• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Karbon izi azalacak, ekonomik, sosyal gelişim artacak

19 Kasım 2019 Salı 21:00
12
14
16
18

Karbon izi azalacak, ekonomik, sosyal gelişim artacak

   ► Çevre ve şehircilik bakanlığı önderliğinde, ulaştırma, tarım ve enerji bakanlıkları tarafından yürütülen karbon izini azaltmaya yönelik AB projesi mayıs 2020’de tamamlanıyor.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi bakanlıklar ve yerel yönetimler, akademik kuruluşlar, sektörel uzmanlar ile STK’ların paydaş olduğu ve Türkiye’de ana hedefi bina, ulaştırma, tarım, atık olan 4 ana sektörde karbon izini azaltmayı hedefleyen AB destekli Düşük Karbonlu Türkiye Projesi, Mayıs 2020’de bitiyor. Proje karbon izini azaltmakla kalmayacak, ekonomik ve sosyal gelişim de sağlayacak.

     Projeyi yürüten Human Dynamics’in Kıdemli Proje Yöneticisi, Uluslararası Kalkınma Uzmanı ve Cornell İklim Değişikliği Bilim Üyesi olan Rade Glomazic, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile NATURA 2000, Düşük Karbonlu Kalkınma ile İstilacı ve Yabancı Türler projeleri gibi birçok başarılı proje geliştirdiklerini, yerel uzman ekiplerin desteği, bilgisi ve üst düzey performansı ile kamu kurumlarının özellikle çevre ve iklim değişikliği konusundaki artan ilgi ve özverisinden çok etkilendiklerini kaydetti.

     Bir süredir üzerinde yoğun şekilde çalıştıkları Düşük Karbonlu Türkiye Projesi’nin, Türkiye üzerindeki doğrudan emisyon azaltım etkisine sahip olabilecek bir dizi azaltım eylemini kapsayan çok özel bir proje olduğunun altını çizen Glomazic, “Ayrıca içeriği oldukça kapsamlı; sadece seçilen eylemlerin sera gazı emisyon azaltım potansiyellerini değil, aynı zamanda eylemlerin sosyal, çevresel ve ekonomik etkilerinin bir değerlendirmesiyle birlikte eylemlerin fayda-maliyet analizini de içeriyor. Yani, proje kendi içinde çok çeşitli teknik çalışmaları da barındırıyor” dedi.

     Glomazic, projenin Türkiye’nin sera gazı emisyonlarının yüzde 42,6’sı (2016) gibi önemli bir yüzdesini oluşturan sektörler olan binalar, atık, ulaştırma ve tarımı ele almayı hedeflediğini bildirerek, şunları söyledi:
     “Avrupa’nın önde gelen danışman şiketlerinden Hulla & Co Human Dynamics KG Austria’nın liderliğindeki uluslararası bir konsorsiyum tarafından yürütülen Düşük Karbonlu Türkiye Projesi’nin amacı, orta ve uzun vadeli iklim eylemlerine hazırlık için ulusal ve yerel kapasiteyi arttırmak ve Ulusal İklim Değişikliği Eylem Planı’nın (UİDEP – NCAAP) özellikle düşük maliyetli iklim değişikliği azaltım politikaları ve tedbirlerine odaklanan düşük karbonlu stratejilerin gerçekleştirilmesini desteklemek için analitik bir temel oluşturarak, AB iklim politikası ve mevzuatına, aşamalı olarak uyum sağlayabilecek, iklim dirençli düşük karbonlu kalkınmaya (LCD) doğru ilerlemek.

     İlk etapta proje paydaşları ile yakın bir işbirliği içinde, söz konusu alanlarda ileriye dönük politika ve stratejiler için bir temel oluşturan, mevcut iklim değişikliği azaltım ve Düşük Karbonlu Kalkınma politikaları, stratejileri, mevzuatı ve kurumsal performansın değerlendirilmesine yönelik 5 rapor hazırlandı. Bu çalışma, kompleks sektörel kalkınma politikaları ve sektörler arası ilişkilerle birlikte iklim değişikliği politikalarının odaklanan ekonomik sektöre olan etkisinin iyice kavranmasına doğrudan katkı sağlıyor.

     Bu çalışmanın bir parçası olarak, kamu, yerel yönetimler ve iş dünyasının yanında ilgili tüm kamuoyuna yönelik güçlü bir iklim değişikliği bilgi ve eğitim platformu; Ulusal İklim Değişikliği Bilgi Portalı (UİBP) geliştirdi.”
     Glomazic, bu süreçte 30’un üzerinde saha ziyareti ve proje paydaşlarıyla  toplantılar gerçekleştirildiğinin altını çizerek, “Sera gazı azaltım potansiyelleri ve maliyetlerini modelliyoruz. Ayrıca, azaltım eylemlerinin sosyal, çevresel ve ekonomik etkilerini de analiz ediyoruz. Yani bu proje karbon izini azaltmakla kalmayacak, ekonomik ve sosyal gelişime de katkı sağlayacak” dedi.

     Projenin sera gazı emisyon azaltım potansiyelleri ve maliyet değerlendirmesinin yanı sıra, uzun vadeli emisyon azaltım eylem projeksiyonları ve gelecekteki olası senaryoların analizi, mevcut ve yeni sektörel ile ulusal düşük karbonlu kalkınma politika ve stratejilerindeki gerekli güncellenmelerin yapılması ve geliştirilmesi için kritik öneme sahip olduğunu kaydeden Glomazic, şöyle devam etti:
     “Bu süreçte düzenlenen üç interaktif eğitim modüllerine, kamu, akademik kurumlar ve STK’lardan 120’nin üzerinde uzman katıldı.

     Biri Aralık 2017’de Bonn’da gerçekleşen COP 23, diğeri ise sektörel ve yerel seviyede iklim değişikliği azaltım ve düşük karbonlu kalkınma alanlarında katılımcılar arasında deneyim paylaşımı amacıyla, Eylül 2018’de Finlandiya ve İsveç’e, proje paydaşlarına yönelik iki çalışma ziyareti organize edildi. Önümüzdeki aylarda da, 2. Bileşen kapsamında Nihai Düzenleyici EtkiAnalizi raporları ve Sektörel Etki Analizi raporlarının hazırlanması tamamlanacak. Proje Mayıs 2020’de tamamlanarak ilgililere teslim edilecek.”


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı 100 bini geçti
» Vak’a/test sayısı oranı yüzde 7’lerin üzerinde dolaşıyor
» Egeli firmalar sürdürülebilir inovasyon için yarışıyor
» Valilikten yüz yüze eğitim açıklaması
» Avrupa’nın en büyük 7. rüzgar ülkesiyiz
» Doların Türkiye’nin dış borcuna bir günlük maliyeti: 56,5 milyar TL
» Karşıyaka Sabahattin Ali’yi unutmadı
» İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü personel servisi hizmeti alacak
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden amatör spor kulüplerine ve antrenörlerine destek
» “Yüksek getiri iştahına kapılmamak ve yüksek riski göz ardı etmemek şart”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni