• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kadınların başarıları görünür kılınmalı”

14 Ocak 2019 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

“Kadınların başarıları görünür kılınmalı”

   ► İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter: Kadınlar birbirlerine doğru rol model olmalı.

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), iş dünyasındaki kadının daha da güçlendirilmesini hedefleyen ve ABD Büyükelçiliği’nin fon desteği verdiği ‘Ege Bölgesi’ndeki İş Kadınları Derneklerinde Kapasite Geliştirme’ projesi kapsamında İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) Gelecek İçin Kadın Konuşmaları’ etkinliği düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak Şafak Pavey, Gülsün Bilgehan Toker ve Canan Güllü katıldı. Gelecek İçin Kadın Projesi’nin kapanış toplantısında konuşan İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, kadınlara dair olumlu örneklerin, başarıların, liderlik yeteneklerinin de ön plana çıkarılması gerektiğini, görünür kılınması gerektiğini belirtti.

“Türkiye’de ilk kadın hareketi İzmir’de gerçekleşti”
     Donanımlı ve etkin rol model olan kadınların bir araya geldiğini söyleyen Serter, “Türkiye’deki ilk kadın hareketi1828 yılında İzmir’de gerçekleşmiş, İzmirli kadınlar ekmeğe yapılan zammı protesto etmiş, 3’üncü günün sonunda ise geri aldırmayı başarmışlardı. Burada toplanmamızın amacı, güçlü STK’ların içindeki güçlü kadınlar olarak, tüm kadınlar için, eşitlikçi politikalar üretilmesi ve uygulanması adına İzmir’den sesimizi duyurmak. Aslında konu kadın meselesi değil, demokrasi ve insan hakları meselesi. Kadınların pozitif ayrımcılıktan ziyade, erkeklerle eşit fırsatlardan yararlanmaya ihtiyacı var. Bunun için yasalarımız mevcut. Fakat maalesef uygulamada sorunlar yaşıyoruz. Dünyada bir ülkenin gerçekten demokratik olup olmadığının en temel göstergelerinden bir tanesi, iş dünyasında, meclislerde, yerel yönetimlerde, karar mekanizmalarındaki kadınların oranıdır” diye konuştu.

“Kadın erkek eşitliği için 217 yıl gerekiyor”
     Türkiye’nin toplumsal cinsiyet eşitliği sıralamasında 149 ülke arasında 130’uncu olduğunu ifade eden Serter, “Eşitliği yakalayabilmemiz için 217 yıl gerekiyor. Gördüğünüz gibi eşitlik hedefi ile gerçek durum arasındaki fark o kadar büyük. Kamu, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, gönüllüler, kadınlar ve erkekler bir araya gelmeden hep birlikte büyük gayret sarf etmeden, bu hedefe ulaşmamız mümkün görünmüyor. Hepimiz bireysel olarak, iş dünyası olarak, kurumlar ya da dernekler olarak üzerimize düşeni yapıyor muyuz? Yeni rüyalar görmeye başlamamız lazım. Bunu başarabilmek için daha çok bir araya gelmeliyiz.  Daha çok birbirimize, doğru rol modeller olmalıyız.  Birbirimizden güçlenmeliyiz. İşte bu yüzden, kadınların STK’larda yer almaları büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.
     İstatistiklere bakıldığında, STK’larda kadın oranının düşük olduğunu belirten Serter, “Türkiye’de 11 milyon 122 bin STK üyesi var. Bu kişilerin yüzde 20,55’i kadın, yüzde 78,60’ı erkek. İzmir’e bakınca durum biraz daha iyi. İzmir’de kayıtlı dernek üyelerinin yüzde 27,22’si kadın, yüzde 72,03’ü erkek. Kadına dair olumsuz örnekleri çoğaltabiliriz. İş gücüne katılımdaki engeller, eşit işe eşit ücret alamamak, eğitimsizlik, şiddet, mobing, yükselememe, toplumsal olarak kadına biçilen roller bunlar canımızı çok acıtan gerçekler. Olumlu örnekleri, başarıları, kadının liderlik yeteneklerini de ön plana çıkaralım, görünür kılalım” dedi.

“Dünyadaki mal varlığının sadece yüzde 1’i kadınların”
     Kadın Hakları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Engin Demir, “Gelecek için kadın projesinde paydaş dernek olmaktan mutlu ve onurluyum. Dünyadaki işlerin yüzde 66’sı kadınlar tarafından yapılıyor. Sadece toplam gelirin yüzde 10’una sahipler. Asıl önemlisi dünyadaki mal varlığının sadece yüzde 1’i kadınların ama aile içi şiddetin yüzde 90’ı kadınlara karşı işleniyor. Kadının insan hakları, toplumsal yaşamın bütün kesimlerinde erkeklerle eşit bir biçimde sahip olması gereken haklardır. Aile içinde ana olarak ve çalışma yaşamının da özel olarak korunmasını da içine alır. Biz bugün bu çağdaş eğitimlerimizle çağdaş giysilerimizle bu önemli proje için hep birlikte çalışabiliyor ise bu da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eseridir. Projenin sonuçlarının toplumumuza ve kadınlarımıza yeni açılımlar getirmesini diliyorum” diye belirtti.

Genç kadın girişimciler projelerini tanıttı
     Toplantıda, fizikte, kültür ve sanatta, tıpta, kadınlarla ilgili sosyal sorumluluk projelerinde başarılar elde etmiş, gelecek vaad eden genç kadın girişimciler projelerini tanıttı. Berna Akdeniz ve  Leyla Almasoud, Pelin Kaya, Zeynep Özkundakçı ve Kız Başına Proje Ekibinden Serde Caferoğlu, Özge Kütün  ve Ece Kınacı projelerini katılımcılara tanıttı.
     Genç kadınların projelerini tanıtmalarının ardından Profesör Aylin Göztaş moderatörlüğünde, Gülsün Bilgehan, ‘İş Yaşamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Toplumsal Uygulamalar’ ile ilgili konuşmasını gerçekleştirdi. Diğer bir konuşmacı olan Şafak Pavey ise, ‘Gelecek İçin Eğitim ve Kültür Arasında Uzlaşma’ ile ilgili konuştu. Canan Güllü ise ‘İş Yaşamında Kadınlar İçin Hak Temelli Yaklaşım’ konusunu ele aldı.

 


+ Benzer Haberler
» Bugün, Ticaret Gazetesi’nin 77’inci yılını geride bırakıyoruz
» Ege’de akuakültüre ön yargı kırıldı
» “Kıdem tazminatının olumsuzluklarını gündeme getireceğiz”
» Mükemmeliyet Merkezleri yönetmeliği yayınlandı
» İngiltere’den Muğla’ya olan direk uçuşlar Fethiye’yi canlandıracak
» Alpaslan: “İzmir’e değer katacak bir yapı için önemli adım”
» SOCAR Türkiye’ye ‘En Etkin 50 CFO’ ödülü
» İzmirli turizmcilerin ödül gecesi
» Çelik: “Konkordato sürecinde arabulucular öne çıkarılmalı”
» Modanın yeni prensesi İpek Kızıltan


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni