• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kamyoncular dijital takografa hazır değil

09 Ocak 2020 Perşembe 17:00
12
14
16
18

   ► Karayolu ile yolcu ve eşya taşımacılığı yapan ticari araçlarda kullanılan bir kontrol cihazı olan dijital takografın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tarafından yayınlanan yeni yönetmeliğe göre yeni yılda zorunlu hale getirilmesi ile birlikte sistemin altyapısının olmadığını belirten kamyoncu esnafı, yeni yönetmeliğe hazır olmadıkları gerekçesi ile tepki gösterdi.

     Karayolu ile yolcu ve eşya taşımacılığı yapan ticari araçlarda kullanılan bir kontrol cihazı olan dijital takografın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tarafından yayınlanan yeni yönetmeliğe göre yeni yılda zorunlu hale getirilmesi ile birlikte sistemin altyapısının olmadığını belirten kamyoncu esnafı, yeni yönetmeliğe hazır olmadıkları gerekçesi ile tepki gösterdi.

     31 Aralık 2019’dan itibaren zorunlu hale getirilen dijital takografın araçlarda bulunma zorunluluğu 6 ay kadar uzatıldı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Kamyoncular ve Kamyonetçiler Esnaf Odası Başkanı Ali Topal, “Kamyoncu esnafı 4 buçuk saati yolda geçirdikten sonra 45 dakika dinlenme veriyor, kamyoncu esnafı için herhangi bir dinlenme tesisi yok. Girdikleri istasyonlarda geri, gönderiliyorlar. Yeni yönetmelik yürürlüğe girmeden önce bu konuların alt yapısını oluşturmadılar” dedi.

“Dinlenme tesisi şart”
     Sürücü ve araç verilerine daha kısa sürede ulaşılması ve trafik kazalarının önüne geçilmesi amacıyla getirilen dijital takograf ile ilgili büyük sorunlar yaşandığına dikkat çeken Topal, “Yasaya karşı değiliz ama yasa çıkmadan önce bununla ilgili alt yapı oluşturulmadı ve kamyoncu esnafımız mağdur bırakıldı. Kamyoncu esnafının yolda sabit olduğu zaman istirahat edebileceği bir sosyal tesis yok. Kamyoncu esnafı yolda 4 saati doldurduktan sonra 45 dakika dinlenme veriliyor ancak bu süre için müsait bir yer yok. Kamyoncu esnafının bir yere yanaşması için 15 dakika süre veriliyor ancak öyle bir yer yok. Yasa çıktı ancak sosyal tesis oluşturulması gerekiyor. Dinlenme tesisleri için daha önce talepte bulunduk. Bir kamyoncu esnafı  dinlenmek için girdiği istasyondan geri gönderiliyor” diye konuştu.

“Bireysel kamyoncular yapamaz”
     Yükün sisteme girişi yükü yükleyen kişi tarafından yapılmasının istenildiğini ancak kamyoncu esnafının buna hazır olmadığına dikkat çeken Topal, “Kamyoncuların çoğunda tuşlu telefon var. Bizim kamyoncu esnafımız bireysel kamyoncular. Şirketler bunu daha kolay yapabilir, ona göre sistemleri var ancak bireysel kamyoncular yapamazlar. Işıkkent’te yapılan eylemde kamyoncu esnafı ile beraberdim, 100 esnaf varsa 40 tanesinde tuşlu telefon var” ifadelerini kullandı.

“Takograf süresi uzatılsın”
     Devlet tarafından yeni uygulamalar için alt yapı oluşturulması gerektiğinin altını çizen Topal, “6 ay süremiz var ancak bizim esnaf olarak buna yapacak bir şeyimiz yok. Devlet temel oluştursun ki biz de uygulayalım. Takograf süresinin uzatılmasını talep ediyoruz. Yoksa kamyoncu esnafının çift şoför kullanması gerekir. Bir şoförün maliyeti ise yüksek. Bizim esnafımız bu yükün altından kalkamaz” dedi.

10 Temmuz’a kadar takılmayacak
     Kamyoncu esnafının tepki gösterdiği sayısal takograflara ilişkin olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklmaları ise şöyle; “Sektörden talepler geldi. Yaklaşık 350 bin araç dijital takograf sahibi oldu. Bunu yanında 150 bin araç da henüz takografını takamadı. Ortada bir cari durum söz konusu. Bu durum için sayın Cumhurbaşkanımızın olurları da bu yöndeydi. 10 Temmuza kadar 6 aylık bir ek süre olduğu değerlendirildi. 10 Temmuz tarihine kadar 6 aylık bir uzatma söz konusu olacak.


+ Benzer Haberler
» Gürses: Bütçe açığı yüksek olacak
» Sanayici enerji fiyatlarında düzenleme bekliyor
» Takside ödeme kredi kartıyla da yapılacak
» İzmir’de 888 bin kişi uçağı tercih etti
» Lösemiyi anne karnında önlemek için doğru beslenin
» Müze gelirlerinde yüzde 48,46’lık artış
» Dağıtım bedelinin faturaya yansıması aylık 98 milyon TL
» 14 Şubat’ta kuyumcuların yüzü gülmedi
» Türkiye, ROP tedavisinde köprü olacak
» Pest kontrolde de çevre ile entegre mücadele yükseliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni