• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Katar’a uygulanan abluka İzmir’den kırıldı”

03 Ağustos 2017 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“Katar'a uygulanan abluka İzmir’den kırıldı”

           DUYGU GÖKSU     
     Ekonomi Bakanlığı ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde; Katar ve Türkiye İkili İşbirliği ve Ticaret görüşmeleri kapsamında Türkiye-Katar İkili İş Görüşmeleri Toplantısı düzenlendi.
     Toplantıya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanı sıra Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmet Bin Casım Bin Muhammed El Sani, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ak Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ile Katar'dan 90, Türkiye'den ise çok sayıda işadamı katıldı.

221 kargo uçağının 60’ı İzmir'den kalktı
     5 Haziran’ın Katar'ın 15 Temmuz'u olduğunu ifade eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci , 6 Haziran'da Katar'a inen uçaklar başta olmak üzere yapılan tüm seferlerin yanı sıra Katar'a giden ilk gıda gemilerinin hep İzmir'den kalktığını söyledi. Giden ihtiyaç malzemelerine İzmir'in serin melteminin eşlik ettiğini açıklayan Bakan Zeybekci, "Katar'a ablukaya alınca içeride bir hareketlenmeyi umanlar, bu emellerine Türkiye'nin desteği sonucu ulaşamadı.

     Katar Ekonomi Bakanlığı bile o gün bizim bu kadar hızlı hareket edeceğimizi bilmiyordu ama biz hemen 'Hadi' diyerek bu işe kalkıştık. Çünkü 'Hadi' dendiğinde 'Neden' diye sorulmaz; kalkılıp gidilir. Katarlı kardeşlerimizin bize hadi dediğini duyduk ve neden diye sormadan bugüne kadar 221 kargo uçağı giti. Bunun 60'a yakını İzmir'den gitti; ayrıca bir gemi dolu gıda da yine İzmir'den gitti. İşte tüm bunlarla abluka İzmir'den kırılmış oldu" diye konuştu.

     Katar'a karşı yapılan bu ablukanın beklenenin aksine güçlü bir Katar ortaya çıkardığını açıklayan Zeybekci, "Türkiye ile Katar birbirini tamamlayan iki ülke. Birinde olan diğerinde hiç yok. Bütün eksiklerimizi birlikte tamamlayabiliriz. Burada üreterek hazır göndermek değil, bir kısmı burada geri kalanının diğer ülkede üretilebileceği şekilde gıda, tarım ve tüm ihtiyaçları birlikte karşılanabilir. Bizim de gelecekteki sürdürülebilir enerji ihtiyacımızı sağlayabileceğimiz kardeşimiz Katar'dır” dedi.

Ablukadan Türkiye sayesinde etkilenmedik
     Türkiye halkına Katar halkının şükranlarını getirdiğini belirten Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed Bin Assım Al Thani ise, "Şerefli tutumunuz ve bizlere verdiğiniz destekten dolayı İzmir'e ve Türkiye'ye çok teşekkür ediyorum. Kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da Katar Emirimizin selamlarını iletiyorum" diye konuştu. Bakan Al Thani, "Bir çok ülkede ekonomiler olumsuz etkilenirken bizim ekonomimiz sağlam durmakta. Katar'ın bağımsızlığı ve güçlü olması için var gücümüzle çalışmalıyız, Bize karşı yapılan ambargoyu İzmirlilerin de desteğiyle saatler içinde kırdık. Şu anda hiç bir konuda eksikliğimiz yok.

     Bizdeki doğal kaynaklar, doğalgaz ihracatı Katar'ın ekonomisine büyük destek vermekte. Bize karşı acımasızca yürütülen ve kanunlara karşı yapılan ablukadan Türkiye sayesinde etkilenmedik. Bugün Katar yine doğalgaz ve LNG'de dünya çapında üretimine devam etmekte. Yaşananların ardından doğalgaz ihracatımızda bir düşüş değil aksine yüzde 30'luk bir artış yaşadık. Türk ürünlerini de Katar pazarında kendini ispat etmesi sonucu tüm sektörlerde Türkiye'den malların girişinin hızlandırılması, bir çok alanda yatırımların yapılması bizler açısından son derece önemlidir. Bize karşı yapıcı tutumlarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

     İki ülkenin birbirine verdiği karşılıklı destek sayesinde ikili ilişkilerin her geçen gün daha da güçlendiğini ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Türkiye'nin 2016 yılında Katar’a 421 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan ihracatın ise 30 milyon dolar olduğunu söyledi.
     Konuşmaların ardından Katar'dan gelen 90 firma temsilcisi Türkiye'nin dört bir yanından gelen yaklaşık 200 firma temsilcisiyle yüz yüze ikili iş görüşmelerine geçti.

 


+ Benzer Haberler
» THY 4 bin 600 personel alacak
» İZTO, TARKEM’in %1’lik hissesini alarak ortak oldu
» İşsizlik oranı Nisan’da %9,6
» “Sorunları yığmayın, çözüm önerilerinizle sunun”
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Tarım istihdamdaki gücünü koruyor
» Palandöken, “Güçlü ekonomi için üretim kilit noktadır”
» Evdeki atık ilacın imhasına ‘1krş’ önerisi
» Arkas Aegean Link Regatta için geri sayım
» Ambalaj tasarımının yıldız öğrencileri belli oldu
» DEÜ Rektörlüğüne Prof Dr. Nükhet Hotar atandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
  Ticaret 14.07.2018
  Ticaret 13.07.2018
  Ticaret 12.07.2018
  Ticaret 11.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni