• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir hayvan haklarında öne çıkacak

30 Kasım 2019 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

   ► İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Özdemir, İzmir’in mevcut yasaya rağmen hayvan hakları konusunda oldukça başarılı bir il olduğunu söyledi.

     Yeni hayvan hakları yasasıyla ilgili çalışmalarda kaydedilen önemli aşamalar ile birlikte hayvanlara yönelik suçlarda, Kabahatler Kanunu olarak değil Ceza Kanunu kapsamında yasal işlem yapılması gündemde. Bunun yanı sıra evcil hayvanlarını sokağa terk eden kişilerin para cezasına çarptırılması gibi uygulamalar da geliyor. Yeni hayvan hakları yasasını İzmir özelinde değerlendiren İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Özdemir, “İzmir mevcut yasaya rağmen hayvan hakları konusunda oldukça başarılı bir il olmuştur her zaman. O yüzden daha etkin denetim yetkisi, uygun personel niteliği ve sayısı sağlandığında daha net düzenlemelerle çok daha güzel işler yapılacaktır” dedi.
     Katılım sağladıkları TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun ciddi bir araştırma ve emek harcayarak çalışmasını tamamladığını ifade eden Özdemir, Yeni Hayvan Hakları Yasası’ndan oldukça umutluyuz. Önemli olan bundan sonra da bu komisyonun önerilerinin yasaya ayrıntılandırılarak ve doğru biçimde yansıtılmasıdır” değerlendirmelerinde bulundu.

“Hayvana zarar vermek artık Ceza Kanunu kapsamında”
     Yasanın içereceği başlıca düzenlemeleri özetleyen Özdemir, “Kabahatler Kanunu olarak değil Ceza Kanunu kapsamında yasal işlem yapılacak olması çok önemli. Artık hayvana işkence, eziyet vb. müdahaleler suç kapsamında değerlendirilecek. Yine bizim yıllardır belirttiğimiz hayvan sahiplenme konusunun önemine dair maddeler var. Hayvan sahipleri hayvanlarını mutlaka kayıt ettirecek. Sokağa terk ettiği tespit edilenlere 10 bin TL gibi bir para cezası uygulanması bekleniyor. Ayrıca denetimle ilgili konunun çok önemli olduğu sonunda kabul edildi. Hayvan kolluğu adı altında yeni ve etkili bir birimin oluşturulması öngörüldü. Dileriz bu da detayları doğru işlenerek yasada yerini alır. Yine mevcut Kanunda sıkıntılı olan; apartmanlarda hayvan beslenmesi, tehlike arz eden köpeklerin sahiplenmesine ilişkin konular, faytonlara ilişkin düzenlemeler, belediyelerin sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmalarında bütçe, Belediye başkanlarının görev ihmalleri, bakım evlerinde çalışan personel durumuna dair düzenlemeler öneriler var” ifadelerini kullandı.

Veteriner hekim sayısına dikkat çekildi
     Kurumlardaki yetki ve sorumluluk kargaşasının sonlandırılması gerektiğinin de gündeme geldiğini aktaran Özdemir, “Bunu da yıllardır İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak dile getiriyorduk. Ayrıca Kanunun sağlıklı yürütülmesi için bütçe ve fon oluşturulması, yine Veteriner Hekim sayısının yasanın yürütücüsü Tarım ve Orman Bakanlığında yetersiz sayıda olduğu hususlarına dikkat çekilerek bu konuların da düzenlenmesi isteniyor” diye konuştu.

“Başarılı İzmir’den daha güzel işler çıkacak”
     İzmir’in her zaman mevcut yasaya rağmen hayvan hakları konusunda oldukça başarılı bir il olduğunun altını çizen Özdemir,  bu nedenle daha etkin denetim yetkisi, uygun personel niteliği ve sayısı sağlandığında daha net düzenlemelerle İzmir’de çok daha güzel işler yapılacağını vurguladı. Arazi, bütçe gibi imkanı olmayan ilçelere Bakanlığın destek verilmesinin tekrar gündeme getirildiğini aktaran Özdemir, “Bunlar ilçemizde bakım evi olmayan Belediyeleri de aktif hale getirecek düzenlemeler olabilir diye umuyoruz. Tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de en büyük sorun sahipli hayvanların kayıt altına alınamaması.

     Yeni yasa ile bunun çözüleceğine inanıyoruz. Ayrıca belediyelerin bazılarında halen siyasi baskılar ya da hayvan sever olduğunu iddia eden bazı grup ya da kişiler tarafından yasal olmadığı halde sahipli hayvanlara hizmet verilmekte. Kayıt altına alınma konusu tam olarak uygulanırsa bu sıkıntılar da aşılmış olacak. Meslektaşlarımız belediyelere gelen hayvanların sahipli ya da sahipsiz hayvan olduğunu rahatlıkla anlayabilmekte ancak vatandaşın bazı kişileri aracı koyması ile mecburen yasa dışı uygulamalar yapmak zorunda kalıyorlar. Ayrıca bu suistimaller yüzünden gerçekten sahipsiz ve sokakta mağdur olan hayvanların hakları gasp edilmiş olunuyor. Kayıt sistemi bunların çaresi olacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.
     Özdemir, “Yasa ne kadar beklendiği şekilde çıkar bilemiyoruz ancak Komisyon Raporunda emeği geçen başta milletvekillerimiz olmak üzere hayvan haklarına gönül vermiş herkese, ayrıntılı çalışmaları ve gerçekten samimi katkıları için çok teşekkür ediyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Modern İzmir İranlıları cezbediyor
» 2021 toparlanma yılı olacak
» Hayvanların uzuvlarını keyfi kesmenin bilançosu ağır
» Altın 7 ayda % 60 değer kazandı
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni