• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir, iş makineleri sektöründe 3’üncü sırada yer alıyor”

06 Aralık 2019 Cuma 14:00
12
14
16
18

“İzmir, iş makineleri sektöründe 3’üncü sırada yer alıyor”

           KÜBRA TOPAL     
     Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), İzmir’deki üye firmalarını ziyaret etti. İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen’in önderliğinde, İMDER üyesi HİDROMEK firmasının İzmir’deki üretim tesislerine düzenlenen teknik gezide, İzmir’in iş makineleri sektörünün gelişimindeki önemi anlatıldı.

“İzmir’den yapılan ihracat yüzde 45 arttı”
     İzmir’de Betonstar, HİDROMEK ve Mecalac olarak İMDER’in 3 üyesi bulunduğunu ifade eden İMDER Başkanı Merih Özgen, “İzmir’den yapılan iş ve inşaat makineleri ihracatı 2018 yılında 2017 yılına göre yüzde 45 artarak 117.5 milyon dolar civarında oldu. Bu yılın ilk 10 ayında ise İzmir’den 100 milyon dolara yakın bir ihracat gerçekleşti. Bu rakam da Türkiye iş ve inşaat makineleri sektörünün ihracatının yüzde 10’unun İzmir’den yapıldığını gösteriyor. İzmir sektörel büyüklük açısından ise 3’üncü sırada yer alıyor” dedi.

“İlk kez motor greyder satışlarında Pazar lideriyiz”
     Bu yıl kuruluşunun 41’inci yıldönümünü kutlayan HİDROMEK, İMDER tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de son 10 yıldır kazıcı yükleyici, son 7 yıldır hidrolik ekskavatör ve ilk kez motor greyder satışlarında pazar lideri konumunda. Dünyada 100’ün üzerinde ülkede yaklaşık 45 bin HİDROMEK iş makinesinin çalıştığını vurgulayan HİDROMEK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ahmet Bozkurt, yaklaşık bin 800 kişiye istihdam sağladıklarını, bu sayının yaklaşık yüzde 15’inin ise HİDROMEK’in yurt dışı firmalarında çalıştığını belirtti. HİDROMEK’in yıllık üretim kapasitesinin yaklaşık 10 bin adet olduğunu açıklayan Bozkurt, “HİDROMEK yurt dışında 80’in üzerinde sahip olduğu bayi ağı ve doğrudan gerçekleştirdiği faaliyetler ile var olduğu tüm pazarlara daha yakın olmayı, rakipleri ve pazar dinamiklerini takip ederek, gerekli aksiyonları almayı hedefliyor. Bu hedefler doğrultusunda yurt dışındaki yetkili bayi yönetimi, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmek üzere İspanya’da HİDROMEK WEST, Rusya’da HİDROMEK RUS ve Japonya’da HİDROMEK JAPAN satış ve satış sonrası hizmetler merkezimiz var.

     Ayrıca 2014 yılında Tayland’da bulunan Mitsubishi firmasından motor greyder iş kolunun satın alınması sayesinde uzak doğu pazarlarında önemli dağıtım kanallarına da sahip olduk. Bu şekilde, bu pazarları daha yakından tanıyarak, HİDROMEK’i de bu pazarlarda tanıtma şansını yakaladık” diye konuştu. Bozkurt, HİDROMEK’in yurt içinde 12 adet bölge yöneticiliği, 8 adet Bölge Servis Merkezi ve 57 adet yetkili servis aracılığı ile hızlı ve yaygın satış sonrası hizmet sunduğunu bildirdi. Büyüme hedefleri doğrultusunda HİDROMEK’in, Ankara Sanayi Odası 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde HİDROMEK Üretim Üssü kurmak amacıyla 1.4 milyon metrekareyi aşkın sanayi parseli satın aldıklarını söyleyen Bozkurt, üretim üssünde ilk olarak komponent fabrikasını faaliyete geçirdiklerini, hemen ardından da ekskavatör üretim tesisinin inşaatına başladıklarını dile getirdi. Bozkurt, “Böylece yeni komponent fabrikasında, daha önce ithal ettiğimiz şanzıman, aks ve hidrolik redüktör gibi ana komponentlerin üretimini artık büyük ölçüde kendi bünyemizde yapıyoruz. HİDROMEK’in yüzde 100 öz sermayesi ile finanse edilen yeni üretim üssünde; mevcut ürün gamının genişletilmesi, istihdamın artması ve yüksek teknoloji içeren, mevcutta ithal etmekte olduğu üretim girdisi olan malzeme üretimlerini kendi bünyemizde gerçekleştirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“2020 hedefimiz Türkiye’deki konumumuzu güçlendirmek”
     Bozkurt, HİDROMEK adına 2019 ve 2020 yılına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu yıl, yurt içi iş ve inşaat makineleri pazarının önemli ölçüde daraldığı bir yıl olarak kayıtlara geçerken HİDROMEK, ihracat tarafında hem organizasyonunu güçlendirmesi hem de faaliyetlerini artırması ile iç pazarın daralmasını önemli ölçüde telafi etti. 2019 yılı sonunda satışlardaki ihracat payının yüzde 70’e yaklaşacağını ön görüyoruz. 2020 hedeflerimiz ise, en büyük pazarımız olan Türkiye’deki konumumuzu pekiştirmek ve güçlendirerek sürdürmektir. Ayrıca ürün grubunda müşteri ihtiyaçlarını bir bütün olarak karşılayabilmek adına yeni ürün modellerini üretmeyi planlıyoruz. Global ölçekte ise; hedef pazarlarımızda pazar payını artırarak HİDROMEK markasının tüm hedef pazarlarda bilinirliğini ve mevcudiyetini güçlendirmek istiyoruz.”

“Dünyada ilk olan yüzde yüz elektrikli lastikli ekskavatörü geliştirildi”
     Dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da olmak üzere altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üretimi yapan HİDROMEK, elektrikli araçlar kategorisinde de uzmanlaşma hedefi ile dünyada ilk olan yüzde yüz elektrikli lastikli ekskavatörü geliştirdi. HİDROMEK tarafından geliştirilen yeni MG230-5 motor greyder ise Japonya’ya ihraç edilen ilk iş makinesi oldu. 2018 yılında 2’inci AR-GE merkezini de kuran HİDROMEK’in, toplam 17 adet uluslararası prestije sahip tasarım ödülü bulunuyor.


+ Benzer Haberler
» Toplu taşımaya ‘sistemli’ teşvik geliyor
» YEP’in 3 yıllık yol haritası: V tipi büyüme, finansal istikrar
» Elazığ ve Malatya’daki işletmelere ek süre
» "Aliağa’nın gelişmesi için çalışacağız"
» Henkel’de Hasan Alemdar’a yeni görev
» Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Başvuru Ofisi hizmetinizde
» Kastamonu Entegre ihracattaki yükselişini sürdürüyor
» Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 8 arttı
» Kaçak Hobi Bahçesine Güzelbahçe Belediyesi’nden geçit yok
» Online pazar yerlerinde strateji nasıl olmalı?


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni