisinde, tarımında, hizmet sektöründe, turizminde durağanlık başlayınca bu ister istemez kültür sanata da yansıyor. 15 yıldır her türlü altyapıyı özellikle çevre yatırımlarını gerçekleştirmeye çalışıyorum. Bugün İzmir dünyanın önemli çevre yatırımlarını tamamlamış kentlerinden bir tanesi. Toprağımızı suyumuzu havamızı koruyoruz, iyi tarım ve organik tarım uygulamalarına öncülük yapıyoruz. Sadece belediye hizmetlerinden değil, ayrıca kentin kalkınmasından ve kentlinin yaşam standardının yükselmesinden de kendimizi sorumlu akdediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk opera binasının temeli atılacak
     Gelecek dönem kültür sanat projelerinde bahseden Kocaoğlu, “Karşıyaka’da deniz kıyısında Türkiye’nin Anadolu’nun Osmanlı’dan bu tarafa ilk opera binası olarak projelendirilen yerin teslimini yaptık. Sanıyorum 15-20 gün içerisinde Türkiye’nin ilk opera binasının temelini atacağız. Tiyatro binamız da yok. ‘Basmane Çukuru’ diye bilinen ve uzun süredir davaları devam eden yerde de belediyemizin hissesinden belirli bir bölümü ayırıp, mümkün olduğu kadar mükemmel bir tiyatro sahnesini binasını hemşerilerimize kazandıracağız. İzmir Enternasyonal Fuarı ticari faaliyetinin yanında bir sanat şölenidir” şeklinde konuştu.

     Kentin gelişmesi için sanata ihtiyacın olduğunun altını çizen Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şuna inanıyoruz, eğer kentinizi geliştirecekseniz kentte hizmet sektöründe turizmde ve diğer sektörlerde büyüyecekseniz iki şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Birincisi; yaşanılabilecek bir çevre sağlamanız gerekiyor, ikincisi o kente gelen insanların kültür sanatla buluşturmanız gerekiyor.  Biz de bunu yapmaya olanaklarımız nispetinde öncelik sıralamasında da biraz pozitif davranarak gerçekleştirmeye çalışıyoruz.”

“Yavaş yavaş ben de İzmirli oluyorum”
     Suna Selen ve Tamer Levent’e ‘Onur Ödülü’, Berrak Tüzünataç ve Engin Günaydın’a ‘Başarı Ödülü’ verildi. Sanatçıların ödüllerini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu takdim etti.
     Aslen İzmir Karşıyakalı olduğunu vurgulayanTamer Levent, böyle bir ödülü hemşerilerinin önünde almaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Levent, Başkan Kocaoğlu’nun önümüzdeki günlerde temelinin atılacağını açıkladığı opera binasının kendisini çok heyecanlandırdığını da dile getirdi. Suna Selen ise böyle bir ödülün kendisi için büyük onur olduğunu ifade etti.
     Berrak Tüzünataç, 18 yıllık bir geleneğin parçası olmanın kendisi için çok önemli olduğunu ifade ederken, Engin Günaydın ise “Bu ay İzmir’den ikinci defa ödül alıyorum. Yavaş yavaş ben de İzmirli oluyorum. Zaten artık Yeni Foça’da kalıyorum” diye belirtti.

Kısa Film Proje Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu
     Festival kapsamında düzenlenen 3. Kısa Film Proje Yarışması’nın kazananları da açılış töreninde açıklandı. Kısa film alanındaki yönetmen ve yapımcılara destek olması hedeflenen yarışmanın bu yılki birincisi “Aylin” isimli filmiyle Ozan Yoleri oldu. İkinciliği “Alarga” filmiyle Soner Sert, üçüncülüğü ise “Eksik” filmiyle Volkan Budak kazandı.
     12-16 Eylül tarihleri arasında sürecek ‘Sinema Burada’ etkinlikleri kapsamında 4’ü gala gösterim olmak üzere toplam 9 film gösterime girecek.

 


+ Benzer Haberler
» Dünya doğaltaş sektörü İzmir’de buluşuyor
» Ev tekstili sektörünün üniversite programı açılıyor
» “2 milyon işyeriyle esnafımız da tanzim satışa talip”
» Yabancı vatandaşlar en çok İstanbul’dan konut aldı
» Konutlarda 1 kWh elektrik için ortalama 55,2 kuruş ödendi
» Çin’de yaklaşık 7.6 milyar banka kartı var
» “İzmir’in gönlüne girdik”
» “Ekonomik krizin reçetesi kooperatifleşme”
» Tunç Soyer: Turizmde zavallı bir noktadayız
» TBD Başkanı Aktepe güven tazeledi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni