• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’in Çiğli İlçesinde 4 bin konut kaçak duruma düştü

30 Kasım 2018 Cuma 10:00
12
14
16
18

İzmir’in Çiğli İlçesinde 4 bin konut kaçak duruma düştü

           HABER MERKEZİ     
     İzmir’de yaklaşık 170 dönümlük alanda parselasyon planının iptal olmasından dolayı oturma ruhsatı alınan binalar kaçak duruma düştü. İnşaatları yarım kalan müteahhitler milyonlarca lira zarar ettiklerini söyleyerek bu durumun çözüme kavuşturulmasını istedi.
     İzmir’in Çiğli ilçesine bağlı Esentepe Mahallesinde yaklaşık 170 dönümlük bir alanın 1993 yılında  parselasyon planı yapıldı, planlamada yapılan bazı hatalar nedeniyle bir hak sahibinin 23 yıl sonra  açtığı dava sonucunda mahkeme  2 yıl önce mevcut parselasyon planının iptaline karar verince bölgede 1993 yılından bugüne kadar inşa edilen tüm ruhsatlı konutlar kaçak durumuna düştü.
     İki yıldır bölgede yaşan hak sahipleri, müteahhitler ve konut sahiplerinin parselasyon planının iptal olmasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Çiğli Müteahhitler ve İş Adamları Derneği Başkanı Barış Öncü, “Bitmiş olan evler bile kaçak duruma düştü, İnşaat ruhsatını almış inşaatlar durduruldu, temel üstü ruhsatı alınamıyor, bitmiş binaya oturma raporu alınamıyor. Yıllarca dişinden, tırnağından artırıp bir konut sahibi olabilen vatandaşların oturma ruhsatlı evleri bile kaçak durumda” dedi.

“Büyük infialler yaşanabilir”
     Yüzlerce müteahhidin alanda kat karşılığı sözleşmeler yaptığını aktaran Öncü, “Sözleşmedeki cezai müeyyideler işler durumda, İnşaat sektöründeki ciddi sıkıntıların üzerine bir de bu sıkıntı eklenince herkes iflas etme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı” dedi.
     Bölgede büyük infialler ve sosyal sorunlar yaşanabileceğini söyleyen Öncü, bunun önlenmesi için sektörün sorunlarını yakından bilen Ak Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır’a konuyu aktararak çözümü ile ilgili yardım istediklerini de dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Sorunu Aktardık
     Konuyla ilgili onlarca kişinin kendisini aradığını belirten Ak Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, sorunun planlama safhasında vatandaşın arsasında ortaklık katılım payı diye nitelenen zayiat alınırken yapılan hatalardan oluştuğunu ifade etti.
     Mahkemelerin mevcut yasalar doğrultusunda yapabileceği bir şeyi olmadığını dile getiren Necip Nasır, çözümün ise şikayet sahibinin davadan vazgeçmesi veya belediyenin yeniden parselasyon planı yapması ile giderilebileceğini kaydetti.
     Nasır, şöyle devam etti: “Belediye tarafından 2 yıldır bir şey yapılmayan bu durumun çözümü için çalışmaya başlansa bile uzun bir zaman gerekiyor. Mağduriyetler daha da büyüyecek. Sosyal sorunlara neden olabilecek duruma gelindiği için, kısa süre önce İzmir’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a durumu aktararak konu ile ilgili görüştük. Ne yapılabileceği ile ilgili birlikte çözüm aradık. Gerekirse Milletvekili olarak, sorunu çözebilmek için Türkiye Büyük Millet Meclisinde Kanun teklifi vereceğim”

4 Bin Konut Etkilendi
     Bölgede plan iptalinden etkilenen yaklaşık 4 bin konutun olduğunu ifade eden müteahhit Kamil Demirtaş ise “Yarım kalan birçok inşaat var, İnşaatlarda projeden temele kadar en yoğun masrafların yapıldığı dönemde yaklaşık 1 milyon liralık mağduriyetim var. Sadece bu rakamla da bitmiyor, Arsa sahiplerine verilen güvence bedelleri de dikkate alınınca zarar boyutu daha da yükseliyor” şeklinde konuştu.
     Bölgenin harita işlerini yapan Haldun Karataş da 30 adada parselasyon planının iptal edildiğini açıklayarak ev sahipleri, müteahhitler ve arsa sahipleri dahil bölgedeki herkesin mağdur olduğunu ifade etti.

 


+ Benzer Haberler
» “İzmir’de hak arama özgürlüğü var”
» Yüksek faiz yatırımları frenliyor
» Palandöken, “Yeniyıl indirimi diye zamlı fiyattan satış yapılıyor”
» Corendon Airlines, İzmirli turizmcilerle buluştu
» TBMM’den GYODER’e takdir plaketi
» Borusan Otomotiv, BMW Genius’ları BMW tutkunlarıyla buluşturuyor
» 380 milyon dolarlık anlaşma
» Otopark yönetmeliği 30 Haziran 2019’a ertelendi
» İzmir turizminde 10 milyar dolarlık potansiyel var
» TESK’den genel sekreterlere yönelik eğitim semineri yapıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
  Ticaret 07.12.2018
  Ticaret 06.12.2018
  Ticaret 05.12.2018
  Ticaret 04.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni