• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kantinlerin açılması maliyet yükü getirdi

03 Nisan 2021 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Kantinlerin açılması maliyet yükü getirdi

   ► İzmir Kantinciler Odası Başkanı Topçu; “Okula dönen öğrenci sayısının azlığı açılmadan öncekinden daha büyük mağduriyet yarattı”

           DUYGU GÖKSU      
     Geçtiğimiz ay uzaktan eğitim destekli yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte kantinciler iş yerlerini açtı.  Kantinlerde şu anda açılmadan öncekinden daha büyük bir mağduriyet olduğunu söyleyen İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Rasim Topçu, “Günlük kantine gelen öğrenci sayısı çok düşük ve iş yerlerini açan kantinci için bu çok zor bir durum. Kazanamadığı halde birçok maliyet doğuyor. Kantinlerin şu anda açılması kantincilerin lehine değil aleyhine bir durum” dedi.

     Yasal zorunluluktan dolayı iş yerlerini açan kantincilere büyük bir maliyet yükü geldiğini ifade eden Topçu, “Bildiğiniz üzere geçen yıl 11 Mart tarihi itibariyle okullarımız ve iş yerlerimiz kapandı. 2020 Eylül ayında bir iki haftalık uzaktan eğitimle destekli açıldı ve bilim kurulunun tavsiyesi ile Milli Eğitim Bakanlığı okulları yeniden kapattı. Bunu saymazsak kantincilerimizin 13 aydır iş yeri kapalı. 2 Mart itibariyle okulların açılmasından sonra öğrenci mevcudu az. Devam zorunluluğu olmadığı için yüzde 20’ler civarında bir öğrenci mevcut. Dolayısıyla yüzde 80’lik dilim gelmiyor ve yüzde 20’lik kısım iki saatlik ders yaparak kantine uğramadan evlerine gidiyorlar. Yani bu anlamda bizim kantinlerimiz yasal zorunluluktan dolayı açılıyor ancak bunun kantinciye para kazanıyor, hayatını idame ettirecek seviyede gibi algılanmasın. Kendi okulumdan örnek verecek olursam 260 kişilik son sınıf mevcudu olmasına rağmen, ikiye bölünüyor gelen günlük 130 öğrenciden 20-25 öğrenci okula geliyor. Bir okulda yapılan ciro 30 ile 35 TL civarında yapılıyor” diye konuştu.

Kiralar kantinciye ağır geliyor
     İş yerleri açıldığı için kira verme zorunluluğunun kendilerini sıkıntıya soktuğunu ifade eden Topçu, “Her sınıf için yüzde 5 oranında kira zorunluluğu var. Yüzde 5 diyip geçirmemeli, 100 bin TL kira veren bir kişi 20 bin TL ödemek zorunda ve aylık 2 bin TL’yi bu kazançlarla ödemek mümkün değil. Bakanlığa bu konuda yazı yazdık ancak henüz çözüm gelmedi. Kantinlerde şu anda açılmadan öncekinden daha büyük bir mağduriyet var. Okullar pandemiye rağmen tamamen açılsın demiyoruz. Yurt dışında her türlü tedbir alınmak koşulu ile yüz yüze eğitime devam ediyorlar. Eğitimlerine ara vermiyorlar bazı devletler hariç. Henüz ülkemizde bu hazırlıklar tamamlanmadı. Uzaktan destekli eğitim sistemi ile devam edilmesi de bize olumsuz yansıyor. Kantinler hiç açılmasa üzerimize daha fazla yük binmeyecek” ifadelerini kullandı.

“Önümüzü göremiyoruz”
     Kantinlerin açılmasıyla maliyetlerin büyük oranda arttığını belirten Topçu, “Hükümet, kapalı olan esnafa ekonomik anlamda destek olmaya çalışsa da yeterli değil. Tüm esnafı genelleştirmek çok adil bir durum değil. Kuaföre de aynı sosyal yardım kantinci esnafına da lokantacıya da aynı destek yapılıyor. Bizim iş yerlerimiz açık olmasına rağmen para kazanmayı bırakın üzerine bir de bedel ödemek zorunda kalıyoruz. Ticaret Bakanlığında bir birim kurulabilirdi hangi esnaf daha çok mağdur ortaya çıkabilirdi. Daha ne kadar uzun süre bu durumda olacağız öngöremiyoruz. Bu meslek grubuna kategorize edilerek basamak şeklinde destek olunmalıydı. Kantinci esnafında korkunç derecede bıçak kemiğe dayandı” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» “Hurma talebi geçen yılın üzerinde gerçekleşti”
» Gayrimenkulde faiz indirimi talebi
» Kitapçılar internetten satışı sevdi
» Kemeraltı esnafı Ramazan alışverişine bekliyor
» Çiftçi toprağına yabancılaştı
» “Kuyumcular, ana sermayesini harcamaya başladı”
» Esnafta kısıtlama endişesi
» “Düğün salonları yarı kapasiteyle çalışmalı”
» Kahverengi kokarcaya karşı ‘Samuray arıcığı’
» “Bakanlığın görevi kiralamak değil korumak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni