• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İzmir Milli Eğitim engel tanımıyor

12 Mayıs 2017 Cuma 17:00
12
14
16
18

İzmir Milli Eğitim engel tanımıyor

           NURETTİN BAKİ     
     İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Özel Eğitimde Mesleki ve Teknik Eğitimin kalitesinin geliştirilmesi projesi kapsamında 3 özel eğitim ve meslek eğitim merkezinde toplam 7 atölyenin donanımı ve güçlendirilmesi yapılmak üzere yola çıktı. Bu kapsamda 17 doğrudan temin, 3 pazarlık usulü ihale ve 2 açık ihale ile atölyeleri makine-teçhizat alımları büyük ölçüde gerçekleşti. Projenin açılışı ise İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin de hazır bulunduğu Konak Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapıldı.  

     İZKA ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 3 özel eğitim merkezine yaptığı 700 bin liralık yatırımın açılış töreninde konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Üstün zekalı öğrenciler kadar bu öğrencilerin de toplumda yer bulması, saygın olması bizim için son derece önemli. Toplumun en önemli görevlerinden bir tanesinin de bu olduğu kanaatindeyim. Çünkü bu çocukların hakları bu. Bu hakları vermeye başladık ve vermeye de devam edeceğiz” diye konuştu.
İstihdama yönelik engelli öğrencilerin istihdam edilmesine yönelik devletin bir politikasının olduğunu ama bunun İzmir’de gönüllülük esasında daha da artırılması kanaatinde olduğunu ifade eden Yahşi, “Buradaki öğrencilerimizin mutlaka özel sektörde karşılık bulması ve onların istihdam edilmesi yönünde bir çalışmamız olacak ve bu konuda biz de onların kapılarını teker teker çalmaya başlayacağız” sözlerini kullandı.

     “Öğrenciler bir kurul tarafından seçiliyor”
     Açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, bu okullara alınan özel eğitim öğrencilerinin bir kurul tarafından öğrencinin engel durumuna göre belirlendiğini söyledi. Yahşi, “Hafif orta ve ağır düzeydeki zihinsel engellerine göre sınıflandırma yapılıyor ve ona göre bu okullara yerleştirilmeleri sağlanıyor. Bu okullara yerleştirmeleri yapıldıktan sonra öğrencilerin kabiliyetleri doğrultusunda hangi bölüme yatkınsa o bölümü rahat bir şekilde seçebiliyor” dedi.

     “Toplamda 700 bin TL yatırım yapıldı”
     Okulların modern teknolojik araçlarla donatıldığını bunun için Milli eğitim bakanlığının ciddi anlamda yatırımlarının olduğunu dile getiren Yahşi, “Sadece bu projemize yönelik şuan 700 bin TL’lik yatırımın var olduğunu görüyoruz. Tabi bu İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)’nın yapmış olduğu bir yatırım. 7 tane atölyenin yenilenmesi, Konak merkezde 3 tane Buca ve Bornova’da toplamda bu sayı 7’yi buluyor. Bunlarla bu çocukların meşgul edilmesi bunlarla eğitim öğretim hayatına atılmaları üretime dahil edildikleri kenara itilmedikleri adına güzel bir gelişme ve bunun daha da artırılması gerektiğini düşünüyorum. Bunu milli eğitim müdürü olarak değil bu eğitimin içinden gelen birisi olarak söylüyorum. Üstün zekalı öğrenciler kadar bu öğrencilerin de toplumda yer bulması, saygın olması bizim için son derece önemli. Toplumun en önemli görevlerinden bir tanesinin de bu olduğu kanaatindeyim. Çünkü bu çocukların hakları bu. Bu hakları vermeye başladık ve vermeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

     Milli eğitimin arma çalışmasını özel eğitim öğrencileri yapacak
     Milli eğitim olarak dezavantajlı öğrenciler için elbiselere arma çalışması da yaptıklarını söyleyen Yahşi, “Benim burada gördüğüm atölye çok iyi bir atölye, büyük ihtimalle arma çalışmamızı buraya yaptırıp elbiseleri dezavantajlı öğrencilere dağıtacağız. Elbiselerimizi aldık sadece armalarını takacağız” diye konuştu.
Günümüz Teknolojisine uygun makinelerle donatılan atölyelerde eğitim alan öğrencilerin kazanımları artıracak toplam yatırım 700 bin TL. Konak Özel eğitim Mesleki Eğitim merkezi, Hasan Tahsin Özel Eğitim ve Meslek Eğitim Merkezi, Buca Özel Eğitim ve Meslek Eğitim Merkezi olmak üzere 665.000,00 TL’lik bölümünü tamamı buradaki atölyelerin güçlendirilmesi için ayrıldı.

 


+ Benzer Haberler
» “Ekonomide seferberlik devam ediyor”
» İzmir’e 3 milyarlık “fuar dopingi”
» “Yerli ilaç sanayinin babayiğitleri de çıkacaktı”
» İşverenler, milyarlarca liralarını SGK’da unutuyor
» Bankaların gayrimenkul sektörüne duyduğu güven azaldı
» “Seçimler öncesi emeklilerin maaşlarına düzenleme şart”
» “İzmir fuarları ile dünyaya açılıyoruz”
» Çimentaş Grup’ta Yönetim Kurulu Başkanlığına Taha Aksoy getirildi
» Aşkın, “İzmir, Avrupa’dan daha güvenli”
» Hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçılarında Terci dönemi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.04.2018
  Ticaret 26.04.2018
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni