• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İZTO’da gözler Cumartesi’ye çevrildi

10 Nisan 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

İZTO’da gözler Cumartesi’ye çevrildi

Yönetim kurulu seçimlerinde ‘Ortak Akıl Gurubu’nun aday çıkarmaması halinde yarışın Mahmut Özgener ve Ekrem Demirtaş arasında geçmesi bekleniyor.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İZTO seçimlerinde İZTO üyelerinin 79 komitede 429 komite üyesi ve 175 meclis üyesini belirlediği seçimlerde edindiğimiz bilgilere göre seçimde 25 komitede tek liste, 50 komitede çift liste yarışırken, 4 komitede ise 3 liste yarıştı. Öte yandan İZTO seçimlerinde bir önceki seçimlere göre katılım oranı düştü. Seçimlerde Başkan Adayı Mahmut Özgener iki komiteden birden İZTO Meclisi’ne girmeye hak kazanırken mevcut başkan Ekrem Demirtaş ise seçime girdiği iki komitenin sadece birinden galibiyetle çıkarak meclise girmeyi garantiledi. Diğer Başkan adayı Zeki Yöndem ise komite seçimlerinde sandıktan çıkamadı. Meslek Komitesi ve Meclis Üyeliği seçiminin sona ermesinin ardından ise gözler Cumartesi günü 175 meclis üyesi tarafından seçilecek olan yönetim kurulu seçimlerine çevrildi. Yönetim kurulu seçimlerinde ‘Ortak Akıl Gurubu’nun aday çıkarmaması halinde yarışın Mahmut Özgener ve Ekrem Demirtaş arasında geçmesi bekleniyor.
     İzmir Ticaret Odası(İZTO) Meslek Komitesi ve Meclis Üyeliği seçiminde oy verme işleminin sona ermesinin ardından  İzmir Ticaret Odası Meslek Komitesi ve Meclis Üyeleri belli oldu. İZTO üyelerinin 79 komitede 429 komite üyesi ve 175 meclis üyesini belirlediği seçimlerde 25 komitede tek liste, 50 komitede çift liste yarışırken, 4 komitede ise 3 liste yarıştı. Seçimlerde bazı isimler meclis dışı kalırken bazı isimler ise meclise girmeye hak kazandı. Öte yandan seçimlerde 79 komiteden 56’sını Mahmut Özgner’e yakın listelerin kazandığı iddia ediliyor.

Özgener ve Demirtaş meclise girdi
     İZTO Başkan Adayı Özgener, seçime girdiği gruplardan 56. Ulaşım Araçları Satış Grubu’nda 201 oyun 155’ini alarak meclise girmeye hak kazandı. Mevcut Başkan Ekrem Demirtaş da İçecek Gurubu’dan meclis üyesi olmayı garantiledi. Özgener ve Demirtaş listelerinin yarıştığı ve beş meclis üyesinin çıktığı 67. İnşaat Yapım ve Onarım Grubu’nda ise resmi olmayan sonuçlara göre Başkan Adayı Mahmut Özgener’in listesi bin 235 oy, Demirtaş’ın listesi ise 935 oy aldı. Başkan adayı Zeki Yöndem ise aday olduğu 21. komitede kullanılan 159 oydan 53’nü almasına rağmen sandıktan çıkamadı. Yöndem, seçimlerde girdiği komiteden çıkamaması dolayısıyla meclise girmeye hak kazanamadı.
     Seçim sonuçları ile ilgili açıklama yapan İZTO Başkan Adayı Özgener, otomotiv sektöründe 155 oy alırken karşı listenin 43 oy aldığını belirterek, “Yaklaşık 4 katına yakın bir fark elde ettik. Diğer yandan inşaat sektöründe yarışta ise 1235 üyemiz oyunu benden yana kullanırken diğer liste 935’de kaldı. Her iki listede de beni meclis üyesi seçen değerli katılımcılara canı gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Bir önceki seçimde katılım oranının yüzde 48,62 olarak gerçekleştiğini ancak bu seçimde oranın yüzde 38,43’e düştüğünü belirten Özgener, “Buradan da anlıyoruz ki sahada yaptığımız tespitler oldukça yerinde. Katılım oranındaki bu düşüş, Oda üyelerinin, Oda yönetimi ile arasında çok ciddi bir kopukluk ve hizmet verme eksikliği olduğunu gösteriyor” dedi.

Daha başkan seçilmedim, meclis üyesi oldum
     Değişim isteği sadece kendinin yarışa girdiği iki komitede, yani inşaat ve ulaşım araçlarında değil birçok komitede yaşandığını belirten Özgener, “Demek ki doğru şeyler yaptık. Şimdi bize düşen sorumluluk bizden bu beklentileri karşılamak. Bu yarış daha bitmedi, ben daha başkan seçilmedim. Ben şu an sadece bir meclis üyesi oldum. İnşallah cumartesi günü başkanlık adaylığımda da arzuladığımız neticeyi alır, sonrasında tüm görüşlerimizi sizlerle paylaşırız. Odamız yeni dönemde üyelerimizin, tüccarlarımızın hem kalesi hem de ikinci evi olacak. Bu vesileyle hayatımın en güzel günlerinden birini yaşatan üyelerimize ve destek veren tüm kurum, kuruluş temsilcilerine gösterdikleri teveccüh için teşekkür ediyorum” dedi.

Demirtaş: Sonucu 175 üye belirleyecek
     26 yıldır başkanlık yapan İZTO Başkanlığı görevini yürüten Ekrem Demirtaş ise yaptığı açıklamada, “Sonuçların 2013 seçimlerinden farkı yok. Cumartesi günü benim için yine zor olmayan bir seçim olacak” dedi. Bazı komite seçimlerinde eşit oylar çıkması nedeniyle hali hazırda askı ve itiraz sürelerinin devam ettiğini belirten Demirtaş, bunun ardından net listelerin çıkacağını, meclis üyelerinin belirleneceğini söyledi. Demirtaş, “Odamız yapısı itibariyle zaten devamlı kendini yenileyen bir kurumdur. Her seçim döneminde yeni meclis üyeleri aramıza katılır, tecrübeliler ile yeni bir yapı oluşur ve değişim sağlanmış olurdu. Kesin listeler ortaya çıkınca da yine bu şekilde bir yapı olduğunu göreceğiz. Benim şu anki listeler sonucunda da cumartesi günü yapılacak seçimlerden, arkadaşlarımla birlikte zaferle ayrılacağıma dair hiç şüphem yok. Zaten ilk sonuçların ardından pek çok seçilen arkadaşım desteklerini iletti. Yine onlarla birlikte bir değerlendirme yapıyorum. Sonuçlarından emin olduğumuz bir seçim olacak. Seçimin sonucunu 175 meclis üyesi arkadaşımız belirleyecek, davul zurna çalanlar değil. Bugüne kadar hep böyle oldu, meslek komitesi seçimlerinden sonra erken kutlama yapanları çok gördüm ama sonuçta üyelerimiz hep bana ve arkadaşlarıma destek verdi. Bu seçimde de meclis üyelerimiz ile birlikte Odamıza siyaset sokmayacağız” diye konuştu.

MECLİSTE  İLK DEFA YER BULANLAR

2. Kurutulmuş Meyve ve Çerezler Grubu:
     Muhammet Ali Altınışık Yeni Meclis Üyesi oldu.
12. Gıda ve Tüketim Maddeleri Perakende Satıcıları Grubu:  
     Ahmet Selik Yeni Meclis Üyesi oldu.
22. Mücevher, Saat ve Hediyelik Eşya Grubu:
     Cihan Görgün Yeni Meclis Üyesi oldu.
27. Elektrik Teçhizatı ve Tesisatı Grubu:
     Yavuz Alkan Yeni Meclis Üyesi oldu.
29. İletişim Grubu:
     Yusuf Girdik Yeni Meclis Üyesi oldu.
31. İnsan Sağlığı Grubu:
     Veysi Kubba, Sanayi Bora Fıçı Yeni Meclis Üyesi oldu
     Melih Tunç Tandoğan Yeni Meclis Üyesi oldu.

 


+ Benzer Haberler
» KDV ve ÖTV’de bahar müjdesi
» Soyer: “İzmir’de raylı sistemi iki kat artıracağız”
» NISSAN, uzatılan ÖTV ve KDV indirimlerini sıfır faizle destekliyor
» Atığı yönetenler iklimi değişikliğini engelleyebilir mi?
» Yarışmak isteyen gençler için büyük fırsat
» “İstihdam seferberliği doğru bir hamle”
» Dijital tarımda yerli ve milli ürün ‘Filiz’
» Fındıkta 1 milyar dolar gelir kaybı olabilir
» İzmirli gençler, Vodafone Freezone Son Ses Online Müzik Yarışması’nda yarı finale yükseldi
» Expomed Fuarı sektörü bir araya getirmeye hazırlanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni