• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’in köylerinde sanat rüzgarı

27 Ekim 2021 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

İzmir’in köylerinde sanat rüzgarı

Soyer: Sanata dokunan ellerde kir barınmaz

           HABER MERKEZİ      
     Sanatın önündeki engelleri kaldırarak kentin dört bir yanına eşit bir şekilde ulaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, köy tiyatrolarıyla kırsalda sanat üretimine başladı. Başkan Tunç Soyer’in İzmir’i kültür sanat kentine dönüştürme vizyonu doğrultusunda 4 ilçede sanat sever köylüler, “Cumhuriyetimiz” adlı ilk oyununu sahneledi. Sanatın köylerdeki üretime kadar etki edeceğini söyleyen Soyer, “Sanata dokunan ellerde kir barınmaz” dedi.
     Üniversite yıllarında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyunculuk ve yönetmen asistanlığı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kültür sanat vizyonu doğrultusunda 1 Ekim’de perdelerini açan İzmir Şehir Tiyatroları’nın ardından, kırsalda sanat üretimini başlatmak ve köylülerin kişisel gelişimine katkı sağlamak için kurulan İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları da ilk oyununu sahneledi.

     Başkan Tunç Soyer tarafından Seferihisar’da ilk tohumu serpilen köy tiyatrolarını İzmir’in dört bir yanına ulaştırmak için 2 ay önce çalışmalarına başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları, Urla’nın Barbaros Mahallesi, Seferihisar’ın Ulamış Mahallesi, Güzelbahçe’nin Yelki Mahallesi ve Çeşme’nin Reisdere Mahallesi olmak üzere 4 ilçede eğitim verdi.
     Gönüllülük esasıyla yürütülen çalışmalara kısa sürede yaklaşık 60 katılımcı, 2 ay boyunca sanatçı Vedat Murat Güzel’in yönetiminde 4 eğitmenden tiyatro, müzik ve sanat eğitimleri aldı. Eğitimler sonucunda iki aylık sürede “Cumhuriyetimiz” adlı oyunu hazırlayan katılımcılar ilk oyunu Kültürpark’taki İzmir Sanat Merkezi’nde sahneledi.

“SANATA DOKUNAN ELLERDE KİR BARINMAZ”
     Köy Tiyatroları’nın mimarı Başkan Tunç Soyer, “Binlerce yıldır sanat üreten bu topraklarda yetişen her mahsulde iyiliğin, sevginin, barışın, kardeşliğin izleri vardır. Bu izlerin en doğal, en güzel şekilde korunduğu yerler ise birbirinden değerli köylerimizdir. Kırsalda emek emek üretim yapan köylülerimizi sanatla buluşturmak için köylerimize şimdi de sanat üretimine başladık. Sanat, ulaştığı her yerde olduğu gibi İzmir’in topraklarına da etki ederek tarlalarını, mahsullerini güzelleştirecektir. Çünkü bu yola çıkarken söylediğimiz gibi; sanata dokunan ellerde kir barınmaz. Sanatla üretip sanatla gelişeceğiz. Bu toprakların her yerine sanat ekeceğiz” diye konuştu.  

30 İLÇEDEN TÜRKİYE’YE YAYILACAK
     Başkan Soyer sözlerine şöyle devam etti: “Kırsaldaki hemşehrilerimizin kişisel gelişimine de katkı sağlayacak bu projeyle birlikte kırsala sanat tohumları serpiyoruz. Eminim ki bu tohumlar köylerimizde kök salacak ve kendi tiyatrolarını kurarak sanatı nesilden nesle aktaracaklar. 4 İlçede başladığımız çalışmalarımızı 30 ilçeye yaymayı hedefliyoruz.  Köylerde filizlenen bu oluşumun büyüyerek tüm ülkeyi sarmasını ve sanat yoluyla insanların farkındalığının artmasını istiyoruz. Sınırları aşacak bu kültür alışverişiyle toplumumuzun her kesimine sevgi, empati, hoşgörü ve umut yayılacak.”


+ Benzer Haberler
» “Kadınlar oldukça tartışma zenginleşiyor”
» Telseren: Önce suya yatırım yapmalıyız
» PTT AŞ hizmetlerinde dijital dönem
» İzmir sevdalıları Konak’ta anıldı
» Karşıyakalı minikler ‘Şubadap Çocuk’ ile buluştu
» İzmir’de kadınlar “temsilde eşitlik” için yürüyecek
» Güveli Barajı tamamlandı
» Elektrik üretiminde en büyük pay rüzgar enerjisinin
» Çiftçinin kuraklık kaybı 20 bin TL
» İzmir’in bisikletli ulaşım projeleri ödül kazandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni