• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de kentsel dönüşüm için dev adım

01 Mart 2021 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

İzmir’de kentsel dönüşüm için dev adım

   ► İBB’nin depremin ardından kentsel dönüşüme giren ruhsatlandırılmış binalarda hak kaybı yaşanmasını engellemek için yapılan plan notları oybirliği ile kabul edildi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin, 30 Ekim depreminin ardından kentsel dönüşüme giren ruhsatlandırılmış binalarda hak kaybı yaşanmasını engellemek için yaptığı plan notu çalışması gerçekleştirilen olağanüstü mecliste görüştü. İBB tarafından hazırlanan yeni çalışmada ilçe belediyelerine parsel bazında planlama yapma yetkisi verilirken yangın merdiveni, asansör kuleleri, boşluklar emsalden sayılmayacak, dönüştürülecek bina yapıldığı dönemdeki yasa ve yönetmeliklere uyduysa aynı şekilde kalacak. Söz konusu plan notları önergesi meclisten oy birliği ile kabul edildi.  
     Meclisin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, söz konusu çalışmanın kaçak yapıları meşrulaştırmadığının ve yalnızca ruhsatlandırılmış yapıları kapsadığını vurguladı. Planların hazırlanma aşamasına ilişkin bilgilendirme yapan Soyer, “30 Ekim depreminin ardından İBB komisyonları hızla çalışmaya başlamış ve bir mutabakatla yol alarak bundan sonra bu şehirde benzer felaketlerle karşılaşıldığında tahribatın azaltılması için neler yapılabilir, yapı stokuyla ilgili ne tür düzenlemeler gerçekleştirilebilir gibi konular üzerine uzunca bir süre çalıştılar ve bugün meclisimizin gündemi getirilecek olgunluğa eriştirildi. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile müzakereler yapıldı ve onların da düşünce ve onayları alındı” diye konuştu.

“Bir afette daha bu kadar ağır bedeller ödemek istemiyoruz”
     Kentsel dönüşüme ilişkin açıklamalar yapan Soyer, “Bu, gerçekten ortak akılla yol alınan ve bir notaya getirilen İzmir’in çok kıymetli bir kararı. Bu elbette bu kararla ilgili farklı seslerin çıkmasını engelleyecek bir karar değil. Farklı sesle çıkabilir ama birkaç noktanın altını çizmek lazım. Birincisi bu, kaçak yapılara meşrutiyet kazandırmak için hazırlanan bir çalışma değil. Ruhsatlandırılmış yapılar ile ilgili verilen bir çalışma. Çünkü doğal afet nedeniyle o hak kaybolmuş oluyor ve biz bu hakkı geri veriyoruz sadece. Yani kaçak yapılar ile ilgili bir önerge vermiyoruz. Nüfus yoğunluğunu artıracak bir çalışma yapmıyoruz. Ama burada önemli başka bir şey de var. Sadece hasarlı yapılarla ilgili değil bundan sonra benzer bir afette benzer sonucu yaşamamak için bu komisyon raporu çözüm getiren bir rapor oldu. Yani biz bir afette daha bu kadar ağır bedeller ödemek istemiyoruz. Bu nedenle yapacağız düzenleme bunu da sağlayacak. Burada ilçe belediyelerimize büyük görev düşüyor ve biz de İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak onlara kolaylık sağlayacağız. Dolayısıyla bütün ilçeyi kapsayan bir çalıma getirilmelerini istemiyoruz. Biz bu çalışmayla ilçelerdeki çalışmaları da kolaylaştırıp onların önünü açacağız. Bunların yanında yapı stoku envanterini çıkarmak istediğimiz söylemiştik. Küresel iklim değişikliği nedeniyle oluşan doğal afetlere karşı dirençli bir kent yaratabilmektir. Bizim önceliğimiz bu olacak demiştik. Bunun için de bizim yapı stokumuzu tanımaya ihtiyacımız var diyerek İnşaat Mühendisleri Odamız ile birlikte bu yapı stoku envanteri çıkartma çalışmalarımızı başlatıyoruz” dedi.
     
     Depremin ardından ortaya çıkan zararla için Dünya Bankası ile kredi görüşmeleri yaptıklarını hatırlatan Soyer, “Kendisine bunun acil bir konu olduğunu söyledi. Bu iller bankası üzerinden aktarılabilecek bir kaynak. Dolar üzerinden baktığımızda başlangıç için önemli bir kaynak olacak. Benim izlenimin olumu olduğu yönünde. Kendisi inceleteceğini söyledi. Hükümetimiz ağır hasarlı yapılarla ilgili çok iyi bir çözüm ortaya koymuş bir durumda zaten. Ama mevzuatımız orta hasarlı binalarla ilgili büyük bir boşluk var. Biz bu kaynağı özellikle orta hasarlı binalar için kullanmak istiyoruz. Üçüncüsü de kentsel dönüşüm. Bir afet odaklı bir de planlı kentsel dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada Örnekçi’de bin 200 konut yapacağız. Ege Mahallesi’nde de yıkımlar başlamıştı. Şimdi imalatlar başlayacak. Dolayısıyla bin konut Egekent’te bin 200 konut Örnekköy’de. Bu çalışmalara başlayacağız. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da bu konu için 13 Mart’ta burada bulunacak” açıklamalarında bulundu.

“5 yıl içinde dönüşüm gerçekleşecek”
     30 Ekim depreminin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hemen harekete geçtiğine dikkat çeken CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “En önemli şey kentsel dönüşümün ivedi bir şekilde yapılacak olması ve İzmir’in buna imkan sağlayacak olması. İlçe belediyelerimizin bu konuda hazırlık yapmaları için 5 ayları var. Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde onaylanacak ve 5 yıl içerisinde dönüşüm gerçekleşecek. Hasarlı binalar, 99 öncesi yapılan yapılar ve 6366 sayılı yasa kapsamındaki riskli yapılar imar düzenlemesine dahil olacak” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı azalarak da olsa artmaya devam ediyor
» Dirgine Orman İşletme Müdürlüğü orman yolu yaptıracak
» MB faizi %19’da sabit tuttu
» Konut satışları Mart’ta yüzde 2,4 arttı
» Bütçe Mart’ta 23,8 milyar TL fazla verdi
» Rüzgarda 2021’de %10’luk paya göz diktik
» Türkiye’de e-ticaret 226 milyar TL’lik bir hacme ulaştı
» BESD-BİR: Fiyat değerlendirmeleri gerçekçi değil
» Ekolojik Girişimler Kooperatifi kuruldu
» Ücretli çalışan sayısı yıllık %5,1 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.04.2021
  Ticaret 15.04.2021
  Ticaret 14.04.2021
  Ticaret 13.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni