• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”

19 Kasım 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

“İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”

   ► Apaydın, İzmir’de yaşanan 6,6’lık deprem sonrasında, kuaför ve güzellik salonlarına olan talebin iyice düştüğünü belirtti

           SEZA NUR DEMİRPARMAK / ÖZEL     
     Kuaför ve güzellik salonları, Covid-19 salgını nedeniyle kapalı kaldıkları süre boyunca ettikleri zararı kapatamadı. Mayıs ayından sonra hijyen kurallarına dikkat edilerek hizmet vermeye başlayan kuaförler ve güzellik salonları, aldıkları tüm önlemlere rağmen müşteri talebini artıramadı. İzmir’de yaşanan 6,6’lık depremden sonra kuaför ve güzellik salonlarına olan talebin iyice düştüğünü belirten İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Sezai Apaydın, “Son 2 ay içerisinde 300’e yakın salonumuz kapandı, kapanmalar her geçen gün artıyor” dedi.

“Müşteriler kuaförlerden ayaklarını çekti”
     Covid-19 salgınından dolayı müşterilerin kuaförlerden ayaklarını çektiğini söyleyen Apaydın, “Salgın başladığından beri kuaförler sıkıntı yaşıyor. Yaz döneminde yapılan düğün ve nişanlar, sektöre hareket kazandırdı ancak Eylül ayında bunların yasaklanmasıyla yeniden sıkıntı yaşamaya başladık. Durumu iyi olan müşteriler yazlıktan hiç dönmedi. Bazı müşterilerimiz de kasabalara ya da yazlık yerlere taşınmaya başladı. Bu da talebin düşmesinde etkili oldu. İşler sıfır noktasına inmek üzere. Böyle olunca kira, fatura ödeyemiyoruz.

     Çalıştıklarımız masrafımızı ancak karşılıyor, eve harçlık götüremez duruma geldik. Çoğu kuaför küçülmeye ve kapanmaya başladı. Son 2 ay içerisinde 300’e yakın salonumuz kapandı, kapanmalar her geçen gün artıyor” ifadelerinde bulundu.
     Kuaförlüğün istihdam paydaki yerinin yüksek olduğunu belirten Apaydın, “Kuaför, berber ve güzellik salonları işsizliği önlemek adına ciddi bir faktör. Türkiye’de işsizliğin tavan yaptığı zamanlarda en çok bizim işletmelerimiz istihdam sağlıyordu. Maliyetler düşük olduğu için küçük kuaför ve berber salonları rahat açılıyordu. Ama şimdi bu şans ortadan kalkıyor” diye konuştu.

“Deprem işsizliğin ve pandeminin üzerine tuz biber oldu”
     Depremden sonra müşterilerin dükkanlara girmeye korktuklarını dile getiren Apaydın, “Depremin etkilerinin yoğun hissedildiği Bornova ve Bayraklı da müşteri sıfıra düştü. Bayraklı ve Bornova bölgesinde bizim yaptığımız tespitlere göre 45’e yakın yıkılacak salon var. Bazıları hasar görmüş, bazılarının bulunduğu bina yıkılacak, yıkılan binalarda da salonlar var. Deprem, işsizliğin ve pandeminin üzerine tuz biber oldu” dedi.

“Sokağa çıkma kısıtlaması bizi etkilemeyecek”
     Açıklanan yeni tedbirler kapsamındaki kuaför ve güzellik salonlarının hizmet saatlerini değerlendiren Apaydın, “Kuaförlerin 10.00-20.00 saatleri arasında hizmet vermesi uygun. Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması da akşamları olacağı için bizi etkilemeyecek ama tabi müşteri gelirse. Kuaför ve güzellik salonları pandeminin ilk zamanlarında 1 buçuk ay kapanmıştı, gençler ve 65 yaş üstü sokağa çıkmamıştı. O dönemde büyük sıkıntı yaşamıştık ancak şimdi sadece kısıtlama olması sektör açısından olumlu” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İzmir’den tüm dünyaya oyun oynatıyorlar
» “Pandemide yeni bağışıklık desteklerine ihtiyaç var”
» Matbaacılar ambalaj üreticisi oluyor
» Eczacının stoğuna ‘aşı takvimi’ yön verecek
» Düğün salonlarına yüzde 100’ün üzerinde talep
» İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor
» “Temmuz, sinema salonlarının açılışı için erken”
» Yeme-içme sektöründe buruk açılış
» Toprak: Mutfakta yangın var
» Otobüsçüler tam kapasite çalışmak istiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni