• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Kadın, diyabetin gelişiminde engelleyici bir faktör”

15 Kasım 2017 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

“Kadın, diyabetin gelişiminde engelleyici bir faktör”

   ► Dünya Diyabet Günü’nün 2017 teması “Kadınlar ve Diyabet” olarak belirlendi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Sevim Güllü, kadının toplumda diyabetin gelişimi açısından engelleyici bir faktör olduğunu söyledi. Güllü, “Sağlıksız yaşam daha çocukluk yaş grubundan, anne karnından itibaren süreç başlıyor" dedi.
     Dünya Diyabet Günü kapsamında dünya ve Türkiye’deki gelişmelere yönelik Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Güllü, önceliğin diyabetten korunmak olduğuna dikkat çekti. Bu kapsamda toplumda kadının konuyla ilgili bilinçlendirilmesinin önemine vurgu yapan Güllü, son yıllarda diyabet sıklık oranında yaşanan artışın altını çizdi. Güllü, "Diyabet sıklık açısından öngörülenin çok önünde giden bir artış göstermektedir. Eğer beklendiği gibi olsaydı bugün ki rakamlara ulaşılmamış olacaktı ama gerçekten yaşam şartlarının değişmesinden kaynaklı olduğunu düşündüğümüz yine bir takım teknolojinin getirdiği toksin maddelerinin de katkısı ile obezite ve diyabet gelişiminin son derece yüksek rakamlara ulaştığını görüyoruz. Diyabet, bu artış bu şekliyle devam ederse çok daha ciddi bir düzeye gelecektir " diye konuştu.

Kadının diyabetteki rolü…
     Kadın diyabetin gelişimi açısından da engelleyici bir faktör olduğunu belirten Güllü, şöyle konuştu: "Eğer kadın bilinçli bir şekilde diyabetin varlığından neler olduğunu yada gelişmemesi açısından neler yapılması gerektiğini bilirse daha bebeğine hamile iken başlatacağı bir takım önlemelerle yada çocukluk yaş grubundan çocuk büyürken yavaş yavaş erişkenliğe doğru atım atarken ileride diyabet gelişimini engelleyebilmek için neler yapacağını bilirse daha sağlıklı bir topluma doğru yönlendirmesi mümkün olabilecektir. Hem diyabetli kadının sağlığı hem de diyabetin gelişmemesi geleceğin toplumundaki sağlık açısından kadın önemli bir rol oynamaktadır. Bizim derneğimiz özellikle yıllardır diyabetle ilgili yoğun çalışmalarını sürdürmektedir" diye konuştu.

"Türkiye'de diyabet sıklığı yüzde 13"
     Türkiye'de diyabet sıklığının yüzde 13, bazı bölgelerde bu oranın yüzde 20 seviyesine ulaştığını anlatan Güllü, “Erişkin toplumda yüzde 13 olarak düşündüğünüz zaman neredeyse her 10 kişiden birinde diyabetli gibi kabul etmek gerekiyor. Bu sıklık giderek artacak. Yaklaşık olarak 10 sene içerisinde iki kat arttığına göre bu rakamın çok daha kötüye gideceğini tahmin edebiliyoruz. Bu tüm dünya için geçerli. Şu anda 2020'li yıllarda 300 milyon olması beklenen diyabetliler şimdi 500 milyon olarak açıklandı. Neticede rakamlar çok hızlı bir şekilde artıyor" dedi.

"Diyabet ülke ekonomisine zarar veriyor"
     Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. İlhan Yetkin da " Türkiye bir diyabetli hasta için harcanan para aşağı yukarı bin 300 dolar civarında. Fakat diyabete bağlı komplikasyonlar geliştiğinde bu harcanan maliyet 5 veya 8 katına kadar çıkabiliyor. Yani sadece insan sağlığını etkilemiyor maliyetler yönünden ülke ekonomisine de çok önemli bir zarar verdiğini söylemek mümkün. Dünyada diyabete harcanan para aşağı yukarı sağlığa harcanan paranın yüzde 20'sini oluşturuyor. Yüzlerce hastalık var biliyoruz ama bunların içerisinde yüzde 20'si diyabete harcanıyor. İlerleyen yıllarda bu miktarından artacağını söyleyebiliriz" diye konuştu.

Bilinçlendirme çalışmaları önemli…
     Halkı bilgilendirme çalışmalarına önem verdiklerini anlatan Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Bayram ise, "Diyabeti ve gelişmemesini önlemeliyiz. Diyabet geliştikten sonra yapacağımız bir şey yok. Bugün diyabet kalp ve damar sistemini etkileyen bir hastalıktır. Böbrek, göz, sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır" dedi.
     Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Araştırma Sekreteri Prof. Dr. Füsun Saygılı da toplantıda diyabet hastaların kan şekerini bilmesi yani ölçmesi gerektiğini söyledi. Saygılı, “Diyabet hastada kan şekeri yüksekliğinden de belki daha önemlisi kan şekerinin düşmesidir. Buna izin vermemek gerekir" dedi.

Rakamlarla diyabet ve kadın

  • Dünyada 199 milyonun üzerinde diyabetli kadın yaşamaktadır. Bu sayının 2040 yılına kadar 313 milyona yükseleceği tahmin edilmektedir.
  • Türkiye’de halen 4.558.027 diyabetli kadının yaşadığı tahmin edilmektedir. Bir başka deyişle, ülkemizde 20 yaş ve üzerindeki kadınlarda diyabet sıklığı %16.70’dir (%95 GA: %16.69-16.71; 20-44 yaş: %6.3, 45-64 yaş: %25.9, 65+yaş: %38.6).
  • Ülkemizde yaşayan diyabetli kadınların %46’sı (2 milyonu), diyabet hastası olduğunun farkında değildir.
  • Diyabetli kadınların dünya çapında 60 milyonu, Türkiye’de ise 300 bin kadarı üreme çağındadır. Gebe kadınların %7’sinde gebelik diyabeti olarak bilinen “Gestasyonel Diyabet” gelişmektedir.
  • Diyabet küresel olarak kadınlarda dokuzuncu ölüm nedenidir ve yılda 2.1 milyon ölüme neden olmaktadır.
  • Tip 2 diyabetli kadınlar, diyabeti olmayan kadınlara göre 3 ila 10 kat daha fazla koroner kalp hastalığı riskine sahiptir. Bu risk artışı erkeklerden çok daha belirgindir.

 


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze ihracatçıları Dubai’den mutlu döndü
» Temassız Mastercard’la ödemelerde %145 artış gerçekleşti
» Palandöken, “Vergi bilinci tabana yayılmalı”
» İZİKAD’dan Ticaret Gazetesi’ne ziyaret
» Daha yolun başındayız
» Yurtdışından ne getirebilirim? Cevabı artık bir tık uzakta
» Apple, Çin’de ikinci veri merkezi kuruyor
» Koç Üniversitesi Denizcilik Formu (KÜDENFOR)’un “Türk Boğazlar Sistemi” çalıştayı
» İş sağlığı ve güvenliğini yarışarak öğrenecekler
» ERA Türkiye’ye ABD’den 2 ödül birden


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.02.2018
  Ticaret 23.02.2018
  Ticaret 22.02.2018
  Ticaret 21.02.2018
  Ticaret 20.02.2018
  Ticaret 19.02.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni