• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’e ikinci DTO Şubesi Aliağa’da açılıyor

01 Ağustos 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

İzmir’e ikinci DTO Şubesi Aliağa’da açılıyor

   ► Yusuf Öztürk, oda merkezinin şubelerle ilgili düzenlemeye gittiğini ve Aliağa’da bir İMEAK Deniz Ticaret Odası Şubesi açılacağını ve 5 Eylül’de seçime gidileceğini dile getirdi.

           NURETTİN BAKİ     
     İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, oda merkezinin şubelerle ilgili düzenlemeye gittiğini ve Aliağa’da bir İMEAK Deniz Ticaret Odası Şubesi açılacağını ve 5 Eylül’de seçime gidileceğini dile getirdi.
     İMEAK Deniz Ticaret Odası(DTO) İzmir Şubesi Temmuz ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının ana gündem maddesi Aliağa’da açılacak olan İzmir’in yeni İMEAK DTO şubesi oldu.

     İzmir Şubesi Yönetim Kurulu olarak hep birlikten yana olduklarını ve birlikteliğin gücü artırdığına inandıklarını söyleyen Öztürk, “Birlik olmak, birlikte olmak, el elle vermek her zaman güçlülüğü artırıyor. Biz İzmir Şubesi yönetimi olarak her zaman hep birliktelikten yana olduk. Bizim görevimiz her zaman nerede olursa olsun üyelerimizin sorunlarına yetişmek. İstanbul merkezimiz şubelerle ilgili konularda başka yöntemler izlemeye karar verdi. Üyeye yakınlığı esas aldıklarını ve Aliağa’da şube açmanın doğru olduğunu ifade ettiler. Eski ve yeni yönetimimiz iradesini bu yönde kullandı. Aliağa’da 5 Eylül’de seçim olacak. Aliağa büyüyen, 14 terminali olan ve önümüzde yıllarda bu sayının artacağı bir liman bölgesi. Demir-çelik fabrikaları, Türkiye’nin en büyüklerin Petkim ve Tüpraş bulunuyor. Türkiye’nin dış ticaretinin neredeyse yüzde 9’u, Ege Bölgesi’nin dış ticaretinin yüzde 45’i Aliağa üzerinden gerçekleşiyor” dedi.

“İzmir’de iki DTO şubesinin olması doğru değil”
     Aliağa’ya bir şubenin yakışacağını ifade eden Öztürk, “Ancak 55 kilometre arayla bir tane daha DTO Şubesi açmak doğru değil. 2013 seçimlerinde ve bu seçimlerde de Aliağalı üyelere karşı bizi yargıladılar. Yönetimde ve mecliste yer vermediğimizi söylediler. Bizim meclislerimizde İzmirli üyelerden çok, Aliağalı denizcilerimize yer veriyoruz. Gerekirse bunu kanıtlayabiliriz. Aliağa hiçbir zaman üye evlat durumuna düşmedi bunu bu şekilde dile getirenin alnını karışlarım” ifadesini kullandı.

İzmir DTO erken seçime gidebilir
     Şu anki mecliste, meclis başkanı dahil, 4 üyenin Aliağa siciline kayıtlı olduğunu ifade eden Öztürk, “Yedek 4 üye gerekiyor, ancak 6 yedek üyemiz Aliağalı. Bize 10 yedek üye kalıyor, bu da demek oluyor ki bir dahaki dönem gelmeden seçime gidilebilir. Hepimiz denizciyiz ve Aliağalı arkadaşlarımızın iradesine saygı duyuyorum. Konu üyelerimize yerinde hizmetse, saygı duyarım” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin Yunanistan’a ihracatı yüzde 6,6”
     İMEAK DTO İzmir Şubesi’nin Temmuz ayı meclis toplantısının konuğu olan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Araş. Gör. Onur Akdaş,  Türkiye ile Ege Adaları arasındaki Ticaret potansiyeli hakkında üyeleri bilgilendirdi. Adaların Türkiye için değerlendirmeyi bekleyen bir fırsat olduğunun altını çizerek konuşmasına başlayan Akdaş, özellikle iki ülke arasındaki coğrafi, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomi ve ticari bağların kuvvetli olduğunu söyledi. Akdaş, “Bağları güçlü olan iki milletiz. Bu çalışma ege adalarını mercek altına alıyor. Dil ve dini farklılıkları aradan çıkarttığımızda iki millet arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Bu çalışmamızın asıl amacı var olan ticari potansiyeli incelemek ve var olan potansiyelin önündeki engelleri ortadan kaldırmak” dedi.

     Yunanistan’ın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında Türkiye’nin yüzde 6.6 olduğunu dile getiren Akdaş, ithalatta ise ilk 6’da bile olmadıklarını söyledi. Akdaş, “Aslında ciddi bir ticari hacminin var olduğunu görüyoruz. Türkiye’de 745 sermayeli Yunanistan şirketi bulunuyor, bu şirketlerin 87 si İzmir’de bulunuyor. Yunanistan’da ise 80 sermayeli Türk şirketi bulunuyor. Ticari olarak adalar arasında Rodos başı çekiyor ikinci sırada Sakız adası geliyor. Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticaret potansiyelinin yapılan araştırmalar ve görüşmeler sonucunda 10 milyar dolar seviyesinde olduğunu ortaya koyuyor. Ege Adalarında gümrüklü antrepo bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» TÜSİAD’ın yeni başkanı Simone Kaslowski oldu
» Hazırgiyim ve tekstil sektörleri 15,6 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyor
» Türk Eximbank’a 380,5 milyon dolarlık fon
» Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden açıkta satılan gıdalarla ilgili önemli uyarı
» Tunç Soyer: Bir arada yaşam kültürü olmadan adalet ve kalkınma mümkün değildir
» “İnsanlar tanzim noktalarında rencide edilmeyecek”
» EGİAD ve LİYAKAT Derneği’nden işbirliği
» Arkas rotayı buluta çevirdi
» Büyük ödül İzmirli mimar Kaftancı’ya
» “Gulfood İnovasyon Ödülü” Pınar Choco Labneh’e


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni