• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir’de yatırım ortamına ihtiyaç var”

14 Temmuz 2021 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

“İzmir’de yatırım ortamına ihtiyaç var”


   ► ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, “İzmir ithalatının 1,5 katından daha fazla ihracat yapıyor” dedi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Ege Sanayicileri ve İşİnsanları Derneği (ESİAD) tarafından, Ankara’daki gelişmeler, ulusal ve küresel politik gelişmelerin iş dünyasına kısa ve orta vadeli etkilerinin ele alınacağı online toplantı gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, “Yatırım ortamına ihtiyaç var. Bunun için istikrar düzgün işleyen bir hukuk sistemi ve demokrasinin önemi ortaya çıkıyor. Eğer bunlar sağlanabilirse İzmir’in katma değerde ülkedeki katalizör görevini yerine getirebilir” dedi.

“İzmir ithalatının 1,5 katından daha fazla ihracat yapıyor”
     İzmir’in Türkiye’deki ticaret hacmi ve ekonomik büyüklük olarak iyi veya kötü benzer konumunu sürdürmeye devam ettiğini belirten Karabağlı, “İzmir’deki önemli nokta şu İzmir ülkenin ithalatının yüzde 4 civarındaki bir rakamını yaparken ihracatın yüzde 6,5’unu yapıyor. Yani aslında İzmir ithalatının 1,5 katından daha fazla ihracat yapıyor. Bu da İzmir’deki üretimin ne kadar iyi bir katma değere sahip olduğunu gösteriyor. İzmir’in katma değer yaratan, üretim üssü olabileceğini teknolojiyi yaratan teknolojilere ev sahipliği yapabileceklerini düşünüyorum. Belki de demokrasiye giden yol buradan geçecek. Ama tabi bu bir yatırım gerektiriyor. Yatırım ortamına ihtiyaç var. Bunun için istikrar düzgün işleyen bir hukuk sistemi ve demokrasinin önemi ortaya çıkıyor. Eğer bunlar sağlanabilirse İzmir’in katma değerde ülkedeki katalizör görevini yerine getirebilir” diye konuştu.

“Ekonomik büyüme gelir düzeyimize yansımıyor”
     Enflasyon, büyüme, işsizlik rakamlarının endişe verici olduğuna değinen Karabağlı, “TÜFE’deki rakam yüzde 18’lere gelirken, üretici fiyat endeksi 40’ları aşıp 43’lere yaklaştı makas giderek açılıyor. Neredeyse 30 puana giden bir makas var. Bu makas nasıl kapanacak ekonomik yansımalarının siyasi ve diğer toplumsal gelişmelere nasıl yol açacağı merak konusu. Büyüme rakamları her ne kadar geçen seneye göre daha göreceli olarak büyüyor olsa da gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelerle olan farkını kapatacak boyutta görünmüyor. Yine de iyimseriz daha iyi büyüme rakamları elde edeceğimizi düşünüyorum. Ama gelir düzeyimize bunun yansıdığını göremiyoruz. Büyüyoruz ama bu ekonomik büyüme maalesef gelir düzeyimize yansımıyor. Bunun nüfus artışıyla da alakası var. Yine de arzu ettiğimiz pozitifliğe gitmiyor. Keza işsizlik son 3 aydır yüzde 2 civarında gerileme olsa da özellikle gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 25’lere yakın seyretmeye devam ediyor. Bu da toplumsal olarak gerçekten dikkat etmemiz gereken bir konu” ifadelerinde bulundu.

“İnsanlık çağ değişimi ile karşı karşıya”
     Toplantıya konuşmacı olarak katılan Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “16-17 aydır pandemi ile uğraşıyoruz. Mart’tan sonra işler şöyle değişecek diye bakmaktan yanı sıra daha geniş planda bakmak gerekir. Mesele sadece pandemi meselesi ya da Türkiye’nin siyasi durumu değil. Karşı karşıya kaldığımız problem insanlığın problemi. İnsanlığın çağ değişimi ile karşı karşıya olduğunu düşünüyorum. Çağ değişimini tetikleyen ya da karşı karşıya olduğumuz problemlerin vücut bulduğu hikaye bence 3 temel dinamikten besleniyor. Yerkürenin ritmi değişiyor. İnsanoğlu yerkürenin kaynaklarını sonsuzmuş gibi kullanmaya devam ediyor. İklim değişikliği kuraklık, Anadolu artık Akdeniz ikliminde değil, bu model sürdürülemez. Yer kürenin ritminin tepkisi var. Canlı türleri bile azalıyor. AB’nin Yeşil Mutabakatı ve BM’nin sürdürülebilirlik hedefleri var ama topyekun bir seferberlik yok. Diğeri teknolojik sıçrama. Nano teknoloji, robotik üretim gibi birçok mesele var ama teknolojik sıçramanın iki temel değişimi var. Birisi zaman ve mekandan kurtulduk. Hız zaman ve mekandan bağımsız olma durumu zihnimizde iş modellerini değiştiriyor. Fransa’da İngiltere’de 2 şiddetinde deprem gibi yaşıyorlar çağ değişimini, biz 8 şiddetinde deprem gibi yaşıyoruz çünkü hala daha sanayi toplumu olmanın temel bazlı kurallarında bile mutabakatımız yok. Ortak ufku kaybetmişsiz, biz duygusu kaybolmuş” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Gen İlaç halka arzına yoğun talep
» Kuraklığa karşı bir hamle daha
» Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü renkli doppler ekokardiyografi cihazı satın alacak
» Vak’a sayısı azaldı, vefat eden sayısı arttı
» Afet bölgelerine 50 milyon TL destek
» Aktif vak’a sayısı 221.339’a yükseldi
» Bu hasatta iyilik var
» 36 ilaç daha geri ödeme listesinde
» “İhracatta kazanılan müşteriyi kaybetmemeliyiz”
» Devam eden yangınlarda can kaybı 6’ya yükseldi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni