• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kadınlarımız iş dünyasında daha fazla yer almalı”

09 Mayıs 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

“Kadınlarımız iş dünyasında daha fazla yer almalı”

           HABER MERKEZİ     
     Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) ile biraraya geldiği toplantıda, “İçinde kadın emeği yoksa, hiçbir başarı hikayesi yazılamaz. Bu yüzden; bilimde, teknolojide ve sanayide, kadınlarımızın katkısı ile sıçrama yapacağız.” dedi.
     Kadınların iş dünyasında daha fazla yer almaları için gösterdikleri gayretten dolayı Ege İş Kadınları Derneği’ni kutluyan Bakan Özlü, “EGİKAD örneğinde olduğu gibi; sivil toplum çatısı altında örgütlenen kadınlarımızın, çok daha başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Bizler; iş dünyasında, siyasette, eğitimde, sanatta, sporda ve diğer tüm alanlarda, kadınlarımızın daha fazla ön planda olmasını, seslerini daha fazla duyurmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

“Kadın emeği yoksa, başarı hikayesi yazılamaz”
     Bir ülkede kadınlar iş ve çalışma hayatında etkin değillerse, o ülkenin kalkınması, büyümesi, hedeflerine ulaşması mümkün olmayacaktır” diye konuşan Bakan Özlü, “Sizlerin, bu kapsamdaki çalışmalarınıza, sonuna kadar destek veriyoruz. Özellikle; çalışma yaşamında, iş dünyasında ve üretimde, kadınlarımızın daha fazla yer almalarını istiyoruz. Çünkü çalışma yaşamı; bir yandan kadınların üretkenliğini, saygınlığını, özgüvenini ve ekonomik özgürlüğünü sağlarken, diğer yandan toplumsal kalkınmamızı anlamında da vazgeçilmez bir zorunluluktur.” ifadelerini kullandı.
     ‘İçinde kadın emeği yoksa, hiçbir başarı hikayesi yazılamaz’ diye sözlerine ekleyen Özlü, “Bu yüzden; bilimde, teknolojide ve sanayide, kadınlarımızın katkısı ile sıçrama yapacağız. Sizin Türk bilimine, teknolojisine ve sanayisine katkınız; sözde değil, gerçek bir katkıdır.” dedi.

“Türk kadınları, buzulların yeni kâşifleri”
     15 bin kilometre uzakta, Antarktika’da Türk Bilim Üssü’nü kurulacağını hatırlatan Bakan Faruk Özlü; “Antarktika’ya 2. Seferimizi yaptık. Antarktika Bilim Seferimize, bir ‘kadın bilim insanı’, Doç. Dr. Burcu Özsoy liderlik ediyor. Türk kadınları ‘buzulların yeni kâşifleri olarak, bizleri gururlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

“Genç akademisyenlerde, kadınlarımız erkekleri geçti”
     Yüksek Öğretim Kurulu’nun, bir hafta önce yayımladığı istatistikleri paylaşan Bakan Özlü, “Ülkemizdeki üniversitelerde, toplam 158 bin akademisyen görev yapıyor. Üniversite hocalarımızın 70 bini kadın, 88 bini erkek akademisyenlerden oluşuyor. Yani, üniversite hocalarımızın % 45’ini kadınlar oluşturuyor. Ülkemizde 7 bin 700 kadın profesör, gençlerimizi geleceğe hazırlıyor.” dedi.
     YÖK istatistiklerinde, hepimizi çok memnun edecek önemli bir ayrıntıya değinen Bakan Özlü, “Buna göre; ülkemizde 23 bin 190 kadın araştırma görevlimiz bulunuyor. Erkek araştırma görevlisi sayısı ise; 22 bin 800. Yani; genç akademisyenlerde, kadınlarımız erkekleri geçti. Bunun anlamı; gelecek 5-10 yıl içinde, kadınlarımız, Türk akademi dünyasına mühürlerini vuracaklar.” diye konuştu.

“Girişimci kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz”
     Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, bağlı kuruluş KOSGEB vasıtasıyla, girişimcilere çok önemli destekler verdiklerinin altını çizen Bakan Faruk Özlü; “Bu destekleri verirken, kadın girişimcilerimize özel olarak yaklaşıyoruz. Girişimci kadınlarımıza, pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kadın girişimciliği; KOSGEB desteklerinde, Stratejik hedefler olarak yer alıyor. Bu desteklerle ilgili olarak, sizlere bazı rakamlar vermek istiyorum: 2016 ve 2017 yıllarında; toplam 216 bin kadınımıza, ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ verdik. Yine 2016 ve 2017 yıllarında; kadınlarımızın kurduğu, tam rakam vereyim, 18 bin 413 firmamıza, 340 milyon lira tutarında ‘Yeni Girişimci’ desteğinde bulunduk.
     2012 – 2017 yılları arasında, 21 bin İzmirli kadınımıza, Uygulamalı Girişimci Eğitimi verdiklerini sözlerine ekleyen Bakan Özlü, “Büyük bir mutlulukla ifade etmek isterim ki; söz konusu İzmirli kadın girişimcilerimizden 935 tanesi, verdiğimiz desteklerle, kendi işini kurdu. Kendi işini kuran İzmirli Kadınlarımıza, 23 milyon lira destek sağladık.” şeklinde konuştu.

“KOSGEB, gelen projelere mutlaka destek olacaktır”
     Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü EGİKAD üyeleriyle biraraya geldiği toplantıda sözlerini şöyle tamamladı; “Elbette biz Bakanlık olarak bu destekleri verirken, sivil toplum kuruluşlarımızla, ortak hareket ediyoruz. İlgili Sivil Toplum Kuruluşlarımızla birlikte, ortak projeleri hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede; siz değerli Ege İş Kadınları Derneğinden, kadın girişimcilerimize yönelik projeler bekliyoruz. KOSGEB; sizlerden gelecek olan projelere, mutlaka destek olacaktır. Ben de ayrıca, bu projeleri özel olarak takip edeceğim. Sözlerimin sonunda, birkaç gün önce, Avrupa Şampiyonu olan ve hepimizi gururlandıran, Vakıfbank Kadın Voleybol Takımını tebrik ediyorum. Başarılı çalışmalarınızın devamı dileğiyle, sizleri ve şahsınızda tüm iş kadınlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

 


+ Benzer Haberler
» Kiraz ihracatında hedef 200 milyon dolar
» “Çocuklarımız istikbalimizin teminatıdır”
» Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı kınandı
» Mobilyanın global oyuncusu Loda Mobilya İzmir’de
» EGSD’den vefa toplantısı
» BAYOSB’den sanayiciye yatırım desteği
» “Ay çekirdeğinde kalite düştü”
» MODEF’in yabancı ziyaretçileri memnun etti
» Tasarımın yıldızları Işık’ta buluştu
» Ankaralı iş kadınlarından İzmir çıkarması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni