• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir esnafı üniversitelilerin dönüşünden umutlu

02 Eylül 2021 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Öğrenci kentlerinden biri olarak bilinen İzmir, yüz yüze eğitimin başlaması kararının ardından kent ekonomisinin unsurlarından olan üniversite öğrencilerinin dönüşünü bekliyor

İzmir esnafı üniversitelilerin
dönüşünden umutlu


   ► Esnaf kesiminin temsilcileri, üniversite öğrencilerinin İzmir’e dönüşünün işlerinde hareketliliği sağlayacağını ancak pandemi sürecinde yaşadıkları zararın karşılanması için devlet desteği ve yasal düzenlemelerin gerektiğine dikkat çekti

           DİLAY SARKİLER      
     Pandemiyle birlikte online eğitim kararı alınmasının ardından öğrencilerin evlerini boşaltarak kentten ayrılması öncelikli olarak emlak piyasasını etkilerken, zincir marketlerden, yerel esnafa kadar birçok işletme önemli bir müşteri kalemini kaybetti. Yükseköğrenim kurumlarında yüz yüze eğitim kararı, öğrencilerin İzmir’e dönerek ekonomiye tekrar katılmasını sağlayacak.
     İzmir’de 2020 itibarıyla aktif olan 11 üniversite bulunuyor. Yüksek Öğrenim Kurumu’nun açıkladığı istatistiklere göre; İzmir’de güncel olarak 176 bin üniversite öğrencisi eğitim görüyor. Öğrencilerin, özellikle üniversite kampüslerine yakın olan bölgelerde ikamet etmesi, bu bölgelerdeki esnafın müşteri potansiyelini artırıyor.
     Bornova’da “öğrenci bölgesi” olarak bilinen Küçükpark’ta hizmet veren işletme sahipleri, üniversite öğrencilerinin kente dönüşüyle ilgili beklentilerini dile getirdi. Esnaf kesiminin temsilcileri, üniversite öğrencilerinin müşteri potansiyellerinin büyük kısmını oluşturduğunu vurgulayarak, öğrencilerin İzmir’e dönüşünün işlerine olumlu yansıyacağı öngörüsünde bulundu.

Öğrencilerin İzmir ekonomisine katkısı büyük
     İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, üniversite öğrencilerinin kente dönüşlerinin esnafı memnun edeceğini söyledi. Mutlu, “İzmir’e gelen her bir ziyaretçi, esnaf lokantalarından, otellerden, bakkalımızdan, ulaşım alanında taksi, dolmuş gibi araçlardan, kısaca doğrudan esnaf ve sanatkarlardan hizmetini alır. Öğrenim nedeniyle uzun süreli İzmir’de yaşayan üniversite öğrencilerinin üyelerimize katkıları daha fazladır. Öğrenciler, berberimizden, kafelerimizden, manavlarımızdan, kasaplarımızdan daha pek çok üyemizden alışveriş yapan bir kesim. Okula dolmuşumuzla gider, tıraşınızı berberimizde olur, okul ihtiyaçlarını kırtasiyelerimizden temin ederler. Dolayısıyla yüz yüze eğitimlerin başlaması ile üniversite öğrencilerinin yeniden İzmir’e gelecek olmalarını memnuniyetle karşılamaktayız” diye konuştu.
     Zekeriya Mutlu, online eğitime geçiş ile birlikte öğrencilerin İzmir’den ayrılmasının esnafın iş potansiyelini düşürdüğünün altını çizdi. Mutlu, öğrencilerin ekonomiye katkısının yadsınamaz olduğunu ancak pandeminin zararlarını telafi edeceğini düşünmediklerini belirterek, “Tedbirler kapsamında pek çok meslek kolumuzda faaliyetlerimiz ya durduruldu ya da sınırlandırıldı. Devlet imkanlar ölçüsünde yardımlar yaptı ancak delik büyük yama küçük, bunlar da yeterli olmadı. Pandemi başından itibaren çalışamayan meslek kollarınız var. Bunların içinde eğitim dünyasına hitap eden okul servisleri, kantinciler hiç çalışamadı. Kitap kırtasiye gibi eğitime hizmet veren sektörler de iş yapamadı. Öğrencilerin İzmir’e gelmesi bizim açımızdan iyi olacak. Ancak beklentilerimizi karşılamaları, zararlarımızı telafi etmeleri mümkün değil” açıklamasında bulundu. Zekeriya Mutlu, zararın telafisinin ancak devlet destekleri ve yasal düzenlemeler ile giderilebileceğini belirtti.

Üniversitelilerin yokluğu kârda yüzde 50 düşüşe neden oldu
     Üniversite öğrencileri, özellikle kampüs çevrelerinde hizmet veren işletmelerin müşteri potansiyelinin büyük kısmını oluşturuyor. İşletme sahipleri, öğrencilerin İzmir’e dönüşünün işlerini artıracağını ifade ediyor.
     Bornova’da hizmet veren Küçükpark Gevrek Evi Cafe işletmecisi Demhat Yıldız, pandemi öncesi müşterilerinin yaklaşık yüzde yetmişini üniversite öğrencilerinin oluşturduğunu ifade etti. Yıldız, “Pandemi süresince hem üniversite öğrencilerinin şehirden ayrılması hem de kısıtlamalar işlerimizi olumsuz etkiledi. Satışlarımız yüzde 50 oranında düştü. Bu bölgede esnaf için öğrenciler başroldedir. Öğrencilerin İzmir’e bir an önce dönmesini bekliyoruz. Bu iki senedir yaşadığımız ekonomik sıkıntıları yalnızca öğrencilerin dönüşü ile giderilemez ama yine de umutluyuz. Tabii bu süreçte her şeye zam geldi, öğrenciler zaten normalde de zorlanırken şimdi biraz daha zorlanacaklardır” ifadelerini kullandı.
     Bi’ Pilav Lokantası sahibi Hakan Gündüz, müşterilerinin yüzde 90’ınını üniversite öğrencilerinin oluşturduğunu söyledi. Gündüz, “Üniversite öğrencilerinin şehirde olmayışı satışlarımızda önemli düşüşe sebep oldu. Müşteri sayımız yüzde 50’den fazla azaldı ancak kârımızdaki düşüş paket servis uygulamalarının zorunlu indirimleri de eklenince yüzde 90’ları buldu. Öğrenciler üniversite kampüsleri çevresindeki işletmelerin bel kemiğidir. Öğrencilerin gelmesini dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Fotokopiciler büyük zarara uğradı
     Çağdaş Fotokopi sahibi Özgür Vargör, üniversitelerin online eğitime geçmesinin en çok vurduğu alanlardan birinin fotokopiciler olduğunu belirtti. Vargör, “Burası bir öğrenci bölgesi olduğu için müşterilerimizin yüzde 60’ı üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Öğrencilerin İzmir’de olmaması işlerimizi yarı yarıyadan fazla düşürdü. Kısıtlamalarda da dükkanımızı açamadığımız için büyük gelir kaybı yaşadık. Bu zararı öğrencilerin yüz yüze eğitime dönmesiyle karşılayabileceğimizi düşünmüyorum. Tabii öğrencilerin dönecek olması yine de umutlandırıyor, en azından bir hareketlilik yaşanacak. Zarar telafi edilmese de ilk adım öğrencilerin kente dönüşü olacak” açıklamasında bulundu.

Üniversite öğrencileri zincir marketleri tercih ediyor   
     İzmir’de üç farklı üniversitede öğrenim gören Ali Fırat Aba, Esra Gülünay ve Berkay Saraçoğlu, pandemi sonrası artan pahalılık nedeniyle gıda masraflarını karşılayabilmek için eğlence giderlerinden kısmak durumunda kalacaklarını söyledi.
     Dokuz Eylül Üniversitesi, Tarih Bölümü öğrencisi Ali Fırat Aba, İzmir’deki öğrencilerin İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden daha rahat bir öğrenim hayatı sürebildiklerini söyledi. Aba, “Alışveriş için genel olarak zincir marketler ve ikamet edilen konutların çevresindeki yerel marketleri tercih ediyoruz. İlk tercihimiz market zincirleri oluyor, sebebi ise daha ucuz ürünler bulundurmaları. Kıyafetler daha çok zincir mağazalardan alınıyor ama pandemi koşulları kıyafet alışverişinde bir markaya ya da mağazaya odaklanmayı azalttı, daha uygun olana yöneliyoruz. Öğrencilerin aylık yeme-içme masrafı çoğu zaman 800 lirayı, hatta 1000 lirayı aşıyor. Bu miktarın artacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.
     Meyve, sebze gibi ürünler için daha uygun buldukları semt pazarlarını tercih ettiklerini söyleyen Ege Üniversitesi, Pskilojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencisi Esra Gülünay, “Diğer ürünler için konumu itibariyle bizlerin ulaşımına daha yakın olması, ürün çeşitliliğin fazlalığı ve yapılan indirimlerden faydalanabiliyor olmamız sebebiyle zincir marketlerin daha fazla tercih edildiğini gözlemliyorum. Kampüs içinde ve Küçükpark’ta yer alan cafelerin de oldukça rağbet gördüğünü söyleyebilirim” dedi. Aylık yeme-içme masraflarının yurtta kalan bir öğrenci için ortalama 400 lira tuttuğunu söyleyen üniversiteli, “Diğer gıda harcamaları için de yine zincir marketlerde harcama yapıyorum” diye konuştu.
     İzmir Demokrasi Üniversitesi, İşletme Bölümü öğrencisi Berkay Saraçoğlu, artan fiyatlar nedeniyle yeme-içme giderlerini karşılamakta sorun yaşamamak adına eğlence harcamalarından kısıtlamaya gittiğini söyledi. Saraçoğlu, “Daha önce yemek için cafe, restaurant tercih ediyordum. Aylık yaklaşık 800 lira dışarıda yemeğe harcıyordum. Ama her şeye zam geliyor. Haftada beş gün dışarıda yemek yiyorsam, bu üç güne düştü bile” dedi.


+ Benzer Haberler
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek
» Tekstilde zam dalgası kapıda
» Pahalı ilaca göç uyarısı
» Pamukçunun gözü dünya piyasalarında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni