• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kaspersky Lab, Türkiye’de kullanıcıların %88’inin başka insanlarla iletişim kurmakmak için internet bağlantılı cihazlarına sarılıyor

05 Kasım 2018 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

Kaspersky Lab, Türkiye’de kullanıcıların %88’inin başka insanlarla iletişim kurmakmak için internet bağlantılı cihazlarına sarılıyor

           HABER MERKEZİ     
     İnternet bağlantılı cihazlar insanların birbirleriyle iletişim halinde olmasını sağlamak için vazgeçilmez hale geliyor. Ancak çoğu kişi için bu cihazlar, başkalarıyla etkileşime girmek istemedikleri çeşitli sosyal durumlarda ihtiyaç duydukları koruyucu bir örtü vazifesi görüyor. Kaspersky Lab tarafından yapılan yeni bir anket, bu davranış eğliminin Türkiye’deki kullanıcıların %88’inde görüldüğünü doğruladı. Katılımcılar, başkalarıyla konuşmak istemediklerinde meşgul gibi görünmek için cihazlarını kullandığını belirtti. Bu da internet bağlantılı cihazları her koşulda koruma altına almanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

     Bir barda arkadaşınızı beklediğinizi düşünün. Bar epey kalabalık ve çevrenizde insanlar sohbet ediyor. Siz bu durumda ne yaparsınız? Tanımadığınız biriyle sohbete mi başlarsınız? Cebinizden veya çantanızdan telefonunuzu çıkarıp arkadaşınız gelene kadar oyalanır mısınız? İnternet bağlantılı cihazınıza bakmak varken neden diğer insanlarla konuşasınız, hatta göz teması kurasınız ki?

     Gerçek şu ki cihazlarımızı kullanma şeklimiz etrafımızdakilerle iki çift laf etmekten ve hatta kibar davranmaktan kaçınmayı kolaylaştırıyor. Kaspersky Lab tarafından yapılan yeni araştırma, Türkiye’de insanların %86’sının, sosyal bir ortamda ne yapacaklarını bilmediklerinde cihazlarına sarıldıklarını ortaya koyuyor. Ayrıca bu cihazlar, meşgul görünmeye veya başkalarından kaçınmaya çalışmadıklarında dahi insanların oyalanmak için ilk başvurduğu şeyler oluyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların %46’sı cihazlarını her gün vakit öldürmek için kullandığını, %53’ü ise günlük oyalanma ihtiyaçlarını gidermek için kullandığını belirtti.

     Vakit geçirme aracı olarak kullanılmalarının yanı sıra bu cihazlar, her gün karşılaşılan durumlarda önemli işleri halletmek için doğrudan başka bir insanla konuşmaktan kaçınmak isteyenlerin de hayatını kurtarıyor. Türkiye’de kullanıcıların yaklaşık üçte biri (%34); taksi çağırmak veya gidecekleri yerin yolunu öğrenmek gibi şeyleri, başka bir insanla konuşmaktan daha kolay buldukları için websiteleri veya uygulamalar üzerinden yapmayı tercih ediyor.

     Doğrudan iletişimden kaçınmamızı veya günlük yaşantımızda önemli bir boşluğu doldurmamızı sağlayan bu cihazlara her an bağlı olmamız, kullanılmaz hale geldiklerinde panik yaşamamıza neden olabiliyor. Türkiye’de insanların neredeyse üçte biri (%30), internete bağlı bir cihaz olmadan eğlenemeyeceklerinden endişe ediyor. %15’lik bir kesim ise cihazları çalışmazsa meşgul gibi görünemeyeceklerinden kaygı duyuyor.

     Kaspersky Lab Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dmitry Aleshin, “İnternet bağlantılı cihazlara olan bağlılığımız bizleri tahmin edebileceğimizden çok daha fazla şekilde etkiliyor. İnternete bağlı olmanın modern yaşam tarzını kolaylaştırma özgürlüğü sunduğuna şüphe yok fakat cihazlar insanların farklı ve zorlu sosyal durumlardan kurtulması için de büyük önem taşıyor. Bağlantı desteğini ne amaçla kullanıyor olursanız olun, cihazınızın en çok ihtiyaç duyduğunuz anlarda internete bağlı ve kullanılabilir durumda olmasını sağlamak önemli.” dedi.

     Neden veya durum fark etmeksizin cihazınızın her zaman yanınızda düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeler bağlantınızın güvenli olmasını sağlayacaktır:
     • Arkadaşımı beklerken cihazımı kullanmak istiyorum. Barın Wi-Fi bağlantısına girmek güvenli mi?
     Kaspersky Total Security’de yer alan Güvenli Bağlantı özelliği, güvenli olmayan herkese açık Wi-Fi erişim noktalarında bile cihazların ağ tehditlerine karşı korunmasına yardımcı oluyor.
     • Hayır, olamaz! Canım sıkıldı fakat telefonumun pili bitiyor. Şimdi ne yapacağım?
     Kullanıcılar, Kaspersky Security Cloud arayüzünde cihazlarının kapanmasına kaç dakika kaldığını geri sayım şeklinde görerek pil seviyelerini takip edebiliyor. Ayrıca, dışarıdayken de cihazları şarj edebilen birçok farklı taşınabilir güç kaynağı seçeneği bulunuyor.
     Android cihazlar için kullanışlı bir diğer çözüm olan Battery Life, telefonunun pili en uygunsuz anda bitmeye başlayan mobil kullanıcıları bu kötü durumdan kurtarmak için tasarlandı.
     • Telefonumu kaybettim! Şimdi kendi kendime nasıl eğleneceğim?
     Telefonunuzu kaybettiğinizde veya çaldırdığınızda Kaspersky Total Security’deki Hırsızlık Önleme özelliği cihazınızı takip edebiliyor ve endişelenmemeniz için veri sızıntılarını engelleyebiliyor. Uzaktan kilitleme ve yer tespit etme özellikleri cihazınızı bulunana kadar koruyor.

 


+ Benzer Haberler
» Başkan Sengel kadınlar için harekete geçti
» Karşıyaka’da ‘dayanışma’ ziyaretleri
» Bergama’dan Ankara’ya çam fıstığı seferberliği
» Radikal’den dereceye giren öğrencilere eğitim bursu
» “İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak”
» Başkan Soyer Kadifekale’de “Üretici Pazarı” açıyor
» İnsan sağlığını tehlikeye atan fırına zabıta darbesi
» Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı
» Vestel’e verilen idari para cezasının iptaline ilişkin dava reddedildi
» Fonet sermaye arttırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
  Ticaret 12.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni