• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kadın yönetmenler Buca’da buluşuyor

27 Şubat 2020 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Kadın yönetmenler Buca’da buluşuyor

           HABER MERKEZİ     
     Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek Kadın Yönetmenler Festivali, 29 Şubat’ta Buca Belediyesi ev sahipliğinde kapılarını açmaya hazırlanıyor. Tarık Akan gençlik Merkezi’nde 6 gün boyunca gerçekleşecek festival, 11’i İzmir yapımı olmak üzere 37 film gösterimi, 7 atölye ve 2 panel sinemaseverlerle buluşturulacak.
     Sinema sanatına verdiği özel önemle çalışmalar yürüten Buca Belediyesi, bu kez de kadın yönetmenler için beyaz perdeyi aralamaya hazırlanıyor. Kadın gözüyle sinema sanatını yansıtacak 3. Kadın Yönetmenler Festivali İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla  bu yıl 29 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında Buca Belediyesi Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
     6 gün boyunca ücretsiz olarak tüm sinemaseverleri Buca’da buluşturacak festival, bu yıl “Her kadın başka hayaller kurar” temasıyla gerçekleşecek. Festival kapsamında 11’i İzmir yapımı olmak üzere 37 film gösterimi, 7 atölye ve 2 panel sinemaseverlerle buluşturulacak.

FESTİVALE ÖZEL İKİ İLK GÖSTERİM
     Türk sinemasında kadın yönetmenlerin hayata geçirdiği eser sayısının daha da arttırılmasını ve genç kadın yönetmenlerin teşvik edilmesini hedefleyen festival kapsamında, Eylem Kaftan’ın Kovan filmi İlkler Unutulmaz Özel Gösterimi olarak 3. Kadın Yönetmenler Festival’inde gösterilecek. Festival kapsamında iki filminde ilk gösterimi gerçekleşecek. Filiz Temiz Gecikmişin ‘Hayat Ağacı’ belgeseli ve Gözde Hürmeydan’ın kısa filmi ilk kez 3. Kadın Yönetmenler Festivali’nde seyirciyle buluşacak.
     Cumartesi günü perde açacak festivalin dördüncü günü olan 3 Mart Salı günü ise ödül töreni gerçekleştirilecek. Akademi Kategorisi Emek Ödülü ve Sinema Yazarlığı Kategorisi Emek Ödülü verilecek.

SİNEMA ATÖLYESİ
     Festivalde Prof. Berrak Taranç tarafından “Başka Hayalim Film Müziği”, Nurdan Tümbek Tekeoğlu tarafından “Filmler için yeni bir kaynak kitlesel fonlama”, Ayşegül Doğan tarafından “Kısa Film”, Yönetmen Aysim Türkmen tarafından “Kentten Karakter Yaratmak”, Yönetmen Jale İncekol tarafından “1 Sahne 5 Yorum”, Psikiyatrist Dr. Hira Selma Kalkan öncülüğünde “Sanat Terapisi” ve yönetmen Çiğdem Sezgin tarafından “Senaryo Geliştirme Atölyesi” söyleşileri düzenlenecek.

YENİ OLUŞUMLARA DESTEK
     Festival direktörü Gülten Taranç, İzmir’de bağımsız film üretiminin yoğunluğuna da dikkat çekmek istediğini ve festival süresince Buca’nın ve kentin tanıtılmasını hedeflediğini de belirtti. Ayrıca gelen konuk yönetmenlerle yapılacak olan sektörel toplantılarla yeni bir meslek birliği kurulma ihtimalinden de bahseden Taranç, “Festivalimiz sadece film gösterimleri için düzenlenmiyor, kadın sinemacıların bir araya gelmesi ve yeni oluşumların kurulması da bir diğer hedefimiz” dedi.

KADINLARIMIZIN GÜCÜNE GÜÇ KATMAYA DEVAM EDECEĞİZ
     Tüm İzmirlileri festivale davet eden Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, “Kentimizde gerçekleşecek böylesi önemli bir festivalde, İzmirli sinemaseverleri kıymetli bir film seçkisi ve kadın yönetmenlerle buluşturmayı, sektördeki kadın sinemacılar için bir tanışma ve iş birliği zemini yaratmayı hedefliyoruz. İnanıyoruz ki festival boyunca sinema sektörünün kalbi Buca’da atacak. Kentimizin kadın ve sanat kimliği ön planda olacak şekilde, kadın gözüyle beyaz perdede var olabilmek bir diğer isteğimiz. Hayatın içinde, tüm ekonomik ve sanatsal faaliyetlerde yer alan kadınlarımızın gücüne güç katmaya, yürekten desteklemeye devam edeceğiz. Tüm hemşehrilerimizi bu büyük sanat şöleninin bir parçası olmaya davet ediyorum” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi martta 35,7 oldu
» EPDK: Hiç kimse mağdur edilmeyecek
» “Ücretsiz maske dağıtımının ayrıntıları paylaşılmalı”
» Covid-19 ile mücadeleye “gençlik aşısı”
» Kuru kayısı 8 ayda 197 milyon dolar getirdi
» 2. Faz sosyal yardım, düzenli sosyal yardım alan farklı 2 milyon 300 bin haneye verilecek
» BKM mart ayı verilerini açıkladı; Temassız ödemeler 3 katına çıktı
» Medya ve reklama yapılan yatırım 2019’da 11 milyar lirayı geçti
» Toplu ulaşımda düşüş yüzde 85’i buldu
» ETİK’in Zoom ile video konferansları başlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.04.2020
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni