• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kanserin Farkında Olun, Hayatınızdaki Renkler Solmasın”

04 Şubat 2019 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

“Kanserin Farkında Olun, Hayatınızdaki Renkler Solmasın”

           ANKARA TİCARET     
     Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğünce, 04 Şubat 2019 Dünya Kanser Günü için kanserde erken teşhisin önemini vurgulamak ve kanser konusunda farkındalık sağlamak amacıyla Bakanlık resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılmak üzere “Kanserin Farkında Olun, Hayatınızdaki Renkler Solmasın” adlı bir video ve çeşitli içerikler hazırlanmıştır.

     Erken teşhisin önemine vurgu yapılan, 2 dakika 9 saniyelik videoda kanser türlerinden; meme kanseri, kolon kanseri, çocukluk çağı kanseri ve lösemi işlenmiştir. Kanser türlerinin her birine ait farklı renklerde, tüm dünyada kabul görmüş renkli kurdeleler vardır. Senaryoda, bu kurdeleler karakterlerin tedavi gördükleri dönemdeki fotoğraflarının üzerinde yer alırken onların kanser türlerini sembolize etmektedir. Günümüze gelindiğinde o kurdelenin o kişinin hayatına dair olumlu, farklı bir anlam kazandığı görülmektedir.

     Meme kanserinin pembe renkli kurdelesi toka, kolon kanserinin koyu mavi renkli kurdelesi bileklik, çocukluk çağı kanserinin altın sarısı renkli kurdelesi ayakkabı bağcığı, löseminin turuncu renkli kurdelesi nişan kurdelesi olmuştur. Karakterlerin kanser hastalıkları erken teşhis edildiğinden tedavi görmüş, iyileşmiş ve sosyal hayatlarına devam etmektedirler. Çünkü kanser erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir veya bireyin yaşam kalitesi korunabilir. Videonun sonunda tüm kanser türlerini temsil eden lavanta rengi kurdele ekrana gelir ve “Kanserin farkında olun, hayatınızdaki renkler solmasın.”, “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganlarıyla video sona erer.

     Bakanlık, Genel Müdürlük ve 81 İl Sağlık Müdürlüğü resmi sosyal medya hesaplarından #ErkenTeşhisHayatKurtarır etiketiyle paylaşılmak üzere kanser hakkında bilgi veren, kanserde erken teşhisin önemini vurgulayan, Bakanlığın sağlık hizmetlerini tanıtan, kanser konusunda farkındalık sağlayan çeşitli içerikler de hazırlanmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarından Paylaşılacak İçerikler
     •    “Kanserin Farkında Olun, Hayatınızdaki Renkler Solmasın” adlı video.
Kanserin farkında olun, hayatınızdaki renkler solmasın. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Kanseri önlemek için
     -    Sağlıklı ve dengeli beslenin
     -    Düzenli fiziksel aktivite yapın
     -    Sağlıklı kiloda olun
     -    Sigara kullanmayın ve pasif içici olmayın
     -    Kanser taramalarınızı ihmal etmeyin #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Erken teşhis, kanser tedavisinin başarılı olması için atılan ilk ve en önemli adımdır. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Tütün ve tütün ürünleri kullanımı; ağız, akciğer, karaciğer, mide, bağırsak, yumurtalık ve kan kanserleri de dâhil olmak üzere yaklaşık 15 farklı kanser türüne neden olabilmektedir. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Vücuttaki olağan dışı değişiklikleri tanıma konusunda;
     -    Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)
     -    Toplum Sağlığı Merkezi (TSM)
     -    Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM)
     -    Aile Sağlığı Merkezi (ASM) sağlık çalışanlarından bilgi alabilirsiniz. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Sağlıklı beslenme alışkanlığı ve düzenli fiziksel aktivite yapmak kansere yakalanma riskini azaltır. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Kanser, vücudun bir organ veya dokusunda beliren bazı anormal hücrelerin kontrolsüz ve düzensiz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Kadınlarda en sık görülen kanser türleri; meme, kolon, akciğer, rahim ağzı ve mide kanserleridir. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Erkeklerde en sık görülen kanser türleri; akciğer, prostat ve tütün kullanımına bağlı kanserlerdir. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Cilt kanserine yakalanma riskini azaltmak için güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde gölgelik yerlerde kalınmalı, koruyucu giysiler kullanılmalıdır. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Obezite, kansere yakalanma riskinin artırır. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Kanser taraması, hastalık belirti vermeden önce kanseri saptamaya yönelik yapılan muayene, görüntüleme veya laboratuvar işlemlerini içerir. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Kanser, erken dönemde tespit edildiğinde kontrol altına alınabilmektedir. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Kadınlarda meme kanseri taraması 40-69 yaş aralığında her 2 yılda 1 yapılmalıdır. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Kadınlarda rahim ağzı kanseri taraması 30-65 yaş aralığında her 5 yılda 1 yapılmalıdır. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Kadınlarda ve erkeklerde kolon kanseri taraması 50-70 yaş aralığında her 2 yılda 1 yapılmalıdır. #ErkenTeşhisHayatKurtarır
     •    Kanser hakkında bilgi edinmek; korunma, teşhis ve tedavi konularında size yol gösterir. #ErkenTeşhisHayatKurtarır

NOT: “Kanserin Farkında Olun, Hayatınızdaki Renkler Solmasın” adlı videoya T.C. Sağlık Bakanlığı YouTube hesabından 04.02.2019 tarihinde saat 10.00’da ulaşabilirsiniz. https://www.youtube.com/user/SaglikBakanligi

     ***Yapılacak haber içeriğinde videonun tamamının vatandaşlarımıza izletilerek kanserde erken teşhisin önemi konusunda farkındalığın artırılmasına destek verilmesini rica ederiz.

Sosyal Medya Hesapları
     https://twitter.com/saglikbakanligi
     https://twitter.com/sbsggm
     https://www.facebook.com/saglikbakanligi/
     https://www.facebook.com/sbsggm/
     https://www.instagram.com/saglikbakanligi/
     https://www.instagram.com/sbsggm/
     https://www.youtube.com/user/SaglikBakanligi

Kanser Hakkında Bilgiler
     Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır.

Ülkemizdeki son kanser verileri genel olarak değerlendirildiğinde;
     * Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat kanseri iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir.
     * Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir.
     * Hem erkeklerde hem de kadınlarda bağırsak (kolorektal) kanseri, üçüncü en sık görülen kanser türüdür.
     * Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür.


Kanseri Önleme ve Riski Azaltma
     Günümüzde kanserin %30-50’si önlenebilir. Bu, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerini uygulama yoluyla başarılabilir. Birçok kanserin iyileşme olasılığı, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse yüksektir.
     Tütün ve tütün ürünleri kullanımı, önlenebilir en büyük kanser nedenidir ve sigarayı bırakmak kansere yakalanma riskini azaltmak için yapılabilecek en iyi davranışlardan biridir. Tütün ve tütün ürünleri kullanımının; ağız kanserleri, akciğer, karaciğer, mide, bağırsak ve yumurtalık kanserlerinin yanı sıra bazı lösemiler (kan kanserleri) de dâhil olmak üzere yaklaşık 15 farklı kanser türüne neden olduğu bulunmuştur. Hangi yaşta olunursa olsun sigarayı bırakmak büyük bir fark yaratır, yaşam süresini uzatır ve yaşam kalitesini yükseltir.
     Alkol kullanımı; ağız, yutak, gırtlak, yemek borusu, bağırsak, meme ve karaciğer kanserine yakalanma riskinde artışa neden olur.

     Dünya Sağlık Örgütüne göre yaygın kanserlerin en az üçte biri sağlıklı bir diyetle, sağlıklı bir kiloyu korumak ve fiziksel olarak aktif olmakla önlenebilir. Sağlıklı beslenmek (yeterli miktarda meyve ve sebze ile lifli gıda tüketimi), sağlıklı kilonun korunması ve fiziksel aktivitenin (her gün 30-40 dakika yürüyüş) günlük yaşamın bir parçası haline getirilmesi; bağırsak, meme, rahim, yumurtalık, pankreas, yemek borusu, böbrek, karaciğer, ileri prostat ve safra kesesi kanserlerine yakalanma riskinin azaltılmasına yardımcı olur.
     Cilt kanserine yakalanma riskini azaltmak için güneş ışınlarına maruz kalmamak, bronzlaşma yataklarından ve solaryumlardan kaçınmak gerekir. Güneşin UV ışınlarının en yoğun olduğu zamanlar gölgelik yerlerde kalınmalı ve koruyucu giysiler giyilmelidir.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır
     Tüm kanserler erken belirti göstermez. Bununla birlikte, birçok kanser bir şeyin doğru olmadığına dair işaretler gösterebilir. İşaret gösterebilecek başlıca kanser türleri; meme, rahim ağzı (serviks), kalın bağırsak (kolorektal), cilt, ağız (oral) ve bazı çocukluk çağı kanserleridir. Bunu bilmek önemlidir çünkü kanseri erken teşhis etmek neredeyse her zaman tedavi etmeyi ve hatta iyileşmeyi kolaylaştırmaktadır. Dahası, bazı kanserlerin erken uyarı işaretlerini tanımak düşük maliyetlidir ve çoğu durumda herhangi bir özel teknoloji gerektirmez. Vücut için neyin normal olduğunu bilme ve olağandışı değişiklikleri tanıma konusunda doğru bilgiler Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezi (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezi (ASM) sağlık çalışanlarından öğrenilebilir.

Ülkemizde Yürütülen “Kanserde Erken Teşhis” Programları
     Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Ülke genelinde kanser taramaları; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezi (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezi (ASM)’nde risk gruplarına göre ücretsiz olarak yapılmaktadır.

     Meme kanseri taramaları: 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir klinik meme muayenesi yapılmakta, 2 yılda bir mamografi çekilmektedir.
Kalın bağırsak kanseri taramaları: 50-70 yaş arasındaki kadınlara ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi (GGT) ve 10 yılda bir kolonoskopi yapılmaktadır. Dışkıda gizli kan saptanıp kolonoskopi yapılan kişilerde henüz kanserleşmemiş polip halindeki tümörler tespit edilerek kanser gelişmesi önlenebildiği gibi, kanser gelişmiş olan olgularda da erken teşhis ile tedavi oranları artırılmaktadır.
     Rahim ağzı kanserleri taramaları: 30 - 65 yaş arası tüm kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA ve smear testi yapılmaktadır.

Kanserle İlgili Yanlış Bilgiler
     Kanserle ilgili yaygın yanlış bilgi, tedavisinin olmaması veya kanserle ilgili yapılabilecek hiçbir şeyin olmamasıdır ki bu bilgi anlaşılabilir bir şekilde korkuya neden olabilir. Korku, erken tanı için tarama yaptırılmasını engelleyebilir ve tedavinin gecikmesine neden olabilir. Bu durum yaygın bilinen yanlış bilginin bir kısır döngü içinde sürmesine sebep olur.
     Bilgilenerek, kanser hakkındaki korkular azaltılabilir ve yanlış düşünceler yerini doğru bilgilerle değiştirebilir. Bilgi, farkındalık ve anlama sayesinde kanser hakkındaki yanlış ve olumsuz inanç, tutum ve davranışlar değiştirilebilir.

 


+ Benzer Haberler
» Bornova’da Gençlik Şöleni başladı
» “Sen Bizi Tanısan Çok Severdin”
» Bornova’da 19 Mayıs coşkuyla kutlanacak
» Bornova’da önce meclis sonra iftar birlikteliği
» STK’lara ücretsiz salon ve ikram
» Bornova’da Capoeira rüzgarı esti
» Yerel tohumlar Bornova’da geleceğe taşındı
» Başkan İduğ’dan amatörlere bir müjde daha
» Başkan İduğ; “Meslek sahiplerine hemen iş imkanı”
» Pırlantalardan annelere sürpriz hediye


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
  Ticaret 14.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni