• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kadınlar ‘dayanışma ağları’ örüyor

20 Eylül 2019 Cuma 12:00
12
14
16
18

   ► Mülteciler ile iş hayatına ilk defa adım atan Türk kadınları midye dolma yapımı ve balık ağı üretimi-tamiratı ile geçimlerini sağlıyor.

     Türkiye’de 2017 yılında FAO tarafından uygulamaya konulan Suriyeli Mülteciler Müdahale Planı (SRRP) kapsamında Türkiye’nin Güneydoğu bölgesi başta olmak üzere, mülteciler ve ev sahibi topluluklardan savunmasız haneler için gıda güvenliğinin arttırılmasına ve geçim kaynaklarının geliştirilmesine yönelik projeler uygulanıyor.
     Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde, Avrupa Birliği Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Japon hükümetinin fonlarıyla hayata geçirilen “Beceri Eğitimleri ve Üretim Araçları Vasıtasıyla Geçici Koruma Altındaki Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Topluluklann Geçim Kaynaklarının Güçlendirilmesi” projesi kapsamında İzmir İl Tarım Müdürlüğü kadınlara midye dolma üretimi ve balık ağı üretimi-tamiratı konularında eğitim veriyor. Projelerin FAO Türkiye yöneticiliğini  Aysegül Selışık yapıyor.

     Hayata geçirilen projeler kapsamında eğitim alarak istihdam edilen mülteci kadınlar gerçekleştirilen projeler ile yeni bir hayata başladıklarını anlatırken, iş hayatına henüz adım atan Türk kadınları da projelerin hayatlarını nasıl değiştirdiğini paylaştı.
     Torbalı ilçesinde bir kadın işletmeci olan Emel Aksoy Gündemir’in Emel Balık ve Balık Ağı fabrikasında balık ağı örme eğitimi alan 50 kadından bir kısmı istihdam edildi. Emel Balık’ta istihdam edilen mülteci kadınlar, balık ağı ördükleri fabrikada daha önce yaşadıkları ayrımcılıkların hiçbirini görmediklerine ve sosyalleştiklerine dikkat çektiler.

“Kooperatifte ayrımcılık yapılmıyor”
     Suriye’den 6 yıl önce Türkiye’ye gelen 18 yaşındaki Nazire Hendavi, balık ağı fabrikasından önce çalıştığı yerlerde olumsuzluklar yaşadığını söyledi. Hendavi, “Kursiyer olarak başladım. Burada çok mutluyuz. İhanet ve ayrımcılık yok. Burada herkese aynı davranıyorlar. İşin zorluğundan önce huzurumuzun olması çok önemli. İşimiz de gayet kolay ve rahat. Annem babam ve iki abim ile birlikte yaşıyoruz. Ailemize abim ile ben bakıyorum. Eğer Türkiye’de kalırsak bu işte çalışmaya devam etmek istiyorum” dedi.

“İkiz kardeşler balık ağı yaparak ailesine bakıyor”
     Suriye’den 4 yıl önce Türkiye’ye gelen Yememe Hamo, “18 yaşındayım. Suriyelilerin gittiği okulda Türkçe öğreniyorum. Okumayı çok seviyorum. Üniversiteye girmek istiyorum. Ben ve kız kardeşim ailemize bakıyoruz. Arkadaşım burada çalışırken bana eleman gerektiğini söyledi. İşe alındım. İşimden çok memnunum. Burada hem arkadaşlıklar güzel hem de geçimimizi sağlıyoruz.
     Yememe Hamo’nun kardeşi Lina Hamo da, “18 yaşıma yeni girdim 4 yıl önce tüm ailemiz ile Türkiye’ye kaçtık. Yedi kardeş, anne ve babamız ile birlikte dokuz kişilik bir aileyiz ve iki kız kardeş olarak ailemize bakıyoruz. Babam da Suriye’de balıkçılık yapıyordu ve işim bana kolay geldi. Ben de Türkçe kursuna gidiyorum ve okumak istiyorum” dedi.

Dekoratif taş fabrikasından balıkçılığa
     Türkiye’ye 3 buçuk sene önce gelen Azize İbo, “Suriye’deyken dekoratif taş fabrikamız vardı, maddi durumumuz çok iyiydi. Savaşla birlikte mal varlığımızı ve işimizi kaybettik. Tek tesellimiz ailemizden kimsenin canına bir şey olmaması” dedi.

“Üniversite okumak istiyorum”
     5 yıldır Türkiye’de yaşayan 21 yaşındaki Simav Abbes, “Bir sene Urfa’da okula gittikten sonra buraya geldim, dört yıldır ise İzmir’deyim. Burada bazı fabrikalarda çalıştım zor ve ağır geldi. Balık ağı yapmak ise çok kolay, üstelik arkadaşlıklarımız ve çalışma ortamımız çok güzel. Türkçe ve İngilizce kursuna gidiyorum. Daha sonra üniversite okumak istiyorum” dedi.

10 kişilik ailesine bakıyor
     14 yaşından bu yana 7 yıldır Türkiye’de yaşayan Nalin Hasan ise balık ağır örmenin kolaylığının yanı sıra çalışma ortamında arkadaşlıkların güzel olduğunu söyledi. 10 kişilik bir ailenin geçimini  tek başına sağlamaya çalıştığını ifade eden Hasan, daha önce çalıştığı fabrikalarda ayrımcılık, hakaret yaşadığını burada ise çok mutlu olduğunu ifade etti.

“Kadınlar, erkeklere göre sabırlı ve dayanıklı”
     Emel Balık ve Balık Ağ’da ustabaşı olan Ayhan Şanlı, “Geçmişte Artvin’de ailemle birlikte çay üreticiliği yapıyordum. Gerence’de balık çiftliklerimiz vardı, bu nedenle su ürünleri sektörüne aşinayım. Akrabam olan Emel Aksoy Gündemir ile görüşmemizin ardından işe başladım ve 17 senedir burada çalışıyorum. Bu fabrikada kadın istihdamına önem veriliyor. Kadınlar, erkeklere göre daha sabırlı ve dayanıklılar. Öte yandan kadınlar el işçiliğine daha yatkınlar ve algıları daha açık. Şu anda yaklaşık olarak 20 kadın istihdam ediliyor” ifadelerini kullandı.

“Kadınlar evlerinden çıkmalı”
     Tekstil sektöründe bir süre çalıştıktan sonra balık ağı fabrikasına işe giren 31 yaşındaki evli ve iki çocuk annesi Aybike Karatepe, “Yaklaşık olarak bir aylık eğitim sürecinin ardından istihdam edildim. Bu fabrikada kadınlar diğer  fabrikalara göre daha rahat ediyor” dedi.
     4 yıldır balık ağı fabrikasında çalışan 45 yaşındaki Emine Sert; “41 yaşıma kadar hiç çalışmadım. Çocuklarımı okutup, evlendirdikten sonra evde oturmaktan sıkıldım ve iş arayışına girdim. Daha önceden evde yaptığım el işleri ile ufak tefek para kazandım. Bu fabrikaya girdikten sonra daha önce çalışmadığım için çok pişmanlık duydum. Şimdi hem daha fazla para kazanıyor hem de sosyal hayata karışıyorum. Çalışmayan kadınlar evde durmasınlar. Kendi paralarını kendileri kazansınlar” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» “Hazır yemek sektöründe 150 bin kişi işsiz kalabilir”
» “Salgın süreci sonunda kreşlerin yüzde 40’ı kapanacak”
» ‘Altın’da vergi artışı kayıt dışını tetikleyebilir
» “Düğünler bayram olsun”
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni