• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de 2019’da suya zam yok

27 Kasım 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

İzmir’de 2019’da suya zam yok

   ► İZSU 2019 Mali Yılı Performans Programı ve 2019 Mali Yılı Bütçesi görüşüldü.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Genel Kurulu’nun 2018 yılı Kasım ayı toplantısının ikinci birleşimi Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşti. Toplantıda 2019 Mali Yılı Performans Programı ve 2019 Mali Yılı Bütçesi görüşüldü. Birleşimde İZSU’ya 2019 yılı için 2 milyar 469 milyon 352 bin lira bütçe ayrılırken suya zam yapılmadı. İzmir’de, 1 Ocak 2019’dan itibaren de 2018 yılı mevcut su tarifesi geçerli olacak.

İZSU bir an önce toparlanmalı
     Oturumda söz alan AK Partili İmet Tunç 2019 Mali Yılı Performans Programı ve 2019 Mali Yılı Bütçesi hakkında söz aldı. Tunç konuşmasında, ‘Kentinden çok kendine çalışan başkan’ ifadesini kullanınca Başkan Kocaoğlu Tunç’un iddiasını delillendirmesini isteyerek “Kentinden çok kendine çalışan dediğin zaman olmuyor. Varsa hırsızlık, yolsuzluk, şerefsizlik onu delillendirirsin. Kendine çalıştı ne demek?” dedi. Kocaoğlu’nun ardından konuşmasına devam eden Tunç, “Atık sular körfeze döküldü. Kokuya bilimsel bir açıklama yapılmadı. Geçmişteki bahanelerin arkasına sığınıyorsunuz. Ama halkımız bunlara yeter diyor. İzmirliler 14 yıldır gereken yatırımları göremiyor. İnsanlar önümüzdeki seçimlerde gereken tercihi gösterecektir.  Kötü yönetilen İZSU’nun önümüzdeki dönemde sorunları çözmesi zordur. Son 5 yılda suya 13 kere zam yaptınız. Su ve kanal hizmeti götürmekten çok zam yapan İZSU’nun bir an önce toparlanmasını ve Türkiye’nin üçüncü büyük kentine yakışır bir kurum haline gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

“İZSU’n var mı derdin var”
     Toplantıda AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz’da İZSU’ya yönelik eleştirilerini sıraladı. Kökoğuz, “İZSU’nun sorumsuz davranışları nedeniyle İzmirli vatandaşlarımız talep ve şikayetleri konusunda kime başvuracaklarını bilememektedirler. Karşılarında muhatap bulamamaktadırlar. İZSU’n var mı derdin var çünkü; İZSU yapılan şikâyetleri, kulak arkası yapar anlamamazlıktan gelir. Sokaklar su arızası ile kaynar, milli servetimiz boşa gider aldıran olmaz. Yazılır, telefon açılır, bildirim yapılır dikkate alınmaz. Defalarca şikayetleri konusunda tweet atan vatandaşlarımızı, İZSU Twitter’dan engeller. Özel numaralardan İZ-SU yetkilerine ulaşılsa dahi sonuç alınamaz. Nedir, nedendir tamiratların gecikmesi, neden haftalarca sürer anlaşılmaz. Günlerce arıza sürer, sokaklar göle döner, ihbar ve şikâyet alınmadığından vatandaş mahalleli balık yetiştiriciliğine soyunsak mı diye düşünmeye başlar. İZSU dağıtım şebekesinin kayıp kaçak oranı, büyük ve korkunç rakama ulaşmış durumda olduğundan, kaybolan milli servetimiz için hiçbir şey yapılmamaktadır. Bazı ilçe ve mahallelerde su şebekesi niçin yapılmaz? 21’inci yüzyılda, 2018 yılında İzmir’in bazı mahallelerinde zor günler yaşayan İZSU şebeke hattından 4 ay su alamayan vatandaşlar, çözümü eşekle, el arabası ile ve motosikletle su taşıyarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışmışlardır” yorumunu yaptı.

“Sen istemiyorsan bırakmayız”
     Yüzülebilir körfez projesi üzerinden Kocaoğlu’nu hedef alan Kökoğuz, “Siyasi ömrünüz yetmeyecek” dedi. Kocaoğlu, “Nasıl?” diye sordu. Kökoğuz bunun üzerine, “Bırakacağım dediniz, bırakıyorsunuz ya” cevabını verdi. Kocaoğlu ise, “Sen istemiyorsan bırakmayız ya!” yorumunu yaptı. Kökoğuz da “Yüzülebilir körfez projesinde doğru konuşmadığınız ortaya çıkacak” diye konuştu. Kocaoğlu da “Ben her zaman doğru konuşurum” dedi.

Kocaoğlu anketlerde birinci
     AK Partili Meclis Üyesi Çağlar Haspolat ise, “İZSU çok değerli personeli olan ve yurt dışı kredi notları yüksek olan bir şirket. Fakat vatandaşın bütçesi bu gelen faturaları ödeyecek güçte değil” dedi. Kocaoğlu, “Vatandaşın su faturasını ödeyecek gücü yok, öyle mi? Peki ne yapmak lazım?” diye konuştu. Haspolat, “Atık su bedeli Avrupa’da en yüksek olan yer İzmir. Vatandaştan kar almayalım” dedi. Haspolat ayrıca, “Anketlerde birinci çıkmışsınız başkanım” dedi.  Anketlerde nasıl birinci çıkıyorum; anlatayım. Anketör gidiyor soruyor, soruyor, vatandaşa diyor ki ‘büyükşehir adayı olarak kimi görmek istersiniz?’ sorusuna geldiği zaman da, ‘Aziz Kocaoğlu 1 Ekim tarihinde başkan adayı olmayacağını açıkladı. Bu bilgi ışığında büyükşehir adayı olarak kimi görmek istersiniz?’ diyor. Oradan biliniyorum. Yoksa beşinci olacağım! Çağlar yine benim başımı derde soktun!” ifadelerini kullandı.

Kocaoğlu’ndan eleştirilere yanıt
     AK Parti Gurubunun eleştirilerine yanıt veren Başkan Kocaoğlu ise “Ben de kısa birkaç bir şey söyleyeyim. Dere ıslahı bitmiyor dediler. Dere ıslahı bitmez. Körfezin temizliği de bitmez. Niye? Derelerden pislik gelecek biteviye, döne döne temizlenecek. Siz sanıyorsunuz bir defa dere temizleniyor bir daha para harcanmayacak. Kanalizasyon ve arıtma yatırımını Türkiye Cumhuriyeti’nde en fazla yapmış ilden bahsediyorsunuz. İstanbul yüzde 45’imizde, Ankara yüzde 5 buçuk 6’mızda! Çevreye bu kadar yaptık. Bitti mi? Hayır, bitmeyecek. Arıtma ilaveler geliyor. Kent büyüyor. Biz peşinden koşmaya çalışıyoruz. Her konuda eleştirebilirsiniz. Ama rakamlar çevre konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımları ortadan kaldırmak mümkün değildir. Şeffaflık konusunda ise bu belediyeden daha şeffafını bulursanız çerçeveletip evinizin, iş yerinizin duvarına asarsınız.

     ‘İZSU çalışmıyor’ diyorlar. Muhalefet bunu söyleyecek! 1 milyon 700 bin civarında 24 saat kesintisiz içilebilir su vermeyi hedeflemişiz. Çok zam yapan belediye söylemi var. Tüketici fiyat endeksi artışlarına göre her ay diğer iller gibi zam yapmadık.  2019 yılında da İZSU’nun fiyatları katbekat geride olacaktır. Şu kadar zam yaptı değil. Otomatiğe bağlandı. Ayın 30’unda TÜFE ne kadar? O kadar yapılıyor. İZSU’nun eleştirilecek bir şeyi varsa fazla yatırım yaptığı için müteahhitlerle problem yaşadığımız için görünmeyen bir alt yapı yenilenmesine girdiğimiz için yağmur suyunu kentin gündemine taşıdığımız içindir. Evet rahatsızlık verdik. Su patlaklarına zaman zaman yetişemedik. İZSU’nun tek hatası vardır. Su patlaklarına yetişmeme konusu… Onu da hataysa telafi etmeye çalışıyoruz” diye konuştu. 

“İzmir’deki liman gücümüzü Pire’ye kaptırdık”
     Kocaoğlu ayrıca, “Gelelim körfeze… Yüzülebilir körfez hedefi, körfezin nasıl yüzülebilir olacağı, İZSU’dan 5 tane daire başkanımızla yaptığımız çalışma sonucu Devlet Demir Yolları ile birlikte hareket etmeye uğraştık. Pilot işveren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları olmasına rağmen, tüm eksiklikler bittikten sonra 2 buçuk senede ÇED raporunu aldık. ÇED raporlarının istenirse kaç günde çıktığını hepimiz biliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi rapor alınır alınmaz körfez sirkülasyon kanalının yapımı için proje ihalesine çıkmıştır. Yer teslimini yapmıştır. Proje sonucunda tüm hazırlıklarımızı yaptık. Önerilen temizlik için yapılacak aparatların da belirlenir belirlenmez ihalesine çıkılıp, alınıp kazı ve taşıma çalışmaları başlayacaktır. Bugün aldığımız bilgiye göre Devlet Demir yolları bir Yenikale’de bir liman içindeki iki tane topuğun düzeltilmesi için ihale yaptığının duyumlarını alıyoruz. Bu körfez temizliğiyle ilgili liman yolunun 14 metre derinliğe indirilmesiyle ilgili değildir. Bu seçim öncesi çalışmaya başladık edebiyatı için duyurudur.

     Önünde hiçbir engel yoktur. Yapılacak iş liman yoludur. Hemen proje ihalesine çıkıp yapabilir. Biz 13 buçuk kilometre 250 metre genişliğinde 8 metre derinliğinde sirkülasyon kanalı yaptığımız zaman sadece ve sadece para harcamış olacağız. Hiçbir kuruşun geri dönüşü olmayacak. Ama DDY Yenikale’den limana kadar yanaşma kanalını 14 metre derinliğine indirip 250 metre genişliğine getirdiği zaman liman faaliyetlerinde 3 katı ciro sağlanacaktır. Biz Ege Bölgesi’nde tarih boyunca Ege Denizi’nin en büyük limanı olarak biliyorduk. Biz bu limanı geliştirmediğimiz için karşımızdaki Pire Limanı Ege Bölgesi’nin elleçleme merkezi oldu. Maalesef İzmir’deki liman gücümüzü Pire’ye kaptırdık. Çok ucuza! Bir yılda olmasa bile 2 yılda harcadığı parayı geri kazanacak bir yatırımla yapabilirdik. Ekonomiye çok büyük kazanç getireceğinin altını çizmek istiyorum. Bunun atlanmaması gerekiyor. İzmir körfezinin yüzülebilir olması için 3 tane konu vardır. Bir; bizim anlattığımız sirkülasyon kanalının yapılmasıdır. Ada projesi çalışmalarına ve alınacak ekipmanlar belli olduğunda alınmasına başlıyoruz.

     İki; DDY liman yaklaşma kanalını acilen yapması gerekmektedir. Bu üçüncü nesil gemilerin limana girmesini sağlayacaktır. Körfez temizliğine katkı sunacaktır. Ayrıca Körfez Tüp Geçidi projesiyle körfez temizliğinin göz ardı edilemez ilişkisi vardır. Tüp geçit yapılırken alanda 17 milyon metreküp ilave tarama yapılmaz ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımdaki sirkülasyon iyileşmesi yüzde 40’tan yüzde 10’a düşecektir. Projelerin at başı yapılması gereklidir. Bu ne siyasi bir şeydir ne odur ne budur. Bu bilimin emrettiği şeydir. Yüzülebilir körfez hedefi gerçekleşecektir. Ama bu biteviye yapılan bir şeydir. Baltık Denizi limanlarına gittiğiniz zaman 365 gün tarama yapılır. Hiç bitmez. Liman bir taraftan dolar bir taraftan tarama yapılır. İzmir körfezinde de bu büyük iyileştirmeden sonra Büyükşehir Belediyesi tarama faaliyetlerine devam etmek zorundadır” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, e-ihracatta da öne çıkmak istiyor
» 8. Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı
» Üreticilere 1 milyar 432 milyon TL ödenecek
» İhracat hedefi Ortadoğu pazarının kapılarını araladı
» Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi
» 10. Alaçatı Ot Festivali yine dopdolu geçecek
» Garanti Bankası’ndan 103 milyon 220 liralık ihraç
» BİST, ATPET hisselerini kottan çıkardı
» Dagi Yatırım Holding brüt takasa alındı
» Emlak Konut bir projesini tasfiye etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni