• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kanser tedavisinde doğru beslenme maliyet avantajı sağlıyor

25 Haziran 2019 Salı 11:00
12
14
16
18

Kanser tedavisinde doğru beslenme maliyet avantajı sağlıyor

   ► Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, kanser hastalarının doğru beslenmesinin tedaviye yardımcı olduğunu, tedavide çıkacak başka zorlukların önüne geçmesi nedeniyle maliyet avantajı da sağlandığını vurguladı.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, kanser hastalarının doğru beslenmesinin tedaviye yardımcı olduğunu, tedavide çıkacak başka zorlukların önüne geçmesi nedeniyle maliyet avantajı da sağlandığını söyledi.
     Prof. Dr. Sağlam, “Biz başlangıçta hastalara hangi risk grubunda olduklarını analiz eden bir test yapıyoruz. Basit bir test ve bu testin sonucuna göre beslenme ihtiyacı olanlara baştan başlanmasını öneriyoruz ki tedaviyi iyi tolere edebilsinler. Özellikle radyoterapinin yarattığı mukozit (ağız ve mukoza yaraları), tad duyusu azalması, cilt reaksiyonları gibi yan etkilerin tedavisinde farmakonütrisyon ürünlerinin etkisi önemlidir.

     Uygun kullanım yapıldığı zaman yan etkileri azaltarak hastaların hastanede kalış ve ek ilaç gereksinimini de azaltarak oldukça maliyet etkin (cost-effektive) olduğunu görüyoruz” dedi.
     Kanser hastalarının şeker alımını tamamen durdurmasının yanlış bir yaklaşım olduğuna da değinen Prof. Dr. Sağlam, özel durumlar dışında şeker kullanımının tamamen durdurulmasına gerek olmadığını bildirdi.
     Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, özellikle “meme kanserli hastalar, jinekolojik tümörler, prostat kanserleri, barsak tümörleri ve periferik yağlanmanın getirdiği şekerin negatif etki yapacağı bazı tümörler dışında hastaların sıfır şeker kullanmalarına gerek yok” bilgisini verdi.
     Özel durumlar dışındaki kanserli hastaların şeker alımını tamamen durdurmasının yanlış bir algıdan kaynaklandığının altını çizen Prof. Dr. Sağlam, mide-barsak tümörleri ve yemek borusu kanseri olan hastaların normal beslenme yapamadığını hatırlatarak, özellikle bu gruptaki hastaların şeker kullanmamasının ilave bir zorluk doğuracağını belirtti.

Protein önemli
     Kanser hastalarının beslenmesinde, enerji kaynağı olarak en üstte proteinler olduğunu ve bu hastalara protein almayı şiddetle önerdiklerini anlatan Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, kanser hastaları için özel tasarlanmış nütrisyon ürünlerinin önemine değindi. Prof. Dr. Sağlam, “Solüsyon şeklinde ve toz şeklinde beslenme ürünleri (farmakonütrisyon) var. Şu an Türkiye’de 4 firma aktif olarak çalışıyor. Bu ürünlerin içerikleri ve farklı tatları mevcut. D vitamininden zengin olanı, liften zengin olanı, proteinden zengin olanı, immüniteyi artıran ürünler var. Hastaların doktor gözetiminde bunları kullanmalarını ben çok mühimsiyorum. Mesela; yemek borusu tümörlerinde, mide tümörlerinde, kilo kaybı olan hastalarda nütrisyon ürünlerini tedavi başlangıcından itibaren vermek çok önemli çünkü bunların bir kısmı kas kitlesini de arttırıyor, kanserin getirdiği inflamasyonda da etkili.

     Kas kitlesi bizim için çok önemli, zira tedavilerimiz ve hastaların sağ kalım sürelerinde bile ön plana geçiyor. Sarkopeni (kas kitlesi kaybı) onkolojik tedaviler üzerine negatif etki yapmakta ve hastaların hayat kalitesini ciddi oranda düşürmekte” diye konuştu.
     Bu ürünlerin geri ödeme kapsamında olduğunu anlatan Prof. Dr. Sağlam, önemle vurgulamak istediği noktanın ise hekim kontrolünde kullanım olduğu ve sağlık raporu gerektiği konusu olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, kanser hastalarının beslenmesine yönelik KEPAN Derneği ve Türk Radyasyon Onkolojisi Derneğinin ortak bilinçlendirme çalışmaları yaptığını da açıklayarak, “Uygun beslenme ürünleriyle birlikte hastalığın tedavisini yaptığımız zaman hastaların hayat kalitesini bozmadan, kilo kaybı ve kas kitlesinde azalma yapmadan daha az yan etki ile daha etkin tedaviler oluşturmamız mümkün olabiliyor” bilgisini verdi.

Hangi besinlerin alındığına dikkat edilmeli
     Gıda alımında sağlıklı ve uygun koşullarda üretilmiş, mevsiminin sebze-meyvesinin kullanımının önemini hatırlatan Prof. Dr. Sağlam, onaylı, bilinen ve takip edilebilen üreticilerin ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.
     Yoğun trafik olan karayollarının yanında üretilmiş ürünler olduğunu belirten Prof. Dr. Sağlam, alınan ürünün nerede nasıl yetiştiğine dikkat edilmesini, özellikle yeşil bitkilerin mutlaka sirkeli suda yıkanmasını tavsiye ettiklerini söyledi.
     Hareketlilik ve obez olmamanın da önemli bir unsur olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Sağlam “Kas egzersizi kanser hastası için çok önemli. Mutlaka yürüyüş ve hafif spor öneriyoruz. Yani yürüyüş, kas gevşetme, çekme, eğilme, kalkma, özellikle karın, uyluk, sırt, bel kaslarını çalıştıran egzersizler yapılmalı” dedi.
     Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, D vitamini düşüklüğüne de işaret ederek, D vitamininin kanseri önlediği yönünde bir bulgu-araştırma olmadığını hatırlattı ve kanserli hastalardaki D vitamini eksikliğini yinelemelerde risk unsuru olarak gördüklerini, buna dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

     Prof. Dr. Sağlam, beslenmeye yönelik bazı dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında da şu bilgileri verdi:
     “Mevsimin meyvesi, sebzesini yiyelim, beslenmeyi çeşitlendirelim. Protein ön planda olsun, daha az karbonhidrattan enerji alalım. Sebzeler, kuru baklagillerden de protein alalım.  Bitkisel protein, hayvansal proteinleri belli oranda tüketmek iyi olabilir. Yağsız kırmızı et haftada bir yenilebilir. Süt çok ortada bir konu ama günlük bir bardak sütün zararı yok, içilebilir. Eğer barsakta sıkıntı yoksa, yoğurt güzel bir ürün, tüketilebilir. Yumurta olmazsa olmazımız bizim. Bunun yanında minimum da olsa şekerin alınması, karbonhidratlardan da bir besin alınması ve hatta lifli gıdaların alınması çok önemli.”


+ Benzer Haberler
» Kriz yurtdışı proje hedefini vurdu
» Çin-Türkiye Kültürel İletişim Forumu İstanbul’da düzenlendi
» “Perakendecilerin ve tüketicilerin yükü alındı”
» Kurulan ve kapanan şirket sayısı arttı
» Güvende kırılganlık sürüyor
» Konutta 3 milyarlık Eylül bereketi
» Philsa’da ‘Lider Tütün Çiftçileri Günü’ buluşması
» Otokar’ın elektrikli KENT Otobüsü Busworld Europe’da sergilenecek
» Ulusal Beste Yarışması’nın 11’incisi viyolonsel dalında
» Türk lezzetleri Amerikalılara Türk kahvesiyle tanıtıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.10.2019
  Ticaret 18.10.2019
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni