• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kanserle Dans Derneği kolon kanserine dikkat çekti

09 Nisan 2021 Cuma 09:00
12
14
16
18

Kanserle Dans Derneği kolon kanserine dikkat çekti

   ► Kanserle Dans Derneği, “Kolon Kanseri Farkındalık Ayı” çerçevesinde Mart ayı boyunca hasta ve hasta yakınlarının merak ettikleri konuları cevaplayan dijital bir bilinçlendirme kampanyası düzenledi.

           HABER MERKEZİ      
     Kanser alanında 176.000 takipçisiyle Türkiye’nin önde gelen hasta dernekleri arasında yer alan Kanserle Dans Derneği, “Kolon Kanseri Farkındalık Ayı” vesilesiyle kolon kanserine dikkat çekmek amacıyla hastalar ve hasta yakınlarına yönelik dijital bir farkındalık kampanyası hayata geçirdi. Yapılan kampanyada sosyal medya platformları aktif olarak kullanıldı. Mart ayında sosyal medya üzerinden bilinçlendirme postları, basılı ve dijital mecralarda medya çalışmaları ve 25 Mart’ta Doç. Dr. Cihangir Akyol’un katılımıyla gerçekleştirilen “Kolon Kanseri Tanı ve Tedavi Yöntemleri” konulu canlı yayınla hasta ve hasta yakınlarının doğru bilgiye erişimi ve erken tanı farkındalığının artırılması hedeflendi.

     Kanserle Dans Derneği Başkanı Sevil Gürkan yaptığı açıklamada; kolon kanserinin Türkiye’ de en sık görülen 3. kanser türü olduğunu belirtti. Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon insana kolorektal kanser tanısı konulmakta olduğuna ve yine her yıl 500.000 hastanın kolorektal kanser nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Gürkan “Kolon Kanserine yönelik yürüttüğümüz farkındalık çalışmasıyla dernek olarak amacımız, hastalarımızın ve yakınlarının en doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak, bu alandaki tedavi yöntemlerinden haberdar olmalarını temin etmek ve tedavi süreçlerinde yanlarında olabilmek.” dedi.

     Bu gibi farkındalık çalışmaları ile erken tanının önemine vurgu yaptıklarını kaydeden Gürkan, “Kolon kanserinde erken tanı gerçekten hayat kurtarıyor. Özellikle ailede kolon kanseri öyküsünün olması son derece büyük bir risk faktörü. Bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklerin ise mutlaka takip edilmesi çok önemli. Uzmanlar sigara ve alkol tüketiminin kolon kanseri risk faktörleri arasında olduğunu vurgulamakta. 50 yaşından sonra, kadın-erkek fark etmeksizin, mutlaka her 10 yılda bir kolonoskopi taramasından geçilmesi erken teşhis ve tedavi imkanını artıracaktır” dedi.

     Toplumda kolon kanseri farkındalığının artırılmasının çok değerli olduğunu vurgulayan Kanserle Dans Derneği Başkanı Sevil Gürkan; “Bu projenin gerçekleşmesinde yanımızda olan değerli hekimimiz Doç. Dr. Cihangir Akyol’ a ve projenin hayata geçirilmesine verdiği koşulsuz destek ile katkı sağlayan Medtronic firmasına bir kez daha en içten teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Unutmayın erken tanı hayat kurtarır” dedi.

HASTALIK HAKKINDA EK BİLGİ:
Kolon kanseri nedir?
     Kolorektal kanserlerin çoğu kolon veya rektumun iç yüzeyinde bir büyüme olarak başlar. Bu büyümelere polip denir. Bazı polip türleri zamanla (genellikle yıllarca) kansere dönüşebilir, ancak tüm polipler kansere dönüşmez. Bir polipin kansere dönüşme şansı, polip türüne bağlıdır.
     Kolorektal kanser riskini artıran faktörlere baktığımızda yaş, cinsiyet, aile öyküsü, kalıtım, yaşam tarzı gibi faktörler öne çıkmaktadır.  Kolorektal kanser riski yaşla birlikte artar. Kolorektal kanser, genç yetişkinlerde ve gençlerde ortaya çıkabilir, ancak çoğu 50 yaşın üzerindeki kişilerde ortaya çıkar.  Kolorektal kanser için teşhis erkeklerde ortalama 68 yaşında, kadınlar için de 72 yaşında olmakta. Rektal kanser için, bu ortalama hem erkekler hem de kadınlar için 63 yaştır. Erkeklerin kolorektal kanser geliştirme riski, kadınlardan biraz daha yüksektir.


Kolon Kanseri belirtileri nelerdir?
     Bağırsak alışkanlıklarında bir değişiklik
     İshal, kabızlık veya bağırsağın tamamen boşalmadığı hissi
     Dışkıda parlak kırmızı veya çok koyu kan
     Sık sık gaz sancısı, şişkinlik, dolgunluk ve kramplar dahil olmak üzere karın bölgesinde rahatsızlık
     Bilinen bir açıklaması olmayan kilo kaybı
     Sürekli yorgunluk hissi
     Düşük sayıda kırmızı kan hücresi olan açıklanamayan demir eksikliği anemisi


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 61.028
» Hububatçılar pandemi dinlemedi
» ESİAD’dan ihracatı durduran konteyner krizine çözüm çağrısı
» EGİAD’tan iş dünyasına pandemi ekonomisi için öneriler
» Pandemide perakende e-ticaretinde %40 artış
» Satılık konutta deniz kenarı değerleniyor
» Hazine ve Maliye Bakanlığı 9.1 milyar TL borçlandı
» Rekabet Kurulu 32 firmaya soruşturma açtı
» Çimento sektöründeki 9 teşebbüs hakkında soruşturma
» Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin eğitim rehberi hazırladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni