• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de ‘Fuar’ günleri başladı

07 Eylül 2018 Cuma 18:00
12
14
16
18

İzmir’de ‘Fuar’ günleri başladı

   ► 87. İzmir Enternasyonal Fuarı(İEF), düzenlenen açılış töreniyle birlikte ziyaretçilerine kapılarını açtı.

           FATİH ÖZKILINÇ-SELDA AK     
     Türkiye’nin ilk ve tek genel ticaret fuarı 87. İzmir Enternasyonal Fuarı(İEF), Fuar İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle ziyaretçilerine kapılarını açtı. Partner ülke Sırbistan, odak ülke Hindistan, ana temanın “Teknoloji” olduğu 87. İEF 16 Eylül tarihine kadar devam edecek.

Merhaba dünya!
     87’inci kez dünyaya merhaba diyen İEF’nin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, fuarın 87 yaşında olmasına rağmen her yıl kendini yenileyerek genç kalmayı, çağa ve değişime ayak uydurmayı başardığını söyledi.
     Fuarın ve İzmir’in bugün dünyanın önemli sorunlarından biri olan şiddet, hoşgörüsüzlük ve çatışmaların yerine “barış ve uzlaşı kültürünü” yerleştirmede örnek bir model olarak ortaya çıktığını belirten Kocaoğlu, “Barışın, hoşgörünün, özgürlüğün ve demokrasinin kenti aydınlık İzmir’den; 87 yıllık “Müstesna bir Cumhuriyet eseri” olan İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan, tüm dünyaya sevgilerimizi ve selamlarımızı gönderiyorum. Merhaba Ege, merhaba Türkiye, merhaba dünya!” ifadelerini kullandı.

İEF’de yeni fırsatlar doğacak
     Hindistan Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya, “Dünya elbette tamamen bir dönüşüm içerisinde. Sizlere bunlardan bahsetmek istiyorum. Ekonomi açısından ve ideolojiler açısından toplumlarda büyük değişiklikler olmakta. Teknoloji son derece değişmekte ve fırsatlardan  teknoloji sayesinde yararlanma fırsatı buluyoruz. Ekonomik yer çekimi Asya’ya doğru kaymakta ve burada yepyeni yükselen değerler var. İEF’ye  Asya ve Afrika’dan çok temsilci katıldı. Bu sayede ülkeler arasında yepyeni fırsatlar olacak ve pek çok piyasa ortaya çıkacak. Dünya tek bir aile ve biz buna inanıyoruz. Hindistan’ın bu ilkesini edinirseniz çok güzel bir dünya düzeni olur” dedi.

Fuar, müstesna bir örnek
     CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise İEF’nin tarihimizde çok önemli bir yeri olduğunu belirterek “İzmir fuarı cumhuriyetimizin önemini gösteren müstesna örneklerden bir tanesi. Atatürk tarafından cumhuriyetimiz savaş meydanlarında kazanılan bağımsızlıkla işin bitmediğinin bilincindeydi. Ekonomik, bilimsel anlamda da zaferler gerekiyordu. İEF bu mücadelenin önemli bir parçasıdır. Fuarın temelleri İzmir iktisat kongresinde atılmıştır” diye konuştu.

“Fuar ticaretten ibaret değil”
     Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Nuri Ersoy’da fuara ilk defa 30 yıl önce geldiğini belirterek “O zaman çok etkilenmiştim. Fuar denilince ticaret akla geliyor. İzmir fuarının ticaretten ibaret olmadığını, İzmir halkının sosyal ve kültürel yaşantısına yansıyan çok farklı bir cazibesini fark etmiştim. İzmir fuarı popülaritesini yitirmiş olsa da tekrar eski gücünü alıyor. İzmir fuarını 30 yıl önceki saf duygularla hatırlamak istiyorum. İzmir fuarının popülizm ve politika yapma yeri olmadığını düşünüyorum. İzmir’in Türkiye Cumhuriyeti’ne kattığı bir, diri, güçlü olma duygularıyla anılmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Dünyanın barışa ihtiyacı var
     Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve İletişim Bakanı Rasim Ljajıc, “Böyle büyük bir organizasyonda partner ülke olmak son derece gurur verici. Sırbistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasında son dönemde en iyi dostluk ilişkileri kaydedildi diye konuştu.

İzmir’e yatırıma davet
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Doğusundan batısına fuara katlan tüm ülkeleri kapıları her zaman dünyaya açık olan İzmir’e davet ediyoruz. İzmir’e yatırıma davet ediyoruz. İzmir fuarı hep ülkemizin buluşma noktası olmuştur. İzmir tarih boyunca üretim ve ticaret merkezi olmuştur. İzmir, coğrafyasının öncüsü olmaya devam edecektir. İzmir fuarı 87 yıl önce Atatürk tarafında açılarak Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi oldu. Bütün iş adamlarımızı İzmir’de yatırıma davet ediyoruz. Önümüzdeki dönem ticaretin önündeki engelleri kaldırıp, hep birlikte zenginleşmenin zamanıdır; ekonomik savaşların değil!” ifadelerini kullandı.

“Hayırlı, uğurlu olsun”
     Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım ise Ege’nin incisi İzmir’i cazibe merkezi haline getiren fuarcılık faaliyetlerinin başlamasında katkısı olanlara teşekkür etti. Yıldırım konuşmasın devamında ise “Milletimizin girişimcilik ruhunu canlandırıp yerli malı kullandırmak amacıyla başlatılan fuarın 87.sini bu yıl açıyoruz. İzmir’imize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Ekonomik sosyal ve siyasi ilişkiler dikkate alındığında günümüzde mutlak bağımsızlıktan söz etmek mümkün değildir. Ama siyasal bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıktan geçtiğini söyleyebiliriz. İnovasyon ve yenilikçilik dönemi yaşıyoruz. Bu kavramları unutmayalım. Yeniçağın kavramları bunlardır. İcraatla, ticareti birleştiren kavramların özü sürekli yenilik araştırma ve geliştirmedir. Dünyada artık geriye gidiş söz konusu değildir. Hepimizin bu değişime ayak uydurma görevi vardır. Değişime direnç olursa değiştirileceğimiz göz ardı etmemeliyiz” diye konuştu.
     Fuar İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılışa Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Nuri Ersoy, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Hindistan Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yabancı ülke temsilcileri ve kentin önde gelen isimleri katıldı.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, yaratıcı endüstrilerin merkezi olabilir
» Anadolu’daki fabrika binalarını TOKİ yapsın
» 2019’un en hızlı trendi ‘Heli Taksi’ olacak
» Brisa, ‘Profleet’ ile filo yönetim çözümleri sunuyor
» Studio Billion ilk yatırımını aldı
» Küçükoğlu Holding, İtalyan CİMOS’u bünyesine kattı
» Karabağ, “Bayraklı’da yapılamaz denilenleri yaptık”
» Buca’da Yerli Malı Haftası şenlik gibi kutlandı
» Yazar Hüsnan Şeker, çocuklarla buluştu
» Palandöken, “Sigorta pirim yüzdesi aşağı çekilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.12.2018
  Ticaret 18.12.2018
  Ticaret 17.12.2018
  Ticaret 15.12.2018
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni