• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir Kaynak Verimliliği Merkezi hayata geçiriliyor

02 Haziran 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

İzmir Kaynak Verimliliği Merkezi hayata geçiriliyor

   ► Endüstriyel simbiyoz kavramı ve uygulamaları noktasında farkındalık yaratacak model İzmir’de geliştirildikten sonra diğer bölgelere yayılacak

           KÜBRA TOPAL      
     İzmir Kalkınma Ajansı(İZKA)’nın 2021 yılı itibariyle başlatmış olduğu İzmir Kaynak Verimliliği Programı ilişkin hedef ve çalışmaların aktarılabilmesi amacıyla lansman toplantısı gerçekleştirildi. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen toplantıya, İzmir Valimiz Yavuz Selim Köşger, Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, Aachen Teknik Üniversitesi Avrupa 4.0 Dönüşüm Merkezi Genel Müdürü Prof. Dr. Thomas Gartzen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilci Yardımcısı Seher Alacacı Arıner’in katıldı.
     2021-2024 dönemini içeren bir operasyonel program çerçevesinde, EBSO işbirliği içerisinde, İzmir’de bir Kaynak Verimliliği Merkezi’nin hayata geçirilmesi planlanıyor. İki bileşenli olarak kurgulanan İzmir Kaynak Verimliliği Programı’ndaki Endüstriyel Simbiyoz Bileşeni kapsamındaki faaliyetler Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile, Dijital Dönüşüm Bileşeni kapsamındaki faaliyetler ise RWTH Aachen Teknik Üniversitesi Avrupa 4.0 Dönüşüm Merkezi (European 4.0 Transformation Center) işbirliğinde yürütülecek.

“Kaynaklarımızı yerinde kullanırsak İzmir’in daha iyi konuma geleceği aşikar”
     Özellikle salgın sonrası verimlilik ve rekabet baskısının üretim ve sunumda teknolojiyi odağa almayı zorunlu kıldığından bahseden İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Ülkemizde bu dönüşümün gerekliliği konusunda farkındalık yüksek. Sanayimizin olağan dışı şartlara adapte olduğu ortaya çıktı. İzmir ekonomisini değerlendirdiğimizde, İzmir 2020 yılında Türkiye ekonomisinin genel performansına yakın olarak yüzde 2 büyüdü. Sektörel açıdan bakınca, İzmir sanayi alanında yüzde 38’le Türkiye ortalamasının üzerinde. İzmir sanayisi çok sektörlü karakteriyle salgın döneminde de dış ticaret fazlası verdi. Programla birlikte iyi uygulama örneklerine imza atmış olan kurumlarla çalışıyor ve bu kurumlardaki deneyim ile dünya ölçeğinde de öne çıkan bir bölge. İzmir sadece bir sektörde değil tarımda, turizmde, sanayide, ticarette Türkiye’nin dinamo illerinden bir tanesi. Önemli fırsatlar ve imkânlar sunan bir şehir. Bu program bir fırsat, kaynaklarımızı yerinde ve verimli kullanırsak İzmir’in hem Türkiye’de hem de dünyada çok daha iyi bir konuma geleceği aşikâr. Verimlilik büyüme yatırım alanında yapılacak projeler inancımızı artırıyor” diye konuştu.

“Amacımız dijital dönüşüm konularına entegre bir yaklaşımla çözüm bulmak”
     Dünyanın salgın sonrasında ekonomi ve sanayi kurallarının yeniden yazılacağı bir dönüşüm içerisinde olduğunu belirten EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Bu dönüşümü hep birlikte yaşıyoruz. Bu dönüşümüm çevreye saygılı üretim yaklaşımlarının otomasyon ve dijitalleşmeni değer zincirlerinin bütün adımlarının ancak gerçekleşmesiyle hayat bulabileceğini biliyoruz. Çevresel sürdürülebilirlik odağında sanayileşmenin dördüncü aşamasında olan sanayi 4.0 ekseninde şekillenen, sanayi dönüşümünü İzmir’de hayata geçirmenin sağlayacağı avantajları itibariyle İzmir’in sanayideki rolünün daha da çok artacağına inanıyorum. Bu yaklaşımla sanayi odamız İZKA ile birlikte bu dönüşümü gerçekleştirebilmek için yapılması gerekenlere odaklanarak bu programı başlattık. Bu program ile Endüstriyel Simbiyoz ve dijital dönüşüm konularına entegre bir yaklaşımla çözüm bulmak en önemli amacımız. Firmaların ihtiyaç ve gelişme ihtiyaçlarının ortaya konduğu bir merkez olarak İzmir sanayisinin ihtiyaçlarına yanıt verecek uzmanlıkları İzmir’e transfer edeceğiz. Dijital dönüşüm kapsamında yapılan araştırmalar neticesinde Aachen Teknik Üniversitesi Avrupa 4.0 Dönüşüm Merkezi’nin İzmir’de oluşturmak istenen teknik kapasite için kritik ve başarılı bir örnek teşkil ettiği görülmüş benzer bir iş modelinin İzmir’e gerçekleştirilmesi için bu iş birliği vurgusu hayata geçirilmiş bulunuyor. Dijital dönüşüm uzmanlık potansiyelinin İzmir’de yer alan firmaların ihtiyaçlarıyla uyumlu kurgulanabilmesi amacıyla firmalarımızın bire bir yaşadıkları sorunların ve ihtiyaçlarının tespit edilmesi son derece önemli. Bu doğrultuda Avrupa 4.0 dönüşüm merkeziyle yapılacak iş birliği kapsamında benzer bir merkezin İzmir’de kurulumu ve iş modelinin geliştirilmesi için gerek duyulan detaylı saha analiz çalışmaları 2021 yılı içerisinde gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

“Endüstriyel simbiyoz ile ciddi ekonomik getirisi olan ağlardan bahsetmek mümkün”
     UNDP’nin endüstriyel simbiyoz alanındaki çalışması ilk olarak 2009 yılında İskenderun’da gerçekleştiğini dile getiren Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilci Yardımcısı Seher Alacacı Arıner, “Bu çalışma Türkiye’de endüstriyel simbiyozun uygulanabilirliğine odaklanan bir fizibilite çalışmasıydı. Bu uygulamamızda çok başarılı oldu ve pek çok alanda bu uygulama örnek teşkil etti. Bununla birlikte ABD’de örnek bir çalışma olarak kabul edildi. Bu çalışmanın ardından endüstriyel simbiyoz konusunda kalkınma planı ve kalkınma ajanslarının da önceliği arasında olduğunu gördük. UNDP ülke ofisi olarak döngüsel ekonominin olmazsa olmaz bir parçası olarak değerlendirmeye ve bu kapsamdaki çalışmaları ilerletmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.
     Geleneksel üretim yapısının değiştiğini belirten Arıner, “Bu değişime ayak uyduran döngüsel ekonominin gerektirdiği şekilde hammadde kaynaklarını çevresel açıdan iyi yönetebilen endüstrilerin önümüzdeki yıllarda dayanıklılıklarının artacağını düşünüyoruz. Bu noktada endüstriyel simbiyoz dendiğinde hem doğal kaynakların konusu hem atıkların etkin yönetiminin sağlandığı hem de yeniden kullanım oranlarının arttığı ciddi ekonomik getirisi olan ağlardan bahsetmemiz mümkün. Bizler İZKA ile başlayan bu iş birliğimizden dolayı çok büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği çerçevesinde endüstriyel simbiyoz kavramı ve uygulamaları noktasında farkındalık yaratacak bir modeli İzmir’de geliştirip diğer bölgelere yaygınlaştırma hedefindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Firmaların endüstriyel simbiyoz dönüşümlerine destek oluyoruz”
     İZKA Genel Sekreteri Mehmet Yavuz ise “Bugün aslında bir temel atma töreni gerçekleştirmiş olduk. Uzun bir yolculuğa çıkıyoruz, 4 yıllık bir operasyonel program olarak başlayan İzmir Kaynak Verimliliği Programı zaman içerisinde saha inecek, sanayicilere dokunmaya başlayacak, üniversiteler ile iletişim kuracak ve İzmir’de sanayicinin başvurabileceği bir ulusal kapasiteyi inşa etmiş olacak. Zor ve meşakkatli bir yolun ilk adımını attık. Sizlerin de süreç içerisinde kapılarını çalarak, desteğini alarak sizlerle beraber bu süreci yöneteceğiz. Birçok firmamıza dokunacağız ve bu süreçte gönüllü firmalara hem teknik hem mali destek vermek suretiyle onların da bu dijital dönüşüm ve endüstriyel simbiyoz dönüşümlerine destek olmuş olacağız” diye konuştu.  
     Proje kapsamında iş birliği yapılan RWTH Aachen Teknik Üniversitesi Avrupa 4.0 Dönüşüm Merkezi’nin Genel Müdürü Prof. Dr. Thomas Gartzen de merkezin çalışmaları hakkında bilgi vererek, iş birliği kapsamında bölgedeki işletmelerin dijital dönüşümde seviyelerini ve beklentilerini anlayacaklarını sonra da bir strateji çıkararak şirketlerin dijital dönüşüm adımlarında eşlik edeceklerini anlattı.


+ Benzer Haberler
» Yeni evlenecekler için kaçırılmayacak fırsat
» Ege’de hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatında yüzde 10 artış hedefleniyor
» Konak Belediyesi personeline uluslararası belge
» Dewilux Hydrolack ile ahşaplar nefes alıyor
» Aydın İl Sağlık Müdürlüğü ilaç hazırlama hizmeti alacak
» Sağlık sigortasına talep artıyor
» Rüzgar enerjisi 1 numaralı elektrik kaynağı olma yolunda
» Cool Digital Solutions’a 1 yılda 11 ödül
» 24 Haziran bilançosu: 59 vefat, 5.703 vak’ ve 5.846 iyileşme
» AgroExpo’da yeraltı barajları müjdesi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.06.2021
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni