• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kaçak emlakçılık dönemi kapanıyor”

07 Haziran 2018 Perşembe 18:00
12
14
16
18

“Kaçak emlakçılık dönemi kapanıyor”

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Türkiye genelinde 1 milyon emlak komisyoncusunu ilgilendiren “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe girdi. Yönetmelikle emlak komisyoncularının en büyük sıkıntısı olan kaçak emlak komisyonculuğunun öne geçiliyor. Yürürlüğe giren yönetmelikle ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, yeni yönetmeliğin vatandaşlar ve  emlakçılar açısından avantajlı olduğunu belirterek bundan böyle elini kolunu sallayanın emlak komisyonculuğu yapamayacağını ve kaçak emlakçılık döneminin kapandığını söyledi.
     İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

Herkes emlakçı olamayacak
     Taşınmazla ilgili danışmanlık hizmeti veren gerçek veya tüzel kişilerle esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetleri, bunlara yetki belgesi verilmesi, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmelerde aranan şartlar belirlendiği yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulunan Güleroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmeliği olumlu bulduklarını belirterek  “Zaten beklediğimiz bir şeydi bu. Daha önce zaten bakanlığa bu konuda görüşlerimizi bildirmiştik. Hem vatandaşlar hem de emlakçılar için avantajlı bir pozisyon yakalandı. Vatandaş için avantajlı olan sözleşmelerin yenilenmesi, yer gösterme zaptı gibi vesaire sözleşmelerin yasalaşması. Vatandaş haklarını arayabilecek bir duruma geldi. Herkesin emlakçı olmasının önü kapandı. Elini kolunu sallayan emlakçılık yapamayacak. Kaçak emlakçılık dönemi kapandı” diye konuştu.

     Şuanda vergi kaydı, oda kaydı, esnaf sicil kaydı ve Milli eğitim Bakanlığı’ndan belge almış olan yasal emlakçıların müntesap haklarını koruduğuna dikkat çeken Güleroğlu, “En büyük avantajı da bu. Lise mezunuda olsa müntesep haktan dolayı bu çalışmalar başladı. Yasal olmayanlar eğer lise mezunu değillerse artık bu işi yapamayacaklar” dedi.
    Yönetmelikle emlak ofislerinde olması gereken şartlar da belirlendi. İşletmelerde, bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olması şartı aranacak. İşletmede ayrıca taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak.

“Bizim açımızdan sıkıntı yok”
     Öte yandan yönetmelikle birlikte alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin KDV hariç yüzde 4’ünden fazla olamayacak. Komisyon oranını da emlakçılar olarak uygun bulduklarını dile getiren Güleroğlu, “Yüzde 2, yüzde 3 KDV dahil olan komisyonlarımız yüzde 2 artı KDV olarak belirlendi. Yüzde 2 alıcıdan yüzde 2 satıcıdan artı KDV olarak belirlendi. Bu düzenleme bize olumlu yansıdı. Piyasalar zaten bunu bekliyordu. Daha önce bakanlık 1 buçuk gibi bir rakam söylemişti. 1 buçuk 1 buçuk 3 diye. Daha sonra yüzde 2, yüzde 2’yi uygun gördüler bizde olumlu bakıyoruz, bizim açımızdan sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”
» Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi’ ile ihracat atağına kalkacak
» Palandöken, “İşyeri kiralamada stopaj uygulaması kaldırılmalı”
» EBSO’dan Ticaret’e ödül
» KOBİ ve işletmelere ‘büyümenin sırrı’ anlatıldı
» İzmir’den direk uçuşlar başlıyor
» “Türkiye’de kadının var olma sorunu var”
» Kuru meyve sektörü yol haritasını belirledi; hedef 3 milyar dolar ihracat
» TEV, 100 öğrenciye burs sağlayacak
» TABA AmCham ve Ortak Akıl Platformu Afrika’daki yatırım fırsatlarını anlattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni