• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İzmir iş dünyasından AP kararına büyük tepki

08 Temmuz 2017 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

İzmir iş dünyasından AP kararına büyük tepki

   ► İzmir iş dünyası, Avrupa Parlamentosu’nun “Türkiye'nin AB ile yürüttüğü üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öngören raporu” onaylamasını büyük tepki gösterdi.

           KENAN YEŞİL     
     Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile yürüttüğü üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öngören raporu düzenlenen oylama ile kabul etti. Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan raporun 477 evet oyu ile kabul edilmesinin ardından, İzmir iş dünyası alınan bu kararı büyük tepki gösterdi. İzmir iş dünyası alınan kararın yanlış, haksız, kabul edilemez ve yok hükmünde olduğunu belirtti.

     EBSO: “Bu karar yanlıştır ve bir hükmü de yoktur”
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) müzakerelerinin askıya alınmasını öneren raporu kabul etmesine sert tepki gösterdi. “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyet hedefiyle uyumlu olan ve bir çıpa olarak gördüğümüz AB üyeliği sürecindeki bu taraflı ve samimiyetten uzak karar yanlıştır ve bir hükmü de yoktur” diyen  Yorgancılar şu açıklamayı yaptı: “Türkiye'nin resmi olarak 1987 yılında tam üyeliğe başvurmasıyla başlayan süreç 30 yıldır devam etmektedir.  30 yılın sonunda, dış ticaretten, yatırıma ve turizme kadar karşılıklı çok önemli işbirliklerine imza atılmıştır. Gelinen noktada vize konusunu konuşurken birden bire sanki dün başlamış bir ilişki gibi katılım müzakerelerinin askıya alınmasını anlamakta zorlanıyoruz. Tamamen siyasi içerikli bir karar olan bu hamle, hem AB'ye hem de Türkiye'ye zarar verecektir. İş dünyası olarak, bunu en yakından hissedecek kesimiz ve bu karar ile birlikte Avrupa Parlamentosu'nu kınıyoruz. İlişkinin kesilmesi değil, geliştirilmesi gerektiğini küresel ekonominin geldiği nokta açıkça göstermektedir. Dünya Bankası geçmiş Türkiye Direktörü Martin Raiser’in dediği gibi AB’ye katılım, bir aşk ilişkisi değil, bir çıkar ilişkisidir. Bu hem bizim için hem de mevcudiyetini korumaya çalışan Avrupa Birliği için geçerlidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyet hedefiyle uyumlu olan ve bir çıpa olarak gördüğümüz AB üyeliği sürecindeki bu taraflı ve samimiyetten uzak karar yanlıştır ve bir hükmü de yoktur.”

     EGİAD: “Karar haksız ve kabul edilemez”
     Ege Genç İşadamları Derneği’nden, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye İle ilgili raporu kabul etmesi üzerine yapılan açıklamada kararın hukuki ve siyasi dayanaktan yoksun, bu haliyle uygulama imkânı olmayan haksız bir karar olduğu belirtilerek, “Bağlayıcı olmasa da Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgili bu haksız kararı AB ile Türkiye arasındaki ortaklık anlaşmalarının ruhuna aykırı önyargılı ve samimiyetsiz bir yaklaşımın ifadesidir ve kabul edilemez” denildi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, geçen yıl Kasım ayında da müzakerelerin askıya alınması yönünde bir kararı kabul eden Avrupa Parlamentosu’nun tavrının AB liderleri tarafından benimsenmediğini hatırlatarak “Sağduyu ve aklın hakim olacağını ve AB’nin bu yanlıştan döneceğini umuyoruz. Zaten bir süredir donan müzakere sürecinin tümüyle durdurulması haksız ve anlaşmalara aykırı bir husustur. Tüm kurumlarıyla işleyen bir demokrasiye sahip tek İslam ülkesi olan Türkiye’ye karşı bu olumsuz tutumu kınıyoruz. Müzakereleri durdurup göç, ticaret, enerji işbirliği ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi gibi konularda işbirliğinin devam etmesi teklifi tek yanlı ve AB çıkarlarına hizmet edecek bir aldatmacadan başka bir şey değildir. Hükümetimizin bu konuda gereken tepkiyi vereceğine ve AB’ye yükümlülüklerini bir kez daha hatırlatacağına inanıyoruz” dedi.

     EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter yaptığı açıklamada AB’nin şu sırada yaşadığı ekonomik ve sosyal sıkıntıların, BREXİT sonrası oluşan dağılma kaygısının, mülteci akınının iç politika malzemesi yapıldığı bu ortamda AB kamuoyunun duygularını okşamak adına Türkiye ile müzakerelerin dondurulması mesajının verildiğini belirterek  “Jeopolitik ve ekonomik nedenlerle AB’nin  Türkiye’den vazgeçmesi mümkün değildir. Sadece ilişkileri bağların kopmaması ve AB’nin ekonomik çıkarlarının korunması amacıyla tam üyelik dışında bir formüle doğru yönlendirme çabaları söz konusudur. Bizim gündemimizde böyle bir formül yoktur. Anlaşmalardan kaynaklanan haklarımız çerçevesinde müzakerelere devam ederek uyum sürecini tamamlanıp AB’ye tam üye olmak Türkiye’nin tartışılmaz tek seçeneğidir ”dedi.

     MÜSİAD İzmir: “AP kararı İslamofobi, Türkiyefobi ve vizyonsuzluk göstergesi”
     Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasına ilişkin raporu kabul etmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. ÜĞmit Ülkü şöyle konuştu: “Avrupa Parlamentosu bugün skandal bir karara imza atmıştır. Bu kararın Türkiye adına hiçbir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Bu karar, önyargı, İslamofobi, Türkiyefobi ve vizyonsuzluk göstergesidir. Doğru olmayan iddia ve iftiralara dayanan bu karar, Avrupa Parlamentosu’nu itibarsızlaştırmaktadır. Ayrıca alınan bu kararın iş dünyası açısından da herhangi bir geçerliliği yoktur. Hem Avrupa’yı yöneten iradenin hem de Ankara’nın, Türkiye-AB ilişkilerinin yeni bir ivme kazanması için çalıştığı bugünlerde alınan bu karar, kıta Avrupa’sındaki kafa karışıklığını ortaya koymaktadır. Türkiye, 80 milyona yaklaşan nüfusuyla AB ülkeleri için önemli bir güç olmasının yanı sıra, Avrupa’ya uzanan enerji yollarının güvenliği için önemli bir aktördür. Türkiye ihracatının yarısına yakın payını AB ülkelerine gerçekleştirmektedir. Bu bakımdan ekonomik ilişkilerde yaşanabilecek olumsuzluklar, her iki aktörün de zararına olacaktır. Bu süreçte karşılıklı ekonomik ilişkilerin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için her iki aktörün de yoğun bir çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Konjonktürel olduğu apaçık görülmekte olan bu gelişme, umarız ki ilişkilerin yeniden canlandırılması yolunda AB’yi yöneten irade tarafından da yok hükmünde sayılacaktır.”

     BASİFED: “AB haksız tutum sergiliyor”
     Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) aldığı “Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması” kararını sert sözlerle eleştirdi.
     Kararın siyasi olduğunu belirten Akgerman, “Hükümetimizin bu kararı siyasi açıdan reddetmek en doğal hakkıdır” dedi.
     AP’nin Türkiye’deki referandum sonrası süreci iyi değerlendiremediğini belirten Akgerman, “Kasım 2016 ayında alınan müzakereleri dondurma tavsiye kararının üzerine bu kararın alınmasından, AP’nin Türkiye'nin referandum sonrası reform çabalarını yeterince değerlendirmediği anlaşılmaktadır.
     Bu yönden, Almanya'da yaklaşan seçimler de göz önünde bulundurulduğunda; iki tarafın da iç siyaset kaygılarının dış ilişkilere gittikçe hakim olan rolünün etkisinin arttığını üzülerek görüyoruz” dedi.

     Akgerman’dan Suriye hatırlatması
     Türkiye’nin Suriye krizinde en çok sorumluluk üstlenen ülke olduğunu hatırlatan ve AP’nin bu yöndeki kararını ise olumlu bulduklarını belirten Akgerman, “Göçmenlerle ilgili Türkiye’nin son dönemde gösterdiği üstün çaba bizzat Avrupa Konseyi tarafından övgü ile teyit edilmiştir.
     Suriye'de meydana gelen insanlık krizi ile ilgili ülkemiz maddi ve manevi en çok çaba harcayan ülkedir.
     AP’nin bu yönde fonların artırılması tavsiye kararı olumludur” diye konuştu.

     Kıbrıs konusunda haksız tutum var
     Kıbrıs konusunda Avrupa Birliği’nin Türkiye aleyhine haksız bir tutumu olduğunu da belirten Akgerman, “Kıbrıs ile ilgili, Annan planından beri Türk tarafına takınılan haksız tutum bu rapor ile teyit edilmiştir. Birleşme yönünde irade gösteren Türk tarafı, Rum kesiminin Annan planını veto etmesine rağmen Kıbrıs'ın AB'ye tam üye yapılması ile cezalandırılmış, şimdi de Türk tarafının kalan tek güvencesi Türkiye Cumhuriyeti ordusunun Kuzey Kıbrıs’tan çekilmesi ve kapalı olan Magosa'nın açılması talebi ile karşı karşıya bırakılmıştır. Bu konunun Türkiye'nin AB ile üyelik görüşmelerini doğrudan ilgilendiren bir sorumluluğu yoktur. Türk Ordusu, Kıbrıs’tan hiçbir koşulda askerini çekmemelidir” dedi.
     AP kararının, güncellenmesi gündemde olan Gümrük Birliği müzakerelerinde Türkiye'nin elini zayıflatma amaçlı olduğu değerlendirmesinde bulunan Akgerman, “Bu yönde hiçbir baskı olmadan gümrük birliği müzakerelerinin en yakın zamanda başlatılmasını beklemekteyiz” diye konuştu.

     OHAL kaldırılmalı
     Türkiye’de 20 Temmuz 2016’dan bu yana süren OHAL sürecinin de belirlenen bir tarihte kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Akgerman, “Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye'nin yargı reformu ve referandumda kabul edilen anayasa değişikliklerinin Venedik Komisyonu kriterlerine göre ele alınması gereğine yürekten katılmaktayız. Ayrıca ülkemizde idam tartışmalarının da artık son bulmasını umuyoruz. Referandum sürecinde AGİT'in tespit ettiği ihlallerin açığa kavuşturulması gerektiği de aşikardır. Terörle ilgili tüm gerçekler ortada olsa bile, insan hakları başlığında almamız gereken mesafe ortadadır ve bizi muhasır ülkeler seviyesine gelmekten alıkoymamalıdır. Bu yönde OHAL'in ileride hedeflenecek bir tarihte kaldırılması ve o hedefe yönelik planlama yapılması sadece insan hakları yönünden değil, dış dünya ile ekonomik bağlarımızın yeniden sağlamlaştırılması ve cari açığımızın finansmanında bir numaralı etken olan yabancı yatırımların artması ihtiyacı yönünden de ülkemize katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Gaziemir esnaflarından örnek proje: Açıkhava AVM
» Dijital dönüşümün katma değeri: 10 yılda 23,8 trilyon dolar
» Robot Sophia Anadolu Sigorta güvencesiyle Türkiye’ye geldi
» STK’ların dijital dönüşümü dünyayı değiştiriyor
» Dijital bahar temizliği için 7 ipucu
» Türkiye Vodafone Vakfı geleceğin kod yazarlarıyla buluştu
» TAİDER ‘Kuzey Yıldızı Projesi’ni konuştu
» Türkiye’de “hesaplı” nüfus oranı fırladı
» Aksa Enerji Madagaskarlı Jirama’nın santralini işletecek
» Koçtaş’ın dijital dönüşümüne ödül


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
  Ticaret 14.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni